LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studij u Hrvatskoj

Koliko stranih studenata studira u Hrvatskoj – i tko mora plaćati školarinu?

Koliko je Hrvatska popularna stranim studentima?

Koliko je Hrvatska popularna stranim studentima?

Studiranje u drugim državama popularna je odluka među hrvatskim studentima. Mnogi žele iskusiti kakav je studentski život izvan Hrvatske, a najčešće tu želju ostvare putem Erasmus+ programa razmjene studenata. Ima i onih koji se odluče na redovito studiranje van Hrvatske. No, ima li stranih studenata koji žele doći studirati u Hrvatsku

Nije neuobičajeno sresti studente koji su ovdje došli u sklopu nekakvog programa razmjene studenata, no koliko se stranih studenata odlučuje na redovito studiranje u Hrvatskoj? Kako bismo saznali više o stranim studentima u našoj zemlji, obratili smo se Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih te Agenciji za znanost i visoko obrazovanje. 
 

Moraju li strani studenti plaćati studiranje u Hrvatskoj? 


Prema podacima Ministarstva, u Republici Hrvatskoj trenutačno je 1 607 stranih studenata u redovitom statusu. Državljani zemalja članica Europske unije koji su ostvarili pravo upisa na redovni javni studij u Republici Hrvatskoj ne moraju plaćati školarinu
 

„Sukladno članku 79. stavku 1. Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti (NN 119/22) student državljanin Republike Hrvatske odnosno državljanin druge države članice Europske unije koji studira u redovitom statusu na sveučilišnom ili stručnom prijediplomskom ili diplomskom studiju, odnosno sveučilišnom integriranom studiju na javnom visokom učilištu ostvaruje pravo na subvencioniranje troškova školarine u cijelosti iz državnog proračuna, u skladu s Uredbom o programskom financiranju javnih visokih učilišta i javnih znanstvenih instituta u Republici Hrvatskoj (NN 78/23).“ 


No, nemaju svi strani studenti ovu pogodnost. Strani studenti državljani trećih zemalja moraju uvijek plaćati školarinu

Imaju li strani studenti u Hrvatskoj jednaka prava za studiranje kao hrvatski studenti?



 

U kojim slučajevima strani studenti moraju plaćati studij u Hrvatskoj? 



Osim što strani studenti državljani trećih zemalja moraju uvijek plaćati školarinu, iz Ministarstva odgovaraju da studenti državljani drugih država članica Europske unije koji su upisali studij na javnom visokom učilištu u Republici Hrvatskoj u statusu redovitog studenta moraju plaćati školarinu u istim slučajevima kao i studenti državljani Republike Hrvatske (npr. ako ne upisuju prvi puta studij u statusu redovitog studenta ili ako nemaju ostvareno najmanje 55 i više ECTS bodova i dr.).

  
Upitali smo ih i što u slučaju kada student iz strane države tamo već upiše pa završi ili upiše i prekine studij – ima li i onda pravo na status redovnog studenta u Hrvatskoj koji ne mora plaćati studij?

 

Iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje navode da ako student upisuje prvu godinu studija, vrijedi isto pravilo kao i u gore navedenim odgovorima. Ako nije riječ o upisu prve godine, u tom slučaju odluku donosi visoko učilište.

Zagrebački studentski zbor zbog nedavnog trovanja hranom u menzi apelira na poboljšanje studentske prehrane



Zanimalo nas je i može li student besplatno studirati u Hrvatskoj ako je pohađao fakultet u nekoj drugoj državi, a pri tome nije koristio nikakve subvencije iz hrvatskog proračuna?

 

Iz Agencije potvrđuju, no samo ako je riječ o državljanima zemalja članica Europske unije. U cijelosti prenosimo i odgovor Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. 
 

„Studenti državljani drugih država članica Europske unije koji su prethodno upisali studiji izvan Republike Hrvatske i isti prekinuli bez završetka studija imaju pravo na oslobođenje od plaćanja školarine prilikom upisa studija u statusu redovitog studenta na javnom visokom učilištu u Republici Hrvatskoj. Međutim, ako je navedeni student završio studiji nema pravo na oslobođenje od plaćanja školarine na studiju u Republici Hrvatskoj.“ 


Više o pravima i mogućnostima studiranja u Hrvatskoj za strane studente možete pročitati ovdje

IZVOR: MZOM I AZVO
FOTO: ANDY BARBOUR/PEXELS