LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Mentalno zdravlje

Kako se izboriti s anksioznošću uzrokovanom koronavirusom? Imamo prijedloge

Hvata li vas anksioznost kada čujete novosti o koronavirusu? Donosimo nekoliko prijedloga kako si pomoći.

Hvata li vas anksioznost kada čujete novosti o koronavirusu? Donosimo nekoliko prijedloga kako si pomoći.

U vremenu kada informacije putuju ekstremnom brzinom teško ih je izbjeći – čak i ako ne pratimo što se trenutno događa s koronavirusom, priča o epidemiološkim mjerama nije i neće nas zaobići. Moramo dobro paziti da ne zaboravimo ponijeti zaštitne maske kada izlazimo, hoćemo li jedni drugima pružiti ruku ili ne, ne smijemo dirati rukama lice kada smo vani i sl.

Stoga ni ne čudi činjenica kako sve te novine i pravila za ponašanje tijekom pandemije utječu na nas. Tako je u SAD-u, prema posljednjim izvješćima o mentalnom zdravlju koje navodi Lifehack.org, utvrđeno kako se nacionalna stopa anksioznosti utrostručila, a stopa depresije čak učetverostručila u odnosu na prošlu godinu. Iz navedenih razloga u nastavku donosimo nekoliko prijedloga pomoću kojih na svakodnevnoj razini možete smanjiti anksioznost koja proizlazi iz takozvanog novog normalnog.

Promijenite pristup!

Naučite kako se nositi s usamljenosti u eri društvenih mreža na „online” radionici


Sa svime što nam se događa potrebno se suočiti. Nužno je biti svjestan trenutne situacije, osjećaja koje ona proizvodi u nama i činjenice da ipak nije sve izvan naše kontrole. Ništa nećemo postići razmišljajući o onom što je izvan naše moći. Umjesto toga, valja se usmjeriti na ostvarivanje ciljeva koje su trenutno izvedivi, raditi na sebi i u konačnici maksimalno iskoristiti dano vrijeme jer jedino tako možemo izaći iz ove pandemije bolji, jači i snalažljiviji nego kada nas je ista zatekla.

Ojačajte povezanost s bliskim ljudima!

Bez straha, osude i prethodne prijave: besplatne grupe podrške za mentalno zdravlje studenata splitskog Sveučilišta


U jeku karantene mnogi su se žalili na svoje obitelji i ukućane. Imamo tendenciju bacati pod tepih i velike i male stvari koje nas smetaju u odnosima s drugima, pa stoga i ne čudi da u ovakvim vremenima one dolaze do izražaja. Treba raditi i rješavati probleme onda kada se oni pojave. Time se rješavamo anksioznosti, ali i jačamo odnos s bliskim ljudima. Stabilna komunikacija i druženje s prijateljima samo je dodatni plus koji uvelike olakšava stres korona svakodnevice.

Osigurajte i utvrdite samopoštovanje!

Na osječkom Filozofskom fakultetu održano predavanje o važnosti mentalnog zdravlja, studentima preporučene solucije za samopomoć


Najveći problem za motiviranost i produktivnost tijekom nesigurnih vremena jest činjenica da se bojimo. Teško se odlučujemo na mnoge stvari i konstantno smo u iščekivanju lošega. Međutim, pripremanje plana kako ćemo vrijeme provoditi nakon pandemije i tijekom pandemije, može nam donijeti novo samopouzdanje i volju. Mi smo sami kreatori vlastitoga vremena i života, a sve zapravo ovisi o našem stavu. Svatko od nas sposoban je učiniti čuda i donijeti najbolje odluke baš u najgorim uvjetima.

FOTO: PIXABAY