LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
e-Savjetovanje

Ministarstvo najavilo nova pravila za upis u srednje škole, evo što se mijenja

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Pravilnik o izmjenama Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole. Kako je na to reagirala javnost?

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je Pravilnik o izmjenama Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole. Kako je na to reagirala javnost?

Ministar znanosti, obrazovanja i mladih na platformi e-Savjetovanja donio je Pravilnik o izmjenama Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. Razred srednje škole. E-Savjetovanje omogućuje uključivanje u otvorena javna savjetovanja u postupku donošenja zakona, drugih propisa i akata. U nastavku donosimo koje su sve promjene predložene i kakva je reakcija javnosti. 


Preciziranje pravila za učenike međunarodnih programa


U najnovijim izmjenama Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u prvi razred srednje škole, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih preciziralo je uvjete pod kojima se izuzimaju učenici od uobičajenih elemenata i kriterija upisa.


Dosadašnji pravilnik predviđao je da se upisni kriteriji ne primjenjuju na učenike koji su prethodna tri razreda pohađali međunarodni program i žele nastaviti školovanje u istom programu. Novi prijedlog ukida uvjet o prethodna tri razreda, što znači da će svi učenici koji nastavljaju obrazovanje u istom ciklusu i istom međunarodnom programu – neovisno o prethodnom trajanju školovanja u tom programu – biti izuzeti od standardnih upisnih elemenata i kriterija.
 

Promjene u sklapanju ugovora o naukovanju


U najnovijim izmjenama Pravilnika o upisu učenika u 1. razred srednje škole, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo je značajne promjene u načinu sklapanja ugovora o naukovanju za učenike koji se obrazuju za vezane obrte. Dosadašnji Članak 26. u potpunosti je izmijenjen.

Hoće li se ukinuti dio školskih praznika? Najavljene nove promjene u školskom kalendaru


Najvažnija promjena odnosi se na ukidanje obveze donošenja liječničke svjedodžbe i svjedodžbe završnoga razreda osnovne škole prilikom sklapanja ugovora o naukovanju. Također, iz Pravilnika je uklonjen i cijeli naslov koji se odnosio na vrednovanje uspjeha kandidata za upis u vezane obrte.

Prema novom tekstu, škole koje provode učenje temeljeno na radu kroz naukovanje imaju obvezu redovito ažurirati i javno objavljivati popis slobodnih mjesta kod licenciranih obrtnika i pravnih osoba, razvrstan po županiji, mjestu i zanimanju. Ti će podaci biti dostupni i putem aplikacije e-Naukovanje, a škole ih moraju istaknuti i na oglasnoj ploči i mrežnim stranicama.

Ugovor o naukovanju i dalje sklapaju učenik (odnosno roditelj ili skrbnik), licencirani obrtnik te se sastavlja u četiri istovjetna primjerka, od kojih po jedan ostaje svakoj ugovornoj strani, a preostali se dostavljaju strukovnoj ustanovi i područnoj obrtničkoj komori. Novost je da više nije propisano da Hrvatska obrtnička komora vodi evidenciju i verifikaciju tih ugovora.

Licencirani obrtnici i pravne osobe mogu i dalje raspisivati natječaje za prijam učenika, a ako se prijavi više kandidata od broja slobodnih mjesta, preporuka je prednost dati učeniku s boljim školskim uspjehom.


Novi popis važnih predmeta


Uvedene su i promjene u popisu predmeta koji se smatraju posebno važnima za upis. Novi popis zamjenjuje stari i postaje sastavni dio Pravilnika. 

Koliko stranih studenata studira u Hrvatskoj – i tko mora plaćati školarinu?


Novi popis predmeta posebno važnih za upis možete pronaći na ovoj poveznici, a ovdje možete pogledati i koji su se predmeti tražili do ove izmjene. 
 

Kakve je savjete dala javnost?  


Izmjenu Članka 26. komentirala je jedna osoba. 

„Poštovani, ne vjerujem da će obrtnici raspisivati natječaj za primanje učenika, ali se slažem da ukoliko ga raspiše treba primiti učenika s boljim ocjenama. Međutim smatram da treba stimulirati obrtnike za primanje učenika i za licenciranje. Dakako i vrijedne učenike treba nagraditi zakonski reguliranim iznosom, a obrtniku priznati olakšice za iznose koji su isplatili učenicima.“


Najviše komentara izazvala je promjena popisa predmeta važnih za upis. Većina komentatora se složila s odlukom da se za sektor Moda, tekstil i koža doda provjera znanja iz likovne kulture
 

„Sve pohvale za ovaj prijedlog i u potpunosti se slažem s njime jer smatram da je neophodna provjera likovnih sposobnosti za upis u sva zanimanja na razini 4.2. u sektoru Mode, tekstila i kože.“


„Predlažem sljedeću izmjenu: da se uz programe likovne umjetnosti i dizajna za koje je neophodna provjera likovnih sposobnosti isto doda i za sva zanimanja na razini 4.2. u sektoru Mode, tekstila i kože. Smatram da je za zanimanja u ovom sektoru potrebno uvesti provjeru likovnih sposobnosti kao uvjet za upis, s obzirom na to da su kreativnost, osjećaj za estetiku i razvijene motoričke vještine ključne kompetencije za uspješno obrazovanje i kasnije obavljanje poslova unutar tog sektora.“


„Slažem se s kolegicama da se uz programe likovne umjetnosti i dizajna za koje je neophodna provjera likovnih sposobnosti isto doda i za sva zanimanja na razini 4.2. u sektoru Mode, tekstila i kože. Smatram da je neophodna provjera likovnih sposobnosti za upis, zbog puno novih modula koji zahtijevaju ostvarenje ishoda učenja upravo iz predmeta likovna kultura.“ 


Evo što je još predloženo ispod novog Pravilnika. 
 

„Predlažem izmjenu popisa predmeta važnih za upis: opća gimnazija: biologija i geografija klasična gimnazija: povijest i geografija jezična gimnazija: engleski jezik i geografija U mnogim gradovima postoji samo opća i jezična gimnazija koje se nalaze u istoj ustanovi te bi bilo dobro razlikovati dodatne predmete koji su potrebni za upis u pojedine smjerove. Nelogično je da u tri različite gimnazije budu isti predmeti koji se boduju prilikom upisa. Ako su same po sebi i nazivu različite, potrebno je da imaju i bodovanje iz različitih predmeta.“ 


„Poštovani, ne bi li bilo logičnije da matematika bude predmet koji se vrednuje za upis u prirodoslovno-matematičke gimnazije?“


Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
IZVOR: E-SAVJETOVANJA
FOTO: GERD ALTMANN/PIXABAY