LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Riješi se lijenosti

Pet savjeta za lijenčine – kako prihvatiti i pobijediti lijenost

Ako te je uhvatila lijenost i ne znaš se nositi s njom, pročitaj pet jednostavnih savjeta i saznaj kako se aktivirati i povećati produktivnost.

Ako te je uhvatila lijenost i ne znaš se nositi s njom, pročitaj pet jednostavnih savjeta i saznaj kako se aktivirati i povećati produktivnost.

Na samom kraju ispitnih rokova, pri kraju snage, volje i koncentracije, nije neobično osjećati se lijenim za daljnji rad i učenje. Lijenost nas, naravno, može uhvatiti u raznim razdobljima, rjeđe ili češće, te je često uzrok grižnje savjesti jer ne radimo ono što bismo trebali. Donosimo stoga nekoliko savjeta kako se suočiti s činjenicom da smo ponekad lijeni, kako je prihvatiti, suočiti se s njom i pobijediti je.

OK je biti lijen/a

Iako zvuči kao izlizana lekcija o rješavanju problema, prihvaćanje ideje da smo u nekom trenutku lijeni, put je k aktiviranju i produktivnosti. Osim što lijenost valja prihvatiti, zbog toga se ne treba osuđivati. Osjećaj je to koji se naprosto dogodio i možemo mu se prepustiti ili ga pokušati pobijediti, u nastavku navodimo kako.

Otkrij razloge lijenosti

Razloga za lijenost može biti puno, od manjka volje za onime što bismo trebali raditi, preko okruženja u kojem se nalazimo do prevelike količine stresa s kojom se moramo suočiti. Kada otkrijemo što nas to čini lijenima, tada to možemo promijeniti. Iako je poslovno ili akademsko okruženje teško mijenjati, možemo ga oblikovati prema vlastitim potrebama, u ovom slučaju u službi produktivnosti. 

Zadaj si ostvarive ciljeve

Ako smo lijeni duže vrijeme i ništa nas ne motivira, tomu je možda tako zato što si zadajemo previše zadataka koje ne uspijevamo obaviti. Poticanju produktivnosti pomažu mali, ostvarivi ciljevi. Poželjno je zadavati si dnevne, tjedne i mjesečne (ostvarive) ciljeve, zapisivati ih i po izvršenju precrtavati ili označavati kvačicom ili slično. Dat će nam to osjećaj postignuća i zadovoljstva te nas motivirati na obavljanje novih zadataka.

Daj si pet

Za svaki ostvaren zadatak zaslužujemo proporcionalno veliku nagradu. Ako znamo da nas nakon odrađenog zadatka čeka odmor, omiljena serija, izlazak ili bilo što drugo što nam predstavlja nagradu, vjerojatnije je da ćemo bolje prionuti zadatku. Nagrade ne moramo određivati za svaki mali zadatak, već veća nagrada može slijediti nakon nekoliko manjih zadataka. Trebao bi to biti dobar poticaj za ustajanje iz kreveta i produktivnost.

Pronađi motivaciju za dalje

Kako nakon kratke navale produktivnosti lijenost ne bi ponovo zavladala, treba pronaći motivaciju za dalje. Tomu služe spomenuti mjesečni ciljevi, a možemo si zadati i kvartalne ili godišnje ciljeve. Važno je okružiti se ljudima koji nas motiviraju, onima koji ustraju u onome što rade i koji nas potiču na napredak. Umjesto da te živciraju odlikaši na faksu, neka ti budu inspiracija da i ti činiš tako. Stvaranje motivirajućeg okruženja najbolji je put k što većoj produktivnosti koja traje. No, sjeti se savjeta s početka članka, OK je ponekad biti lijen/a, samo ne dozvoli da ti to postane način života.

FOTO: UNSPLASH