LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ljubavni odnosi

Tko prizna, pola mu se prašta: kako povući izgovorenu laž?

Kad se čovjek pronađe u neugodnoj situaciji, može se dogoditi da od osjećaja ugroženosti i nerazmišljanja izreče neku laž. Istina se na koncu uvijek otkrije, pa je bolje da je sami priznate. Ali kako povući izgovorenu laž?

Kad se čovjek pronađe u neugodnoj situaciji, može se dogoditi da od osjećaja ugroženosti i nerazmišljanja izreče neku laž. Istina se na koncu uvijek otkrije, pa je bolje da je sami priznate. Ali kako povući izgovorenu laž?

Laganje u vezi nije neobičan pojam zato što svi ponekad govorimo sitne laži. Ljudi najčešće lažu u situacijama u kojima ne žele povrijediti ili zabrinuti druge ljude. Sjetite se koliko ste puta rekli da ste dobro, a zapravo niste bili, ili kad ste nahvalili poklon koji ste dobili, a zapravo ne znate što biste s njim. Svatko je barem jednom izrekao laž, ako ne i više puta. Ona je dio svačijeg života, pogotovo kada su u pitanju one sitne laži kojima se služimo kako bismo izašli iz neke trenutačno nastale neugodne situacije. 

Prilikom izgovaranja laži možemo se lako izgubiti u njima i samo nizati jednu za drugom te moramo pamtiti što smo izrekli kako ne bismo otkrili sami sebe. U svakom slučaju, laganje je vrlo ružno, a istina na kraju uvijek izađe na vidjelo. 

Nakon što izgovorimo laž često požalimo i želimo ipak priznati istinu. Međutim, kako priznati da smo lagali? To nije tako jednostavno, ali postoje neki savjeti koji u tome mogu pomoći. Ako se pitate kako priznati malu laž i ispraviti stvari, obratite pozornost na ostatak teksta.

Izaberite pravo vrijeme

Ako znate da vaš partner sutra ima težak i stresan dan ili ako, primjerice, kuha večeru, pričekajte. Pronađite trenutak u kojem je opušten. Ponekad trenutak dođe sam od sebe. Primjerice, vaš partner spominje kupovinu novih guma za svoj automobil, a vi priznate da ste nedavno zamijenili gume kad se jedna probila dok ste vi vozili njegov auto. 

Formulirajte unaprijed što želite reći

Jednom kada odlučite priznati istinu, vjerojatno ćete željeti što prije s tim završiti. Svejedno pristupite pažljivo. Odvojite nekoliko minuta i razmislite unaprijed kako ćete formulirati ono što ćete reći kako bi bilo primljeno što je bolje moguće. Vi najbolje poznajete svojeg partnera i sami ćete znati kako mu najbolje priopćiti istinu.

Nemojte biti pretjerano dramatični

Danas je Međunarodni dan studenata, evo 5 savjeta za uspješniji studentski život


Nemojte počinjati s onim moramo razgovarati. To će stvoriti preveliku napetost. Istinu će bolje primiti ako budete što prirodniji prilikom razgovora i ako situaciju pretvorite u dio razgovora, a ne u veliki razgovor.

Ispričajte se 

Ako ste lagali, na kraju je svakako važno ispričati se. Poželjno je i objasniti zbog čega vam je žao. Budite iskreni i tražite oprost. 

Kada je riječ o velikim lažima, morat ćete uložiti nešto više truda kako biste riješili problem.

Pristupite s ozbiljnošću koja priliči situaciji

Pristupite pažljivo i budite spremni na intenzivnu reakciju vašeg partera. Budite ponizni i nemojte se braniti jer će to samo pojačati reakciju druge osobe.

Koristite metodu Oreo

5 aktivnosti s prijateljima na plaži za odlično ljeto


Kad su u pitanju laži, bračni i obiteljski terapeut Sheri Meyes preporučuje metodu zvanu Oreo. Počnite s čokoladnim keksom na vrhu – nešto što će ublažiti udarac, npr. Volim te. Imamo jak i iskren odnos. Ne volim laži i skrivanja. Zatim se upustite u punjenje Oreo keksa – priznavanje laži, pogreške ili krivnje. Objasnite što se dogodilo i zbog čega. Poštedite partnera detalja i budite spremni na reakciju i na moguća rješenja. Završite s drugim čokoladnim keksom na dnu – pozitivnim komentarom ili radnjom. Dakle, započnite s ljubavlju, zatim preuzmite odgovornost i priznajte svoju pogrešku te izrazite želju za popravkom štete. Priznajte krivnju i recite da se želite usredotočiti na vaš odnos da on postane jači i bolji nego prije.

Nemojte kriviti drugog

Prirodno je da ćete pokušati opravdati svoje ponašanje, ali time odbacujemo krivicu. Naprimjer, nemojte reći nešto kao Prevario sam te zato što nisi emocionalno dostupan. Korisno je dati objašnjenje kako biste partneru pomogli da shvati zašto se nešto dogodilo, ali nemojte ga kriviti za to. 

Smislite plan nakon što priznate istinu

Reakcija vašeg partnera mogla bi vas iznenaditi i zato isplanirajte najbolji i najgori scenarij nakon ovog razgovora. Isplanirajte konkretne radnje koje biste mogli učiniti, što bi partneru dalo do znanja da problem shvaćate ozbiljno i da ste zaista voljni popraviti stvari. Vaš partner ima pravo na svoje osjećaje i odluke u vezi s onim što će učiniti nakon što čuje istinu. Morat ćete istražiti što vas je navelo na laganje i zbog čega ste se uopće odlučili lagati umjesto priznati istinu. 

Znajte da će nakon ovoga vjerojatno postati bolje

Ako ste oboje spremni na rješavanje problema, odnos vam može postati još bolji nego prije. Kad nešto sakrijete ili kad lažete, to utječe na vaše raspoloženje, ponašanje i komunikaciju. Kad se oslobodite tereta, postat ćete pozitivniji i osjećat ćete se bolje. Kad ste iskreni prema partneru, to gradi i jača vezu te tako produbljujemo odnos. 

Kako se pametno pakirati za ljeto?


Nitko nije savršen i nije neuobičajeno da u odnosima s drugima radimo greške. Teško je priznati učinjenju pogrešku, ali je nužno kako bismo poboljšali odnose. Na kraju je uvijek bolje priznati nego dopustiti da se laž sama otkrije jer je tad povjerenje već narušeno i puno ga je teže ponovno vratiti. Tko prizna, pola mu se prašta. 

IZVOR: HUFFPOST
FOTO: PIXABAY