Čimpanza u svemiru
Ne, ovdje nije riječ o istoimenom animiranom filmu o simpatičnim čimpanzama u svemiru, već o stvarnom događaju koji je crtiću poslužio kao predložak.
Ne, ovdje nije riječ o istoimenom animiranom filmu o simpatičnim čimpanzama u svemiru, već o stvarnom događaju koji je crtiću poslužio kao predložak.
Na današnji dan, 31. siječnja 1961. godine, Amerikanci su testnim letom poslali životinju letjelicom u svemir. Letjelica Mercury-Redstone 2 postala je prva letjelica u povijesti koja je kao posadu u svemir poslala višeg primata, čimpanzu nazvanu Ham. Ime je dobila po centru koji ju je trenirao za svemirski let, Holloman Aerospace Medical Center. Zanimljivo je da su joj ime nadjenuli tek nakon što se čimpanza uspješno vratila na Zemlju, kako se javnost ne bi emotivno vezala za nju ako putovanje završi pogubno.
Ham je izabrana između 40 čimpanzi treniranih za taj pothvat. Imala je značajnu ulogu za daljnji tijek svemirskih putovanja. Naime, Ham je mjesecima bila trenirana da reagira na bljeskavo plavo svjetlo i povuče polugu. Trenirana je pomoću laganih elektrošokova i nagrada u obliku čimpanzama najdrađe poslastice, kore od banane.
Na taj način testirano je mogu li živa bića u svemiru svojevoljno izvršavati radnje i upravljati svemirskom letjelicom. Pokus se pokazao uspješnim. Ham se uspješno vratila na zemlju i živjela narednih 17 godina u zoološkom vrtu, a Amerikanci su bili spremni slati ljude u svemir i time započeti povijesnu eru svemirskih putovanja.
Na temelju ovog događaja koji se zbio prije 54 godine, snimljen je i animirani obiteljski film Čimpanze u svemiru. Simpatično je što se redatelj Kirk de Micco poigrao stvarnim i izmišljenim činjenicama. Naime, glavni lik animiranog filma je Ham III, unuk legendarne čimpanze Ham.