„Kako zaraditi i neovisno živjeti“: projekt podrške za učenike, ali i one starije
„Kako zaraditi i neovisno živjeti“: projekt podrške za učenike, ali i one starije
„Kako zaraditi i neovisno živjeti“: projekt podrške za učenike, ali i one starije
Podrška je potrebna svim ljudima, ali posebno značenje ima za osobe s invaliditetom, koje podršku uvijek mogu pronaći u Udruzi Zamisli.
Naime, Udruga već dugi niz godina organizira besplatne pripreme za maturu kako bi osobe s invaliditetom što spremnije izašle na ispite, a ove godine su odlučili provesti nešto drugačiji projekt. O tome nam je više ispričala Ana Bulut Križić, jedna od zaposlenica Udruge.
„Ove godine u sklopu Udruge Zamisli imamo projekt koji se zove „Kako zaraditi i neovisno živjeti“ koji je financiran od strane Grada Zagreba u sklopu projekta „Provodimo podršku u učenju“, ali ove godine podrška nije samo za učenje maturantima, nego i svim korisnicima koji žele izbrusiti svoje vještine ili nešto novo naučiti. Ili za one kojima treba pomoć u predmetima na fakultetu i slično.“ – objasnila je.
Projekt je namijenjen i onima koji vode borbu s određenim kolegijima na fakultetu, kako bi što lakše shvatili gradivo i uspješno položili ispite.
VEZANO: Priprema li fakultet mlade osobe s invaliditetom za izazove koji ih očekuju na tržištu rada?
Pripreme za maturu su jako popularna aktivnost
„Inače već tradicionalno i više od 10 godina provodimo aktivnosti koji obuhvaćaju rad s maturantima za pripremu polaganja državne mature, ta aktivnost ponekad ima i financijsku podršku pa organiziramo i susrete uživo, a kad ona izostane trudimo se održati aktivnosti i provodimo susrete online. Pripreme su jako popularna aktivnost jer se korisnici uz pomoć volontera pripremaju za polaganje odabranih predmeta, a to su najčešće: engleski, hrvatski i matematiku.“ – ispričala je Ana.
Pripreme su sasvim besplatne – potrebno je samo pokazati interes. Ovako izgleda cijeli postupak prijave za sudjelovanje u projektu.
„Korisnik nam se javi za pomoć i mi onda tražimo volontere te kada se oni jave, odradimo razgovor i vidimo jesu li kompetentni za to što korisnik traži. Nakon odrađivanja administrativnog dijela uglavnom osobe koje se jave za volontiranje budu u redu i onda ih spojimo s korisnicima. Zatim imamo zajednički grupni sastanak na kojem se korisnik i volonter dogovore oko svega i onda kreću individualne pripreme.“
VEZANO: Albina Žnidar: Invaliditet ne smije biti predmet prenaglašavanja ili pak namjernog ignoriranja
Dugogodišnja praksa podrške
Ovakvu vrstu priprema korisnik i volonter mogu odraditi online putem ili uživo, ovisno o njihovim preferencijama. Udruga već godinama na ovaj način pomaže osobama s invaliditetom da lakše zakorače u akademski svijet, ali i izbruse svoje vještine.
Ana je i sama pohađala pripreme u Udruzi prije 10 godina, a spomenula je i velik broj korisnika koji su se također odlučili na tu vrstu priprema. Ako vam je potrebna podrška ili želite unaprijediti svoje znanje, možete više informacija pronaći na stranici Udruge Zamisli.