Učenici nagrađeni za hrabri projekt: „Nisam ono što sam učinio kad nisam znao bolje.“
Učenici pišu slikovnicu koja emotivno dočarava svakodnevne borbe mladih koji su često pogrešno osuđeni i etiketirani.

Učenici pišu slikovnicu koja emotivno dočarava svakodnevne borbe mladih koji su često pogrešno osuđeni i etiketirani.
Gradonačelnik Pule Filip Zoričić danas je u Komunalnoj palači upriličio prijem za učenike Centra za pružanje usluga u zajednici Pula, koji su osvojili prvo mjesto na programu UPSHIFT, organiziranom od 28. do 30. travnja 2025. godine u suradnji UNICEF-ovog ureda u Hrvatskoj i udruge IKS. Učenici su na prijem došli u pratnji mentorice profesorice Manuele Krakar Ahmedović, a na događaju je sudjelovala i pročelnica Službe gradonačelnika i Gradskog vijeća Sanja Kantaruti.
UPSHIFT je program osmišljen kako bi osnažio adolescente vještinama potrebnim za 21. stoljeće te ih potaknuo na prepoznavanje i rješavanje problema unutar svojih zajednica. Tim iz pulskog Centra osvojio je prvo mjesto projektom pod nazivom „Kako smanjiti stigmatizaciju djece i mladih s problemima u ponašanju u medijima“.
„Cilj našeg projekta je borba protiv negativnih stereotipa i medijske stigmatizacije s kojima se mladi u sustavu skrbi često susreću, podizanje svijesti javnosti o ovoj važnoj temi te prikazivanje njihovog neiskorištenog potencijala. Kroz ovaj projekt planiramo izraditi edukativnu slikovnicu, snimiti dokumentarni film te organizirati radionice namijenjene predstavnicima medija, s ciljem poticanja dijaloga i promoviranja odgovornijeg izvještavanja“, kazala je mentorica.
Učenici su tijekom prijema predstavili svoj projekt u kojem su kreativno identificirali uzroke stigmatizacije i posljedice koje ona ima na njihov svakodnevni život. Naglasili su kako stigmatizacija često vodi u probleme poput ulaska u kriva društva i rizičnih ponašanja. Jedna od učenica opisala je koliko im teško padaju pogrdne etikete koje dobijaju kada kažu da žive u domu.
„Kada se predstavimo i kažemo da živimo u domu, ljudi nas često nazivaju „domašima“ i ostalim pogrdnim imenima, što nam teško pada“, rekla je učenica koja sudjeluje u projektu.
Gradonačelnik Zoričić čestitao je učenicima i mentorici na uspjehu i hrabrosti te ih potaknuo da nastave s radom na ovom važnom projektu. Istaknuo je kako društvo često obilježava mlade zbog životnih okolnosti na koje oni nisu mogli utjecati, ali je uspjeh ovog projekta veliki korak prema promjeni takvog stanja.
„U svojem ste projektu odabrali temu stigmatizacije. Zbog teških životnih okolnosti na koje niste mogli utjecati, društvo vas neprestano obilježava, što zasigurno nije lako, pogotovo u vašim godinama. Uspjeh kojeg ste postigli ovim projektom velika je stvar. Nastavite i dalje biti kreativni, hrabri, aktivni i angažirani, na dobrom ste putu“, poručio je gradonačelnik Zoričić.
Na kraju prijema, jedan od sudionika projekta pročitao je dio teksta slikovnice pod nazivom „Moje ime je“, koju su napisali učenici Centra, a ilustrirat će je učenici pulske Srednje škole primijenjenih umjetnosti i dizajna. Tekst slikovnice emotivno dočarava svakodnevne borbe mladih koji su često pogrešno osuđeni i etiketirani te ističe njihovu ljudskost i neiskorišteni potencijal.
„Ime mi je Mateo. Ali vi me ne zovete tako. Vi me zovete diler, kriminalac, ološ, propali slučaj i problem…Ali nitko ne zna koliko sam puta spavao u ormaru. Samo da ne čujem njihove svađe, da nitko ne čuje moj plač. S jedanaest sam naučio šutjeti kako ne bih bio kažnjen…Kažu sam si je kriv, sam sebi kroji sudbinu. Ako ne želi pomoć, neka trune. Ali nitko ne pita što je bilo prije. Ja nisam moj dosje, niti moje ovisnosti. Ja nisam ono što sam učinio kada nisam znao bolje. Ja sam dečko koji zna popravljati bicikl, koji bi volio imati brata, koji bi možda pisao pjesme da ga je netko pitao što želi…“, samo su dijelovi teksta slikovnice koja će uskoro biti izdana u sklopu projekta.