Kako odabrati pravi grad za Erasmus?
Izabrati pravi grad za Erasmus razmjenu izazovan je i težak posao. Najbitnije se voditi prema vlastitim željama i interesima kako biste izvukli najbolje iz svog Erasmus iskustva. Malen ili velik grad – ovisi o vama, ali svakako treba uzeti sve prednosti i nedostatke u obzir!
Izabrati pravi grad za Erasmus razmjenu izazovan je i težak posao. Najbitnije se voditi prema vlastitim željama i interesima kako biste izvukli najbolje iz svog Erasmus iskustva. Malen ili velik grad – ovisi o vama, ali svakako treba uzeti sve prednosti i nedostatke u obzir!
Odluka je pala. Prijavnica za Erasmus+ mobilnost stoji popunjena. Imate sve informacije. Jedina preostala odluka jest kako odabrati grad u kojem ćete provesti jedne od najuzbudljivijih mjeseci svog studentskog života!? Odgovor nije jednostavan. Većina studenata vodi se vlastitim željama i bucket-listom koju su sastavili prije tri godine Neki odlaze na provjerena sveučilišta s kojima matični fakultet ima postojeće suradnje, dok drugi odlučuju na temelju preporuka iskusnih Erasmus kolega.
Nekoliko bitnih stvari o kojima je svakako potrebno voditi brigu jesu:
- troškovi života
- mogućnost smještaja
- podudarnost fakulteta/predmeta ili posao u slučaju prakse.
Dakle, često se nameće pitanje veličine grada u koji odlazite na Erasmus. Neki od nas vole velike, bučne gradove, dok drugi preferiraju manje sredine. Istina je da pravog odgovora nema. Sve ovisi o vašim željama i očekivanjima. Ukoliko se odlučite na milijunski grad poput Barcelone, Londona ili Berlina, pripremite se na svakodnevnu borbu s javnim prijevozom te vjerojatno smještajem, velikim brojem Erasmus kolega te više ESN sekcija u jednom gradu. Također, budite spremni na upoznavanje milijun novih lica koja vjerojatno nećete znati sve poimence ni na kraju svog boravka tamo. Različite kulture, jezici, prijatelji iz cijelog svijeta i velika društva garantiraju izvrsno iskustvo i za najveće avanturiste. Također, u velikim gradovima postoji i veći izbor raznih aktivnosti i putovanja.
O svom Erasmusu u Barceloni Ruža ima samo lijepe riječi:
– Pošto dolazim iz malog grada, za svoju mobilnost odabrala sam veliki grad Barcelonu i to mi je najbolja odluka u životu. Kad se nalaziš u velikom gradu, kao da si okružen sa sto različitih, prekrasnih kultura i sto mogućnosti, samo nebo je granica!
Ako se niste pronašli u Barceloni, Berlinu ili Londonu, ne brinite! Erasmus možete provesti u jednom od ljupkih i malih gradića Europe. Prednost razmjene u Brnu, Malagi ili Augsburgu svakako je u svakodnevnim šetnjama do sveučilišta, omiljenog kafića ili kluba bez brige oko javnog prijevoza. Nadalje, manje sveučilište često znači i manji broj stranih studenata te mogućnost stvaranja dugoročnih prijateljstava i bliskih odnosa s ESN sekcijom i Erasmus kolegama. Ako ne volite brzi život i mnoštvo ljudi, mali grad je savršen za vas! Naravno, u manjim gradovima ima i manji izbor aktivnosti, ali ako su smješteni na dobrim lokacijama, često je vrlo jednostavno planirati putovanja i izlete u susjedne gradove i države.
– Provesti Erasmus u malom gradu poput Osijeka za mene je bio raj. Grad je izuzetno siguran i miran te mi je iznimno drago što sam doživio ovo nezaboravno iskustvo. Jedina manja zapreka bio je ograničen broj predmeta koji se izvode na engleskom jeziku, ali bih svakako preporučio manje gradove za nezaboravno Erasmus iskustvo. - kaže Gerardo Libetti.
Za kraj možemo reći da izbor grada ovisi o željama osobe i mogućnostima sveučilišta. Svakako se preporučuju dobra priprema i prikupljanje svih informacija o inozemnom sveučilištu prije donošenja odluke. Često od pomoći mogu biti starije Erasmus kolege i njihova iskustva ili ESN sekcije. Koji god grad odaberete, bio on malen ili velik, Erasmus je nezaboravno iskustvo svakog studenta.
Članak je objavljen u sklopu serije članaka Informativni petak: mobilnost mladih, pokrenute projektom Kutak za informiranje mladih koji provodi udruga Studentski informativni kutak uz financijsku podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.