Sve više mladih traži ljubavne savjete od ChatGPT-a: „Kao da razgovaram sa starim prijateljem”
Danas se sve rješava uz pomoć ChatGPT-a, AI-modelom koji zna kad je vrijeme za šutnju, a kad za slanje poruke.

Danas se sve rješava uz pomoć ChatGPT-a, AI-modelom koji zna kad je vrijeme za šutnju, a kad za slanje poruke.
Sve više mladih koristi se umjetnom inteligencijom ne samo za školske zadatke i studije već i za – ljubavne savjete. Tema koja je donedavno bila rezervirana za razgovore s najboljim prijateljima, sada se rješava uz pomoć ChatGPT-a, AI-modelom koji – kako tvrde korisnici – zna kad je vrijeme za šutnju, a kad za slanje poruke.
Prilog Dnevnika Nove TV donosi zanimljiv primjer: mladić po imenu Ivan otkrio je da je jedne noći poželio poslati poruku djevojci. Umjesto da posluša srce, pitao je umjetnu inteligenciju za savjet.
„Rekao mi je – „Nemoj, bolje ne”, i stvarno sam ga poslušao. Zahvalio sam mu, a on mi je napisao: „Dobro je, drži se”, prisjeća se Ivan.
I na popularnoj platformi Reddit sve je više korisnika koji dijele osobna iskustva s korištenjem umjetne inteligencije za rješavanje ljubavnih i svakodnevnih životnih dilema. U jednoj od rasprava pod naslovom Jeste li ikad koristili GPT za ljubavne savjete? korisnik piše da mu je ChatGPT pomogao nakon povratka sa studijskog putovanja u inozemstvo. Tamo je, kaže, upoznao sjajne ljude i osjetio povezanost, a po povratku ga je obuzela snažna praznina. Posebno ga je mučila situacija s jednom djevojkom pa je pitao ChatGPT za savjet.
„GPT nije stvarna osoba, ali njegovi odgovori su bili kao da razgovaram sa starim prijateljem”, napisao je.
Drugi korisnik podijelio je zanimljiv primjer iz braka. Naime, već dugo se sa suprugom prepire oko načina donošenja odluka, a rasprave su, tvrdi, česte i frustrirajuće. Jednog dana odlučio je unijeti cijeli sadržaj njihove tipične svađe u ChatGPT kako bi vidio što će reći. Dobio je odgovor koji ga je iznenadio: umjetna inteligencija objasnila je da je sukob rezultat duboko različitih pristupa – dok on brzo donosi odluke i ide dalje, njegova supruga stalno preispituje i dorađuje prethodne odluke.
„Još se posvađamo kad treba nešto odlučiti, ali sada barem znamo zašto se to događa”, zaključuje.
Treći korisnik piše kako se AI-jem koristi kao alatom za smirivanje konflikata, formuliranje vlastitih misli i kao „drugo mišljenje” u pitanjima odnosa. Kaže da su mu takvi razgovori često otvorili oči i pomogli da bolje razumije svoje emocije.
Ipak, nisu svi uvjereni u korisnost takvih savjeta. Jedan komentator piše:
„GPT zapravo nema pravi uvid u tvoju situaciju. To ti je kao da sam sa sobom pričaš ili da vodiš dnevnik, što može biti korisno, ali to je to.”
Unatoč skepticima mnogi se slažu u jednom – umjetna inteligencija pruža prostor za razmišljanje, bez osude, u bilo koje doba dana ili noći. A nekima je upravo to ono što im treba u trenucima nesigurnosti, posebno kada ne žele ili ne mogu razgovarati s nekim uživo.