LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Iz prve ruke – Ivona Pavičić

Donosimo detaljne informacije o viziranju za SAD, korisne studentima koji razmišljaju o „Work and Travelu”

Svaki sudionik „Work and Travel” programa prije odlaska u SAD mora dobiti J-1 vizu od Američkog Veleposlanstva. Donosimo detaljne informacije o postupku prijave za vizu, potrebnim dokumentima i razgovoru.

Svaki sudionik „Work and Travel” programa prije odlaska u SAD mora dobiti J-1 vizu od Američkog Veleposlanstva. Donosimo detaljne informacije o postupku prijave za vizu, potrebnim dokumentima i razgovoru.

Work and Travel, program kulturne razmjene, vrlo je popularan među studentima jer im omogućuje da tijekom ljetnih praznika rade u SAD-u, a potom da ondje i putuju. Premda se radi o vrlo zanimljivom, ali i korisnom iskustvu, što mogu potvrditi svi sudionici, mnogi se ne odvaže na odlazak zbog kojekakvih razloga. Kako bi lakše donio odluku, ali i što kvalitetnije proveo vrijeme preko oceana, prati seriju članaka četiriju bivših polaznica programa Work and Travel – iz prve ruke. Bilo je riječi o razlozima za prijavuodabiru poslodavca, intervjuu za posao, a sada saznaj sve o postupku viziranja. 

Nakon uspješnog procesa prijave na redu je – viziranje. Svaki sudionik Work and Travel programa prije odlaska u SAD mora dobiti J-1 vizu od Američkog Veleposlanstva. Zahtjev za izdavanje vize podnosi se u američkoj ambasadi u Zagrebu, moguće je i u drugoj zemlji ako sudionici studiraju izvan Hrvatske, a zahtjev se podnosi osobno. Prema pravilima američke vlade ova viza ne može trajati duže od četiri mjeseca (od 10. lipnja do 10. listopada), što znači da su svi sudionici dužni napustiti SAD i vratiti se u matičnu zemlju nakon završetka programa. Naknada za vizu iznosi 160 USD, a plaća se u kunama.

POSTUPAK PRIJAVE

 Potrebni dokumenti:

Američka sveučilišta i fakulteti pozivaju svoje međunarodne studente da se vrate na kampuse


  • DS-2019 (radna dozvola)
  • putovnica
  • Job Offer
  • fotografija 5x5

Koraci podnošenja zahtjeva za J-1 vizu:

  1. posjet stranice https://ais.usvisa-info.com/hr-hr/niv
  2. ispunjavanje formulara DS-160. DS-160 (nije isto što i DS-20120) je internetski obrazac Vlade SAD-a i može ga se isključivo ispuniti na https://ceac.state.gov/CEAC.
  3. nakon ispunjavanja DS-160 obrasca potrebno je vratiti se na web-mjesto https://ais.usvisa-info.com/hr-hr/niv i odabrati opciju Nastavite i proći kroz sve korake za prijavu kako bi sastanak u Konzularnom uredu bio uspješno zakazan: (stvaranje korisničkog računa, unošenje DS-160 broja (AA00... – broj označen crvenom bojom, izvršavanje procesa za povrat dokumenata putem kurirske službe, plaćanje naknade za obradu zahtjeva za neuseljeničku vizu (MRV) (tek kada bude izvršena uplata naknade, bit će prikazani svi dostupni termini za određeni datum), zakazivanje sastanka u Konzularnom uredu)
  4. razgovor u ambasadi
  5. nakon sastanka dobivaju se upute od strane ambasade – kada će otprilike viza biti gotova i gdje se može podići

POTREBNI DOKUMENTI (ZA VIZA RAZGOVOR):

  • index ili prijepis ocjena
  • DS-2019 (DS koji ste čekali iz SAD-a)
  • DS-160 Confirmation page (obrazac koji se ispunjava prilikom rezerviranja termina)
  • SEVIS confirmation (potvrda/račun o plaćanju SEVIS-a)
  • fotografija 5x5
  • potvrda o plaćenoj naknadi za intervju
  • potvrđeni termin – stranica koja se prikazuje nakon zakazanog termina (ISPRINTATI)
  • potvrda s fakulteta
  • putovnica

RAZGOVOR

Premda se mnogim sudionicima programa čini kao najteži korak, razgovor s konzulom zapravo je najlakši dio cijelog procesa viziranja. Naravno, prije razgovora treba provjeriti jesu li svi dokumenti na broju jer bez svih dokumenata koji su naznačeni kao obavezni nije moguće pristupiti razgovoru, a naknada za razgovor je bespovratna. Drugim riječima, potrebno je ponovno zakazati termin, a to znači i ponovno platiti 160 USD. Prema tome, nije loša ideja nekoliko puta provjeriti i prebrojiti sve dokumente i potvrde. Razgovor s konzulom traje svega nekoliko minuta (iznimno može trajati i duže). Prema neslužbenim podatcima, oko 95 posto hrvatskih državljana uspješno dobije J-1 vizu pa nema razloga za strah i paniku. Konzuli će, uglavnom, za početak postaviti općenita pitanja kako bi razgovor krenuo što opuštenije, a potom su moguća pitanja o obrazovanju, obitelji, hobijima, planovima i poslu u Americi.

Učenici, prijavite se za ovu stipendiju i provedite godinu dana u američkoj privatnoj školi


Primjeri pitanja:

  1.  Kako si?
  2.  Je li ovo prvi put da apliciraš za američku vizu?
  3.  Je li ovo prvi put da ideš u Ameriku?
  4.  Zašto si se odlučio/la za ovaj program?
  5.  Ideš li sam/a?
  6.  Što/gdje ćeš raditi u Americi?
  7.  Zašto baš to mjesto?
  8.  Na kojoj ćeš poziciji raditi?
  9.  Opiši kakve ćeš imati dužnosti na radnom mjestu.
  10.  Imaš li osiguran smještaj? Gdje?
  11.  Planiraš li putovati po Americi? Ako da, gdje?
  12.  Jesi li putovao/la u druge države? Ako da, gdje?
  13.  Što studiraš?
  14.  Gdje studiraš?
  15.  Koja si godina?
  16.  Koliko si ispita položio/la u ovom semestru?
  17.  Koliko ispita ti je ostalo da diplomiraš?
  18.  Koja će ti biti tema završnog/diplomskog rada? (za studente završnih godina)
  19.  Planiraš li položiti još koji ispit prije odlaska u Ameriku?
  20.  Što planiraš raditi nakon što završiš fakultet?

Ovo su samo primjeri mogućih pitanja, ali činjenica je da nikada ne možemo znati što će nas konzul, odnosno konzulica u tom trenutku pitati. Važno je iskreno i kratko odgovoriti na svako postavljeno pitanje. Na kraju razgovora, konzul, odnosno konzulica odmah će reći je li viza odobrena uz kratke upute o daljnjim koracima za preuzimanje. Viza je obično spremna za preuzimanje već dan, dva poslije razgovora.

Novi trendovi u zaštiti američkih školaraca od školskih pucnjava


FOTO: PIXABAY