Sindikati u obrazovanju nezadovoljni ponudom Vlade, novi sastanak najavljen uskoro
Tri školska sindikata i jedan znanosti odbili su potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru kojim im je Vlada ponudila rast osnovice.
Tri školska sindikata i jedan znanosti odbili su potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru kojim im je Vlada ponudila rast osnovice.
Sindikati u obrazovanju izrazili su nezadovoljstvo prijedlogom prvog dodatka Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU) koji je Vlada ponudila, tražeći novo povećanje plaća. Podsjetimo, sredinom prosinca sindikati su organizirali prosvjed zbog nezadovoljstva rastom plaća. Predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić, tada je istaknuo tri ključna zahtjeva: izmjenu sustava ocjenjivanja, ukidanje otkaza kao posljedice ocjena te brisanje ograničenja od 20 posto za ugovaranje dodataka kroz kolektivne ugovore. Vlada je prihvatila prva dva zahtjeva, ali financijski prijepori su ostali.
Premijer Andrej Plenković ponudio je povećanje osnovice plaće za tri posto od 1. ožujka i dodatnih dva posto od 1. listopada. Sindikati su, međutim, tražili povećanje od četiri posto od 1. siječnja i 1. travnja te naknadu za topli obrok od 50 eura, što nije prihvaćeno. Vlada je prihvatila povećanje naknade za noćni rad za 50 posto i isplatu 2,5 osnovica plaće pri odlasku u mirovinu.
"Premijer govori o rekordnim plaćama, ali rast plaća u obrazovanju nije spektakularan. Naša satnica i dalje zaostaje za drugim posttranzicijskim zemljama," rekao je glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin
Sindikati su odbili potpisati dodatak TKU-u, čime dodatak nije prihvaćen, ali su ostali sindikati osigurali rast plaća. Krofilin je dodao da socijalni dijalog nije na visokoj razini, a Vlada devet mjeseci nije poduzela ništa po pitanju koeficijenata.
"Kad 84 posto članova odbije prijedlog Vlade, to je jasna poruka vlastima. Mi ne tražimo ništa više nego što su drugi već dobili", poručio Stipić.
Sindikati su najavili daljnje akcije kako bi povećanje koeficijenata i pregovori o granskim kolektivnim ugovorima postali prioritet. Upozorili su da bi nezadovoljstvo moglo eskalirati industrijskim akcijama ako zahtjevi ne budu ispunjeni.
"Jedini način za izbjegavanje sindikalnih akcija je da vlast ozbiljno shvati naše zahtjeve," zaključio je Stipić.
Obrazovni sindikati traže hitnu korekciju koeficijenata
Ponuđeni rast plaća za 3+3 tijekom 2025. članstvo tih sindikata je odbilo, a njihovi čelnici poručili su u četvrtak da se primjenom tog modela povećavaju nepravde u sustavu koeficijenata.
Ne tražimo ništa što drugi već nisu dobili, ustvrdio je Stipić dodavši kako su ponuđeni rast osnovice plaća po modelu „3 plus 3” odbili, jer se time povećavaju postojeće nepravde u sustavu koeficijenata, što je paradoksalno. Traže da se o koeficijentima počne što prije razgovarati, a odugovlačenje s korekcijom koeficijenata vodit će u nove sindikalne akcije, poručuju. Na suradnju pozivaju i Sindikat hrvatskih učitelja (SHU), koji se zasad suzdržavao od zajedničkog pritiska na Vladu.
Obrazovni sindikati tvrde da su upravo oni svojim djelovanjem, organizacijom prosvjeda i najavom štrajka povećali Vladinu ponudu. Ministar Radovan Fuchs odgovorio je da se sa sindikatima razgovara i da je Vlada vrlo pozitivno nastupila prema njihovim zahtjevima, ali je izrazio osobno mišljenje da nepotpisivanje kolektivnih ugovora "nije baš fer ponašanje" sindikata.
"Njihov zahtjev „4 plus 4” posto povećanja osnovice od inicijalnog vladinog prijedloga „3 plus 2” je na kraju završio s prijedlogom „3 plus 3”, naveo je.
Fuchs je ocijenio da je to bilo itekako prihvatljivo i dodao da je atmosfera na sastanku bila zadovoljavajuća, ali da su neki sindikati rekli da moraju provesti referendum unutar članstva.
Jučer na sastanku glavna tema sigurnost u školama
Iako je u petak, 12. siječnja, održan novi sastanak, na tom sastanku glavna je tema bila sigurnost u školama. Ministar Fuchs izjavio je u petak nakon sastanka s čelnicima sindikata kako im treba nekoliko dana za konzultacije da bi vidjeli može li se eventualno ići u realizaciju dodatka za radnike koji u prijelaznom razdoblju osiguravaju zaštitu škola.
Pojavilo se pitanje kako organizirati dežurstvo u školama, rekao je Fuchs i naglasio kako su razgovarali o tome je li u prijelaznom razdoblju moguća naknada za radnike škole koji u jednom dijelu preuzmu poslove zaštite i sigurnosti škola dok se ne zaposle novi radnici obučeni po programu koji je sada u javnom savjetovanju.
"Treba nam još nekoliko dana za konzultacije kako bismo vidjeli bi li se eventualno moglo ići u realizaciju nekoga dodatka jer su dodatci ukinuti", rekao je ministar.
Na sastanku su utvrdili da je trenutno stanje prijelazno rješenje i najavljen je sljedeći sastanak 21. siječnja.