LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nastava za vrijeme koronavirusa

Online predavanja i polaganje ispita; studenti se slažu u jednom – uživo je bolje!

Razgovarali smo sa studentima triju različitih fakulteta u tri grada u Hrvatskoj; pitali smo ih kako im se svidjela online nastava te se posebno dotaknuli pisanja ispita online.

Razgovarali smo sa studentima triju različitih fakulteta u tri grada u Hrvatskoj; pitali smo ih kako im se svidjela online nastava te se posebno dotaknuli pisanja ispita online.

Zbog izvanredne situacije tijekom pandemije korone, nastava se od 16. ožujka održava na online platformama. Takva nastava ima brojne pozitivne, ali i negativne strane. Nas posebno zanima kako se online nastava svidjela studentima kojima je obrazovanje samo po sebi izrazito stresno.

Nakon odrađenog online semestra razgovarali smo sa studentima iz tri grada u Hrvatskoj te ih pitali za dojmove o online nastavi. Posebno smo se dotaknuli teme pisanja online ispita. Razgovarali smo sa studenticom Filozofskog fakulteta u Osijeku  na kojem su se poneki ispiti održavali i u prostorijama fakulteta, studentom Tehničkog veleučilišta u Zagrebu te studenticom Ekonomskog fakulteta u Splitu gdje su se ispiti održavali online.

Za početak smo ih pitali koji im se način provođenja nastave i ispita više sviđa, svi su se složili – uživo.

Studentica Filozofskog fakulteta navodi kako joj se polaganje ispita uživo više svidjelo zbog dovoljnog vremena za rješavanje svih zadataka, najveći pritisak joj je tijekom online ispita stvaralo računalo i briga oko toga hoće li ono zaštekati.

– Više mi odgovara da se ispiti održavaju na fakultetu obzirom da lekcije određenih kolegija zahtijevaju podrobnija i detaljnija objašnjenja profesora. Međutim, lekcije i novi sadržaji koje smo trebali usvojiti sasvim su jasno bile objašnjene i putem interneta. – navodi studentica Ekonomskog fakulteta.

Pisanje ispita, uživo ili online, stresno je za svakog studenta, naše smo sugovornike pitali koji je način provođenja ispita bio stresniji, studentice tvrde kako je online pisanje puno stresnije, dok student TVZ-a tvrdi obratno.

Online ispiti su stresniji. Profesori misle da je studentima jedini cilj da ih prevare te traže uključivanje kamere i mikrofona cijelo vrijeme, vremena za rješavanje je premalo te sustav automatskog ispravljanja ispita ponekad točne odgovore ne priznaje. – rekla je studentica Filozofskog fakulteta.

– Online ispiti su mi bili lakši jer sam bio u svom komforu i stres mi je bio vidno manji. Teško se nosim sa stresom, pa mi je teret na leđima bio manji. – navodi student.

Kao najstresniji ispit, studentica FAZOS-a navodi pisanje eseja od 300 do 400 riječi u 15 minuta.

– Najgore mi je bilo što nisam stigla niti pročitati valja li to što sam napisala, niti ima li smisla, a već sam morala predati.

Studentica EFST-a rekla nam je kako ne može reći koji joj je ispit bio najstresniji, dok student TVZ-a bez sumnje kao najstresniji ispit navodi onaj iz programiranja.

–  Najstresniji ispit mi je bio iz programiranja, pisao sam ga na računalu u stanu, iako sam bio u stanu i u svom komforu i dalje me stres poprilično puno oprao.

Osim pismenih online ispita, na mnogim fakultetima su i usmeni ispiti bili online. Studentica EFST-a navodi kako joj je online usmeni ispit bio stresan te joj je nedovoljno vremena za razmišljanje stvaralo dodatan pritisak. Student TVZ-a također je podijelio s nama svoje iskustvo online odgovaranja.

- Bilo je stresno, ali puno manje nego što sam očekivao da će biti. Sama pomisao na to a ću biti na kameri s profesorom zvuči strašno. Što se tiče varanja, nisam imao potrebe za tim, ali vjerujem da je ono ipak moguće. Sve ovisi od kolegija koji se polaže, ja sam polagao matematiku.

Naši su nam sugovornici za kraj naglasili kako se nadaju da će se, unatoč svakodnevnim lošim informacijama, situacija preko ljeta smiriti te da će sljedeća akademska godina krenuti uživo.
FOTO: PIXABAY