Umjetna inteligencija preuzima tržište rada: koji poslovi su prvi na udaru?
Čak 77 posto tvrtki planira do 2030. godine provesti programe prekvalifikacije i dodatne edukacije za svoje zaposlenike kako bi se prilagodili radu s AI tehnologijama.
Čak 77 posto tvrtki planira do 2030. godine provesti programe prekvalifikacije i dodatne edukacije za svoje zaposlenike kako bi se prilagodili radu s AI tehnologijama.
Prema izvješću Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) objavljenom prošlog tjedna, čak 41 posto poslodavaca diljem svijeta planira smanjiti broj zaposlenih zbog automatizacije zadataka uz pomoć umjetne inteligencije (AI). Istraživanje, provedeno na stotinama velikih tvrtki, ukazuje na to da će AI u idućim godinama značajno utjecati na tržište rada.
Unatoč tome, čak 77 posto tvrtki planira do 2030. godine provesti programe prekvalifikacije i dodatne edukacije za svoje zaposlenike kako bi se prilagodili radu s AI tehnologijama. No, za razliku od prošlogodišnjeg izvješća, ovogodišnje ne predviđa da će AI i srodne tehnologije imati „neto pozitivan” učinak na broj radnih mjesta. Odnosno, prethodno izvješće predviđalo je da će tehnologije poput AI-a, unatoč ukidanju nekih poslova, otvoriti dovoljno novih radnih mjesta kako bi se nadoknadio taj gubitak, što bi rezultiralo ukupnim porastom broja zaposlenih. Međutim, ovogodišnje izvješće više ne daje tu optimističnu procjenu. Umjesto toga, naglašava mogućnost da bi ukidanje radnih mjesta zbog automatizacije moglo nadmašiti broj novih radnih mjesta koja će se otvoriti zbog napretka tehnologije.
Potražnja za AI vještinama raste
Razvoj AI tehnologija i obnovljivih izvora energije mijenja dinamiku tržišta rada. Potražnja za tehnološkim i specijaliziranim zanimanjima raste, dok zanimanja poput grafičkih dizajnera i pravnika bilježe značajan pad. Izvješće predviđa da će najbrži pad broja radnih mjesta zabilježiti službenici u poštanskim uredima, izvršni tajnici i obrađivači plaća.
Prvi put se u izvješću spominje da bi grafički dizajneri i pravnici mogli biti među najugroženijima, što ilustrira sve veću sposobnost generativne AI tehnologije da preuzme zadatke intelektualnog rada.
AI stvara nove prilike kroz suradnju čovjeka i tehnologije
Iako određena zanimanja gube na važnosti, potražnja za stručnjacima s AI vještinama ubrzano raste. Gotovo 70 posto tvrtki planira zapošljavati radnike osposobljene za dizajniranje i unaprjeđenje AI alata, dok 62 posto traži zaposlenike prilagođene suradnji s AI tehnologijama.
Generativna AI, koja omogućuje stvaranje originalnih tekstova, slika i drugog sadržaja, ima potencijal za unapređenje ljudskih sposobnosti kroz suradnju s tehnologijom, umjesto njihovog potpunog zamjenjivanja.
Ipak, neki sektori već osjećaju posljedice AI-a. Tvrtke poput Dropboxa i Duolinga javno su navele razvoj AI-a kao razlog za otpuštanja zaposlenika.