LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nove dimenzije spolnosti

7 najčešćih mitova o menstruaciji

Menstruacija je normalna pojava u životu svake žene i o njoj treba otvoreno razgovarati. Zanemarivanjem takvih tema dolazi do vjerovanja u mitove o vlastitom tijelu poput tvrdnje da do izostanka mjesečnice dolazi samo u slučaju trudnoće ili one da sve žene imaju jednake cikluse.

Menstruacija je normalna pojava u životu svake žene i o njoj treba otvoreno razgovarati. Zanemarivanjem takvih tema dolazi do vjerovanja u mitove o vlastitom tijelu poput tvrdnje da do izostanka mjesečnice dolazi samo u slučaju trudnoće ili one da sve žene imaju jednake cikluse.

Još jedan članak u nizu u sklopu projekta Nove dimenzije spolnosti posvetit ćemo ženskom rodu. Ovaj put riječ je o mitovima o menstruaciji koje cure čuju još u ranim godinama života. 

Spolni život i reproduktivni sustav i dalje su tabu teme u društvu, unatoč činjenici da smo odavno zakoračili u 21. stoljeće. Teme koje izazivaju određenu neugodu redovito se guraju pod tepih što često dovodi do negativnih posljedica. Jedna od njih je i nerazumijevanje ženskog tijela, točnije mjesečnice. U nastavku donosimo i pobijamo mitove koje bi svatko trebao znati. 

1. Nije zdravo imati spolni odnos za vrijeme menstruacije 

Iako većini žena spolni odnos tijekom mjesečnice nije ugodan, on je sasvim siguran. Ne predstavlja nikakvu prijetnju zdravlju, a neke studije tvrde da čak pomaže smanjiti menstrualne grčeve. 

2. Nije moguće zatrudnjeti tijekom menstruacije 

Ova situacija zaista nije čest slučaj, no kod žena s neredovitom mjesečnicom itekako je moguća. Trudnoća je moguća u vrijeme ovulacije koja se uobičajeno događa nakon završetka menstruacije. Ako su mjesečnice neredovite ili krvarenje duže traje, može doći do preklapanja s ovulacijom. 

3. Fizička aktivnost za vrijeme menstruacije nije zdrava

Najčudniji studentski mitovi: što je istina, a što ne?


Ovakvo razmišljanje potječe iz vremena kad se menstruacija smatrala bolešću, a žene su u to vrijeme ostajale u krevetu, mirovale su i nisu izlazile. No, upravo je suprotno. Tijekom menstruacije sport je poželjan u jednakoj mjeri kao i ostale dane, a može pomoći kod bolova. 

4. Trudnoća je jedini uzrok izostanka menstruacije 

Trudnoća je samo jedan od nekoliko mogućih razloga zašto dolazi do izostanka mjesečnice. Stres je jedan od čimbenika koji može utjecati na hormone i poremetiti menstruaciju. Pretilost i neuhranjenost također dovode do poremećaja. Ciste, problemi sa štitnjačom ili određene kronične bolesti poput dijabetesa također mogu biti jedan od uzroka. Kontracepcijske pilule mogu dovesti do nepravilnosti u prvih par mjeseci korištenja. 

5. Toksični šok moguće je dobiti samo korištenjem tampona 

Toksični šok je rijetka, ali izuzetno opasna pojava. Nije usko povezan samo s menstruacijom. Takva infekcija povezana je i s porodom, određenim kirurškim postupcima te opeklinama. U slučaju mjesečnice, opasnost od toksičnog šoka prisutna je kod upotrebe tampona zbog dugotrajnog korištenja što potiče razvoj bakterija. No, osim tampona šok je moguć i kod upotrebe menstrualne čašice te dijafragme. 

Besplatne menstrualne potrepštine za studentice u Zagrebu


FOTO: Pixabay

6. Sve menstruacije jednako traju

Iako većina traje od tri do pet dana, sasvim je normalno trajanje od dva dana ili čak sedam. Takve brojke su u granicama normale i nema potrebe za brigom. Trajanje menstrualnog ciklusa kreće se od 21 do 35 dana te nije nužno svakog mjeseca jednake duljine. 

7. Tijekom menstruacije gube se velike količine krvi

Tijekom menstruacije žena u prosjeku izgubi 2 do 3 žlice krvi, a u slučajevima obilnih krvarenja oko četiri. Iako se prividno čini da je ta količina veća, ona je sasvim normalna. 

IZVOR: VERY WELL HEALTH
FOTO: PIXABAY