LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zajednički jezik

Saznajte postoji li komunikacija jedinstvenim jezikom!

Moguće je komunicirati samo gestama bez obzira kojim jezikom govorimo, što je dovelo i do želje za stvaranjem takozvanog zajedničkog komunikacijskog sustava kojim bi svi, bez obzira na jezik kojim govore, mogli međusobno komunicirati.

Moguće je komunicirati samo gestama bez obzira kojim jezikom govorimo, što je dovelo i do želje za stvaranjem takozvanog zajedničkog komunikacijskog sustava kojim bi svi, bez obzira na jezik kojim govore, mogli međusobno komunicirati.

Svatko od nas se zasigurno bar jednom u životu zapitao postoji li jedinstveni jezik ili način na koji bi mogli komunicirati s drugim ljudima koji žive na drugom kraju svijeta, pričaju drugi jezik i imaju druge kulture.

Şeyda Özçalışkan, psihologinja na Sveučilištu u Atlanti i govornica turskog jezika, istraživala je povezanost između jezika i geste kod djece, na koji način jezik utječe na naše kognitivne sposobnosti te kako možemo komunicirati gestama, piše Zimo.
 


VEZANO: Jubilarno 20. izdanje tradicionalne manifestacije ZnakoFest – nacionalne smotre znakovnog jezika


 

Veliki eksperiment


Kako bi istražila svoje hipoteze provela je eksperiment između 100 djece od kojih je polovici engleski bio materinji jezik, a drugoj polovici turski. Zadatak je bio da određenu radnju opišu riječima i pokretima ruku, a zatim koristeći samo pokrete ruku bez govora.

 

Osjećate li stres od rokova, preopterećenosti i očekivanja na faksu? Evo kome se možete obratiti



VEZANO: Albina Žnidar: Invaliditet ne smije biti predmet prenaglašavanja ili pak namjernog ignoriranja



Sutra se piše ispit iz psihologije, provjerite znate li odgovore na ova pitanja


Rezultat je pokazao da djeca koja govore engleski jezik različito opisuju određenu radnju jezikom i gestama od one djece koja pričaju turski. Međutim, kada su djeca koristila samo pokrete ruku bez govora, rezultati su bili prilično slični.

Eksperiment ima poveznice i s istraživanjem slijepih osoba koje unatoč fizičkim i jezičnim barijerama pokazuju jednake pokrete rukama na određenu radnju.
 

Zaključak istraživanja


Bliži se deveto izdanje „Psihozija”, međunarodnog kongresa studenata psihologije


Özçalışkan je iz eksperimenta zaključila kako je moguće komunicirati samo gestama bez obzira kojim jezikom govorimo, što je dovelo i do želje za stvaranjem takozvanog zajedničkog komunikacijskog sustava kojim bi svi, bez obzira na jezik kojim govore, mogli međusobno komunicirati. S obzirom na to, za par godina mogli bi u školama umjesto jezika učiti geste!

 

IZVOR: NAZIV STRANICE: ZIMO
FOTO: CANVA, ILUSTRACIJA