LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Vodič za strane studente

Imaju li strani studenti u Hrvatskoj jednaka prava za studiranje kao hrvatski studenti?

Kakva prava na studiranje imaju strani studenti u Hrvatskoj?

Kakva prava na studiranje imaju strani studenti u Hrvatskoj?

Hrvatska već dugi niz godina otvara vrata svojih visokoobrazovnih ustanova stranim studentima. Mnoštvo studenata u Hrvatsku dolazi studirati na kraće vrijeme putem Erasmus+ programa razmjene studenata, no ima i onih koji su ovdje našli mjesto za cjelokupno visoko obrazovanje pa im na nekoliko godina Hrvatska postane dom. Kakva prava i mogućnosti imaju takvi strani studenti u Hrvatskoj?
 

Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, redoviti studenti državljani država članica Europske unije dobili su jednaka prava na pristup obrazovanju kao i studenti državljani Republike Hrvatske. Što to znači?


Ovo je najvažnije kada se govori o plaćanju školarina. Strani studenti koji dolaze iz država članica EU tako imaju pravo na plaćanje istog iznosa školarine koji plaćaju studenti državljani Republike Hrvatske. Odnosno, u svim slučajevima u kojima hrvatski studenti imaju pravo na subvenciju školarine, isto vrijedi i za strane studente.  

Pravila su nešto drugačija za studente iz trećih zemalja. Oni se na visoka učilišta upisuju u sklopu kvota za strance i plaćaju iznose školarina koje propisuju sama visoka učilišta. 

Na zagrebačko Sveučilište stiglo preko 300 stranih studenata: najviše ih je iz ovih zemalja


Osim jednakog prava na plaćanje školarine, redoviti studenti iz Europske unije imaju pravo na subvencioniranu prehranu isto kao i studenti državljani Republike Hrvatske. 


Koliko koštaju školarine u Hrvatskoj? 


Neka hrvatska visoka učilišta mogu ponuditi financijsku pomoć ili djelomično oslobađanje od plaćanja školarine za strane studente. Školarine za studijske programe u Hrvatskoj utvrđuje svako visoko učilište, a visina ovisi o vrsti studijskog programa i njegovom trajanju. Stoga je najbolje da se o njihovim iznosima, studenti obrate direktno ustanovi na kojoj bi htjeli studirati. 

Web stranica Study in Croatia, namijenjena za sve strane studente koji razmišljaju o studiranju u Hrvatskoj, navela je iznose školarina za pojedina područja studija. Školarine za studijske programe u humanističkim i društvenim znanostima mogu se kretati od 1.100 eura do 10.400 eura godišnje, školarine za prirodne i tehničke znanosti kreću se otprilike između 1.000 i 6.000 eura godišnje, a školarine za studije medicine kreću se između 10.000 i 12.000 eura godišnje. Napominju i da studenti na umu imaju dodatne naknade za prijavu na studije koje mogu iznositi između 60 eura i 300 eura. 
 

Smještaj stranih studenata 


Kako Hrvatsku učiniti atraktivnijom za strane studente?


Studenti koji dolaze studirati u Hrvatsku, kao i studenti iz Hrvatske, imaju pravo na smještaj u studentskim domovima. Strani studenti ne dobivaju automatski smještaj u studentskom domu, moraju se obratiti Uredu za međunarodnu suradnju na visokom učilištu na koje se prijavljuju kako bi pokušali osigurati smještaj. Državljani EU koji su upisani na cjelovite studijske programe s dozvolom boravka mogu se prijaviti na redovne pozive za smještaj koje objavljuju Studentski centri. 

Za sve one koji ne uspiju osigurati smještaj u studentskim domovima, postoji mogućnost plaćanja privatnog smještaja. No, osim iznajmljivanja stanova, u Hrvatskoj postoji mnogo hostela za mlade koji mogu poslužiti kao privremeni ili dugoročni smještaj. Hosteli za mlade obično nude popuste za dugoročne boravke.
 

Rad preko Student servisa 


Strani studenti imaju pravo na rad preko Student servisa, kao i studenti iz Hrvatske, no postoje uvjeti koje moraju zadovoljiti kako bi mogli dobiti člansku iskaznicu:

  • student je upisan na visokoškolsku ustanovu (kao dokaz treba priložiti potvrdu s matičnog fakulteta)
  • student ima valjanu boravišnu dozvolu u Hrvatskoj (potrebno je dostaviti potvrdu o upisu kao dokaz)
  • student pohađa program razmjene temeljen na službenim dokumentima između dva visoka učilišta (priložiti potvrdu o programu prakse/studija s njegove prijemne visokoškolske ustanove u Hrvatskoj)
  • student ima otvoren žiro ili tekući račun u hrvatskoj banci (potreban je ugovor s bankom ili potvrda banke). 

Detaljne informacije o studiranju u Hrvatskoj, kao i sve korake koje je potrebno poduzeti prije dolaska na studij možete pronaći na stranici Study in Croatia i Agenciji za mobilnost i programe EU.  
IZVOR: AGENCIJA ZA MOBILNOST I PROGRAME EU
FOTO: RDNE STOCK PROJECTIPEXELS