LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Na današnji dan

Dnevnik Anne Frank

Na današnji dan, 31. ožujka 1945., umrla je Anne Frank, židovska djevojčica, autorica dnevnika u kojem je pisala o odrastanju u izolaciji u okupiranoj Nizozemskoj za vrijeme II. svjetskog rata.

Na današnji dan, 31. ožujka 1945., umrla je Anne Frank, židovska djevojčica, autorica dnevnika u kojem je pisala o odrastanju u izolaciji u okupiranoj Nizozemskoj za vrijeme II. svjetskog rata.

Annelies Marie Frank rođena je 1929. godine u Frankfurtu, u židovskoj obitelji uspješnih poduzetnika. Četiri godine nakon njezina rođenja, 1933. godine, Adolf Hitler postaje njemački kancelar te sa svojom nacističkom vladom pokreće niz drastičnih mjera u svrhu progona njemačkih Židova. Na jesen iste godine Annina obitelj seli u Amsterdam u kojem Annin otac Otto Frank otvara malu, no uspješnu tvrtku za proizvodnju želatine, a Anne i njena sestra Margot kreću u školu.

U svibnju 1940. Nijemci, koji su tada već bili u ratu napadaju Nizozemsku pa život u njoj ubrzo postaje opasan za židovski narod koji je tamo živio. U razdoblju između ljeta 1942. te rujna 1944., nacisti, zajedno s nizozemskim suradnicima, uspijevaju deportirati više od 100 000 nizozemskih Židova u koncentracijske logore diljem Europe. U srpnju 1942. na kućnu adresu obitelji Frank dolazi pismo naslovljeno na Anninu sestru Margot, kojim dobiva zapovijed da se prijavi u radni logor u Njemačkoj. Cijela obitelj ubrzo nakog toga seli se na tavan blizu Ottove radionice, na adresi Prinsengracht 263, ostavljajući za sobom lažni trag bijega u Švicarsku.

Prinsengracht 263
 
Prinsengracht 263, kuća u kojoj se skrivala obitelj Frank, FOTO: annefrank.org
 

Život u izolaciji

Nakon tjedan dana skrivanja, Frankovima se pridružuje Ottov poslovni suradnik Hermann van Pels, također Židov, zajedno sa ženom i sinom. Skupina Ottovih zaposlenika, uključujući i njegova tajnika Miepa Griesa, rodom Austrijanca, svakodnevno je riskirala svoje živote kako bi krijumčarili hranu, odjeću i vijesti o vanjskome svijetu u njihov tajni stan čiji se ulaz nalazio iza pokretne police za knjige. U studenome 1942., obiteljima Frank i van Pels pridružuje se židovski stomatolog Fritz Pfeffer.

Život osmero ljudi u malome stanu bio je težak. Stan nikada nisu smjeli napuštati, a preko dana morali su biti tihi kako ih ne bi otkrili zaposlenici skladišta u blizini. Anne uskoro počinje pisati dnevnik kako bi ubila dosadu, obraćajući se u njemu imaginarnoj prijateljici imena Kitty, pišući joj o životu u tajnosti, svojim sustanarima, osjećaju usamljenosti, frustracijama... Osim što je u njega zapisivala tipične mladenačke probleme vezane uz dječake, prepirke sa sestrom ili majkom, također je pisala o ratu i vlastitom identitetu, pokazavši veliku zrelost za trinaestogodišnju djevojčicu.

Napuštena željeznička postaja postala hotel


Sestre Frank
 
Sestre Frank, Margot i Anne, FOTO: annefrank.org
 
 

Deportacija u logore

Nakon dvije godine provedene u izolaciji, 4. kolovoza 1944., anoniman izvor daje podatke o tajnom skrovištu obitelji Frank te ih njemačka tajna policija Gestapo uhićuje i šalje u logor u sjevernoj Nizozemskoj, odakle su svi osim sestara Frank u rujnu 1944. teretnim vlakom poslani u Auschwitz u Poljskoj. Anne i Margot poslane su u logor Bergen-Belsen u sjevernoj Njemačkoj, u kojem su u ožujku 1945. umrle od tifusa, i to samo nekoliko tjedana prije nego što su britanske snage oslobodile logor.

Annina majka Edith umrla je od gladi u Auschwitzu u siječnju 1945., Hermann van Pels u plinskim komorama ubrzo nakon dolaska u Auschwitz 1944., njegova supruga u koncentracijskom logoru u Theresienstadtu (današnja Češka) 1945., sin Peter u logoru Mauthausen u Austriji 1945., a Fritz Pfeffer u prosincu 1944., u njemačkom logoru Neuengammeu. Jedini preživjeli od cijele skupine bio je Annin otac Otto koji je napustio Auschwitz nakon što su ga oslobodile sovjetske trupe 27. siječnja 1945. godine

Ovo je priča iza poznate povijesne afere Dreyfus koja je primjer patnje nevinog čovjeka


Annin dnevnik i rukopisi
 
Annin dnevnik i rukopisi, FOTO: annefrank.org
 
 

Objavljivanje dnevnika

Kada se Otto Frank vratio u Amsterdam, njegov prijatelj Miep Gies dao mu je Annin dnevnik i preko 300 Anninih rukopisa koji su sadržavali ratne priče, koje je Gies sakrio u stolu nakon što su Frankove odveli nacisti. Otto je znao da je Anne oduvijek htjela biti spisateljica pa je dnevnik i rukopise sastavio 1947. pod nazivom Het Acheterhuis. Djelo je objavljeno 1952. godine u Americi, pod nazivom The Diary of a Young Girl, kod nas prevedeno Dnevnik Anne Frank. Knjiga je prevedena na gotovo 70 svjetskih jezika i prodana u nekoliko desetaka milijuna primjeraka, postavši tako jednim od najčitanijih i najprodavanijih djela o zločinima holokausta.

Isječak iz nizozemskog dokumentarnog filma o Anni Frank možete pogledati u priloženom videu:

Posjetili smo zanimljivu izložbu o osječkom odvjetniku koji je ubijen u Auschwitzu


FOTO: TELEGRAPH.CO.UK