LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
EURO 2024.

Kako u odnosu na naše EURO protivnike stojimo u „utakmici” ulaganja u obrazovanje i (ne)zaposlenost mladih?

Ove zemlje pokazuju različite pristupe, kako u nogometu, tako i u obrazovanju i suočavaju se s različitim izazovima. No, ipak sve zemlje se suočavaju s značajnim problemima s nezaposlenošću mladih.

Ove zemlje pokazuju različite pristupe, kako u nogometu, tako i u obrazovanju i suočavaju se s različitim izazovima. No, ipak sve zemlje se suočavaju s značajnim problemima s nezaposlenošću mladih.

Hrvatska se na ovom Europskom prvenstvu našla u skupini B, sa Španjolskom, Italijom i Albanijom, a dok se čeka rasplet na nogometnom terenu, zanimljivo je promatrati Hrvatsku i zemlje s kojima igramo na EURU u kontekstu ulaganja u obrazovanje i (ne)zaposlenosti mladih ljudi.
 

Hrvatska


Prema posljednjim podatcima, Hrvatska troši 4,2 posto BDP-a na obrazovanje, što je ispod prosjeka Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) od 5,1%. Na svim razinama obrazovanja, Hrvatska godišnje troši oko 7 599 eura po redovnom studentu

Što se tiče nezaposlenosti, ona se često istražuje odvojeno od općenite nezaposlenosti jer je obično veća od nezaposlenosti u starijim dobnim skupinama. Eurostat i članice Europske unije stoga koriste pokazatelj koji se zove „omjer nezaposlenosti mladih”. Izračunava se tako da se broj nezaposlenih osoba u dobi od 15 do 24 godine podijeli s ukupnim brojem stanovnika iste dobne skupine.

Kako izgleda život mladih u današnjem društvu?



Nastavno na to, prema sezonski prilagođenoj stopi nezaposlenosti mladih u zemljama članicama Europske unije za kolovoz 2023. godine, Hrvatska je zauzela visoko osmo mjesto. Odnosno nezaposlenost mladih iznosila je 19,25 posto u 2023. godini, što je dosta visoko, ali još uvijek niže od povijesno zabilježene nezaposlenosti mladih od 30,8 posto.
 

Španjolska


U Španjolskoj su godišnji javni rashodi za obrazovanje u 2020. dosegli oko 59,772 milijuna eura odnosno, 4,89 posto BDP-a. Najviše se ulagalo na predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje (29,7 posto), odnosno 29,3 posto na srednje i strukovno te 14,8 posto na sveučilišno. Na svim razinama, od primarnog do tercijarnog obrazovanja, Španjolska troši oko 10 371 eura godišnje po ekvivalentu redovnog studenta

Otvoren je poziv za 2025. godinu u okviru Europskih snaga solidarnosti, evo kako se uključiti


Međutim, Španjolska je vodeća zemlja u nezaposlenosti mladih. U kolovozu 2023. sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti mladih u Španjolskoj iznosila je 26,8 posto. U državi je 42 posto nezaposlenih u dobi od 16 do 19 godina, 26 posto u dobi od 20 do 24 godine te 15,6 posto nezaposlenih u dobi od 25 do 29 godina. Ovaj problem posebno je izražen na jugu zemlje, pa je tako stopa nezaposlenosti u Andaluziji iznosila 19% u zadnjem kvartalu 2023. godine.
 

Italija


Italija troši oko 4% BDP-a na obrazovanje, s godišnjom potrošnjom po studentu od 10 663,56 eura. Izdaci po studentu su jednaki prosjeku OECD-a od 27% BDP-a po stanovniku. Slično Španjolskoj, i Italija ima problema s nezaposlenošću mladih, pa se našla na petom mjestu država s najvećom stopom nezaposlenosti mladih među državama članicama Europske unije u kolovozu 2023. godine. Točnije, u ožujku 2024. godine stopa nezaposlenosti mladih u Italiji iznosila je 22,8 posto, što je ipak nešto niže od dugoročnog prosjeka od 28,58 posto, ali i dalje zabrinjavajuće.
 

Albanija


Hrvatski učenici loši iz matematike, no iznadprosječno vješti s tehnologijom. A evo i po čemu su najbolji u EU-u


Jedina država u skupini B koja nije članica Europske unije, za obrazovanje je 2023. godine izdvojila 3,6 posto BDP-a, što je povećanje od 3,2 posto u odnosu na 2018. godinu. Trošak po djetetu je oko 900 američkih dolara, što je značajno niže od prosjeka OECD-a. Mladi u Albaniji imaju višu stopu nezaposlenosti od svih drugih dobnih skupina. Tijekom 2021. godine stopa nezaposlenosti mladih iznosila je 27,1 posto, otprilike dvostruko više od stope nezaposlenosti za cjelokupno stanovništvo u dobi od 15 godina. Nezaposlenost mladih ipak je pala posljednjih godina, iako je došlo do blagog pogoršanja 2021. godine.
FOTO: STUDENTSKI.HR, ILUSTRACIJA