LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Istraživanje Eurobarometra

Stigli su rezultati Eurobarometra: evo što najviše brine mlade u Hrvatskoj i EU

Ovako su mladi odgovorili na pitanje koji bi trebali biti prioriteti Europske unije u sljedećih pet godina.

Ovako su mladi odgovorili na pitanje koji bi trebali biti prioriteti Europske unije u sljedećih pet godina.

Jučer su objavljeni najnoviji rezultati Eurobarometra o mladima, istraživanja koje provodi Europski parlament među građanima država članica u dobi od 16 do 30 godina. Istraživanje Eurobarometra o mladima proveo je Ipsos od 25. rujna do 3. listopada 2024. godine u svih 27 država članica Europske unije, a anketirano je ukupno 25 863 mladih.  

Jedno od pitanja na koje se tražilo odgovor bilo je: „Koji bi trebali biti prioriteti EU-a u sljedećih pet godina?“ Evo što su rekli mladi u Hrvatskoj, a što na razini Europske unije. 

 

U Hrvatskoj najveća zabrinutost oko troškova života i zapošljavanja


Mlade u Hrvatskoj najviše brine rast cijena i troškovi života te gospodarsko stanje i otvaranje radnih mjesta, čak 41 posto ispitanika  smatra da bi to trebali biti glavni prioriteti Europske unije. Uz ove, mladi u Hrvatskoj kao veliki problem vide i socijalnu zaštitu i pristup zdravstvenoj skrbi, njih 37 posto ovo bi izdvojilo kao prioritet za EU.


Prilika za mlade poduzetnike: EU nudi do 20.000 eura za inovativne ideje


28 posto njih brine o okolišu i klimatskim promjenama te priuštivom stanovanju, a manje od 20 posto istaknulo je obrazovanje i osposobljavanje, obranu i sigurnost EU-a, migracije i azile, rodnu ravnopravnost i demokraciju te vladavinu prava kao prioritete EU.
 

U EU slični prioriteti, ali veći fokus na klimatske promjene


Na razini Europske unije, poput mladih u Hrvatskoj, ispitanici kao prioritet izdvajaju rast cijena i troškove života (40%), no na drugom mjestu izdvajaju okoliš i klimatske promjene (33%), zatim gospodarsko stanje i otvaranje radnih mjesta (31%). Sljedeće ističu socijalnu zaštitu i pristup zdravstvenoj skrbi (29%), obrazovanje i osposobljavanje (27%), priuštivo stanovanje (23%) te obranu i sigurnost EU-a (21%).

Ponovno kao i u Hrvatskoj, manje od 20% mladih na razini Europske unije prioritetima smatra migracije i azile, rodnu ravnopravnost i demokraciju i vladavinu prava. 

FOTO: screenshot Europski parlament u Hrvatskoj/Facebook 
 

Evo kada kreće isplata povrata poreza, najveće iznose očekuju mladi do 30 godina


Reakcija predsjednice Europskog parlamenta


Na rezultate istraživanja osvrnula se i predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola, evo što je istaknula.

„Slušanje mladih Europljana i razumijevanje onoga što ih brine ključno je za političare, donositelje odluka i za europsku demokraciju. Mladi su danas zabrinuti zbog rasta cijena, klimatskih promjena, sigurnosti i izgleda da pronađu dobar posao. To su pitanja na koja se moramo referirati u svakoj odluci i zakonu koje donesemo. U protivnom riskiramo gubitak generacije zbog razočaranja.”  


Što se tiče ostalih rezultata istraživanja, izdvajamo još neke najzanimljivije. Društvene mreže su postale glavni izvor informacija o političkim i društvenim pitanjima (u Hrvatskoj 48 posto ispitanika, u EU 42 posto). Među mladima u EU vodeća platforma za političke i društvene vijesti je Instagram (47 posto), no u Hrvatskoj je to uvjerljivo Facebook (54 posto). 19 posto mladih u Hrvatskoj smatra da su dezinformacijama i lažnim vijestima izloženi vrlo često, a 7 posto nikad. Mladi u EU slično razmišljaju, 15 posto ih smatra da su im izloženi vrlo često, a 5 posto nikad. 


Zaključci ovog istraživanja pomoći će u oblikovanju tema i rasprava tijekom Europskog skupa mladih – EYE2025, koji se održava u Strasbourgu 13. i 14. lipnja. Skup je namijenjen mladima iz Europske unije u dobi od 16 do 30 godina, ali i susjednih zemalja, a prijave su otvorene do 21. veljače

Iskoristi priliku za plaćeno stažiranje za studente u institucijama EU


IZVOR: URED EUROPSKOG PARLAMENTA U ZAGREBU
FOTO: BROOKE CAGLE/UNSPLASH