LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zakon u korist žena

Ulošci i tamponi mogli bi postati besplatni – dobra stvar ili katastrofalan pothvat?

U Škotskoj prihvaćen prijedlog zakona koji bi išao u korist žena, a mogao bi koštati oko 24 milijuna funti godišnje.

U Škotskoj prihvaćen prijedlog zakona koji bi išao u korist žena, a mogao bi koštati oko 24 milijuna funti godišnje.

Škotski parlament prihvatio je prijedlog zakona koji je predstavila Monica Lennon, a kojim bi higijenske potrepštine za žene poput higijenskih uložaka i tampona postale besplatne za sve koji ih trebaju. 

Ovaj bi pothvat Škotsku mogao koštati oko 24 milijuna funti godišnje, no na taj bi se način spriječilo, u doslovnome prijevodu, tzv. menstrualno siromaštvo – slučaj u kojemu si osoba ne može priuštiti potrepštine potrebne za menstruaciju. 

Iako se ovaj scenarij čini idealnim, postoje i negativne strane.

Ekološka osviještenost

Prema nekim istraživanjima samo u Americi oko 20 milijardi sanitarnih salveta, tampona i aplikatora svake se godine baca na odlagališta. Problematično je to što se prilikom bacanja, primjerice, higijenskih uložaka, oni često zamotaju u plastične vrećice u kojima se primarno i nalaze, a kojima nekad trebaju stoljeća da se razgrade. 

Iako su brojke u Škotskoj zasigurno značajno manje, kada bi obični higijenski ulošci i tamponi postali besplatni i samim time lako dostupni velikome broju žena, vjerojatno bi bio i veći broj uložaka i tampona koji se bacaju na odlagališta, što bi značilo veći broj stvari kojima bi trebalo jako dugo da se razgrade. 

Američka savezna država donijela zakon o postavljanju Deset zapovijedi u škole i na fakultete


Trebalo bi, stoga, u slučaju provođenja spomenutoga prijedloga zakona, poticati žene na korištenje prirodnijih opcija – menstrualnih čašica koje se mogu prati i ponovno koristiti, korištenje platnenih uložaka ili onih koji u sebi sadrže što manju količinu plastike ako je riječ o jednokratnoj upotrebi i slično.

Zloupotreba zakona

Budući da bi bilo riječ o besplatnim proizvodima, treba osmisliti načine kojima bi se kontroliralo njihovo pojedinačno uzimanje, kako neki ne bi uzimali više proizvoda nego što im je potrebno. Svoje mišljenje o toj problematici s nama su podijelile i neke studentice:

– Apsolutno podržavam ovu ideju za koju smatram da bi više država trebalo primijeniti. Svaka žena bi trebala imati pristup higijenskim potrepštinama mimo svojeg financijskog statusa. Naravno, ovo stajalište polazi od vjerovanja da se radi o racionalnim ljudima, to jest ženama, koje neće to iskorištavati, već kojima je to uistinu potrebno. 

Drugi, pak, ističu da bi još neke potrepštine koje nisu luksuz trebale biti besplatne:

Besplatne menstrualne potrepštine za studentice u Zagrebu


– Pomoć onima kojima je potrebna je uvijek pohvalna. No iza toga stoji logika da nismo birale da se rodimo kao žene i imamo menstruaciju pa stoga ulošci i tamponi trebaju biti besplatni. Vodeći se time, nismo birali da se uopće rodimo, i trebamo hranu, odjeću itd. Znači li onda da svaka potrepština koja nije luksuz treba biti besplatna? Još jednom, pohvaljujem pomoć, ali mislim da se plan mora jako dobro razraditi kako ne bi došlo do njegove zlouporabe. 

– Podržavam ideju, a nakon što sam je pročitala baš sam ostala ugodno iznenađena. Slažem se s tim da bi higijenske potrepštine poput uložaka trebale biti besplatne jer je to jednostavno potreba, ali postoje i druge potrepštine koje bi trebale biti besplatne. Uvijek razmišljam o pelenama za djecu i nekako mislim da je u svijetu previše djece bez njih. U svakom slučaju super ideja.

Jedna studentica istaknula je i nedovoljno govorenje o ovim temama, odnosno da se još uvijek tretiraju kao tabu-teme:

– S obzirom na to da su se godinama u zdravstvu provodile kampanje unutar kojih su dijelili besplatne kondome, čak i kod nas, ovo je pozitivan korak i čudim se što se toga nitko ranije nije sjetio. Pitanje je kako će određivati kome je potrebno dodijeliti besplatne potrepštine, a kome ne?! Možda bi bilo pametnije da su primjerice smanjili poreze na proizvodnju uložaka i tampona, pa bi samim time smanjili i prodajne cijene. Mislim da je danas generalno veći problem što se to u društvu zadržalo kao tema o kojoj se ne govori, kao da je sramota imati menstruaciju, pa sve žene za nju imaju neki zamjenski naziv, a ulošci se vječito sakrivaju tijekom ciklusa.

Svakako vrijedi pohvaliti korak koji je učinila Škotska, a realizacija toga mogla bi biti početak nekih drugih dobrih odluka:

Vodič kroz žensko zdravlje: 10 menstrualnih mitova


– Mislim da je to odličan prvi korak prema ovome o čemu drugi govore. Puno stvari koje su neophodne trebaju biti besplatne.
Iluzorno je očekivati da će sve neophodno najednom postati besplatno, ali –   korak po korak!

IZVOR: CBS NEWS
FOTO: PIXABAY