LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Uređivanje prezentacije

Naučite kako izgledom i strukturom napraviti idealnu PowerPoint prezentaciju

Jedan od načina kojima možemo olakšati izlaganje svojih radova na fakultetu je i PowerPoint prezentacija. Njome razbijamo monotoniju samog izlaganja, a uz nekoliko ju je savjeta moguće dovesti do savršenstva.

Jedan od načina kojima možemo olakšati izlaganje svojih radova na fakultetu je i PowerPoint prezentacija. Njome razbijamo monotoniju samog izlaganja, a uz nekoliko ju je savjeta moguće dovesti do savršenstva.

Tijekom studiranja studenti se nekoliko puta nađu u situaciji kada moraju izlagati svoj seminarski rad profesoru i kolegama na predavanju. Da bi si olakšali posao i učinili izlaganje zanimljivijim, kao pomoć uzimaju PowerPoint prezentaciju. Studenti pomoću prezentacije predstavljaju ono najvažnije iz seminara. U članku donosimo savjete uz koje ćete znati kako napraviti savršenu prezentaciju koja svojim izgledom i sadržajem odgovara svim pravilima.

Struktura

PowerPoint prezentaciju započinjemo s naslovnim slajdom. Na njemu je naslov teme izlaganja, naziv studenta i kolegija, te po mogućnosti datum izlaganja. Zatim slijedi dio koji mnogi uglavnom zaboravljaju, a to je pregled sadržaja prezentacije. Potrebno je odmah na početku slušateljima prikazati koje su glavne točke izlaganja, a izlagač se mora pridržavati navedenih točaka. Nakon sadržaja prezentacije mogu se predstaviti njezini ciljevi i rezultati, odnosno unaprijed se kaže što će studenti naučiti iz izlaganja. Svaki seminar i izlaganje imaju svoju svrhu zbog čega neki profesori zahtijevaju i taj dio u PowerPoint prezentaciji. Nakon što razradimo temu, potrebno je zaključiti izlaganje iznošenjem nekoliko najvažnijih stavki. Za kraj, na posljednji slajd napišemo svu literaturu koju smo koristili.

Natuknice

Na slajdove je potrebno staviti što kraće natuknice, a ne cijele rečenice. Slušatelji se moraju fokusirati na slušanje izlaganja, a to nije moguće ako su na slajdu predugačke rečenice i previše informacija. Zbog toga je poželjno imati četiri do pet točaka po slajdu. Kada je riječ o vremenu izlaganja, uglavnom se u jednoj minuti prolazi jedan do dva slajda.

Niste sigurni koji studij odabrati? Posjetite Smotru zagrebačkog Sveučilišta i saznajte sve što vas zanima


Kako pisati natuknice, FOTO: Studentski.hr / Katarina Blažević

Dizajn i font

Dizajn prezentacije uvijek mora biti jednak kroz cijelu prezentaciju, a preporučuje se korištenje jednostavnih dizajna – svijetle pozadine i tamni tekst ili tamne pozadine i svijetli tekst. Nisu poželjne obojene i kričave pozadine. Veličina fonta trebala bi biti od 18 do 28, dok je kod naslova idealna veličina oko 44. Za temu fonta je najbolje uzeti najjednostavnije – Times New Roman ili Arial.

Nepoželjna pozadina, FOTO: Studentski.hr / Katarina Blažević

Na burzi najviše nezaposlenih sa srednjom školom. Zanimljiv i postotak onih koji s fakultetom ne nalaze posao


Tehnike

Ako se koriste animacije, one bi također trebale biti jednostavnije, odnosno preporučuje se korištenje iste animacije kroz cijeli rad. Kao zamjenu za tablice i riječi moguće je korištenje grafova jer se time lakše vizualizira i razumije ono o čemu se govori. Kako bi prezentaciju učinili još zanimljivijom poželjno je korištenje audio-vizualnih pomagala jer osobe uglavnom brže zapamte videozapise i slike, nego tekst.

FOTO: Studentski.hr / Katarina Blažević

Kako bi razbili monotoniju izlaganja poželjno je uključiti studente u raspravu, a to je najbolje učiniti na kraju prezentacije. I jedna informacija za kraj – obavezno pazite na pravopis! 

Za manje od tjedan dana kreće faks, a ovi filmovi će vas motivirati za novu akademsku godinu


FOTO: ME.ME