Opasnosti solarija u Hrvatskoj
Hrvatska posustaje u regulaciji zračenja u solarijama, stoga treba obratiti pozornost na to imaju li saloni odobrenje Ministarstva.
Hrvatska posustaje u regulaciji zračenja u solarijama, stoga treba obratiti pozornost na to imaju li saloni odobrenje Ministarstva.
U Hrvatskoj je inspekcijski nadzor solarija sve lošiji, što nas je dovelo do velikog broja solarija na tržištu koji se ne drže propisa, iako je još 2006. propisana kontrola zračenja solarija. Dodatan se problem stvara u novom trendu solarija „ideš koliko platiš”.
Međunarodna agencija za istraživanje karcinoma (IARC) iznijela je činjenice na temelju kojih se nastanak karcinoma može povezati s korištenjem solarija, pogotovo kad su u pitanju osobe mlađe od 35 godina, a najviše maloljetnici. Usprkos zabrinjavajućim činjenicama, nadležne ustanove nisu pokazale veću inicijativu.
– Vjerujemo da osobe mlađe od 18 godina ne bi smjele koristiti solarij i podržavamo zabranu korištenja solarija bez stručnog nadzora (solarij na kovanice). Proizvođači solarija izostave naglasiti štetan utjecaj solarija na zdravlje, dok s druge strane naglašavaju dobrobit solarija u održavanju razine vitamina D. Stoga je bitna izrada shema za licenciranje salona koji nude usluge solarija za opću populaciju. – riječi su specijalistice dermatologije i venerologije dr. Ivane Manole.
Ističe kako bi solariji trebali napomenu o štetnim učincima istaknuti na vidljivom mjestu.
– Najveća opasnost kod korištenje solarija je kod nas sve popularnija prodaja usluge po principu „ideš koliko platiš”, uz nevjerojatne akcije koje klijente mame na „kremiranje”. – izjavio je dr. Dinko Kaliterna te dodao kako bi se zabranom takve prodaje moglo puno napraviti po pitanju zaštite zdravlja, pogotovo za maloljetnike.
U Hrvatskoj je jednom bila pokrenuta kampanja protiv opasnog tražišnog plasmana usluga solarija, ali nije zaživjela.
– Solarij može koristiti zimi za podizanje razine melatonina ili kao priprema za sunce kod alergija, ali samo u nekom razumnom korištenju, recimo, jednom u mjesecu. Treba također znati da solarij pogoršava stanje oboljelih od primjerice herpesa i nekih autoimunih bolesti, a sunčanje u solariju nije dozvoljeno u trudnoći. Bitno je vidjeti ima li uredaj atest Ministarstva zdravstva. – ističe Kaliterna.
Silvija Badurina iz tvrtke Metron instruments navodi kako je od 2007. godine hrvatsko tržište počelo strože regulirati zračenje u solarijima. Korisnici bi, prema tome, trebali paziti da ulaze u solarije s naljepnicom Ministarstva zdravlja koja ima važeći datum.