LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Brige mladih

Rezultati istraživanja: mladi u Hrvatskoj između pesimizma, korupcije i želje za promjenom

Istraživanje pokazuje da su mladi u Hrvatskoj suočeni s pesimizmom zbog nedostatka prilika i visokog stupnja korupcije, ali istovremeno izražavaju snažnu želju za promjenom i boljom budućnošću. Većina mladih razmatra iseljavanje, dok oni koji ostaju traže transparentniji sustav i više podrške za ostvarenje svojih potencijala.

Istraživanje pokazuje da su mladi u Hrvatskoj suočeni s pesimizmom zbog nedostatka prilika i visokog stupnja korupcije, ali istovremeno izražavaju snažnu želju za promjenom i boljom budućnošću. Većina mladih razmatra iseljavanje, dok oni koji ostaju traže transparentniji sustav i više podrške za ostvarenje svojih potencijala.

Rezultati najnovije Studije o mladima, koju je Zaklada Friedrich Ebert Stiftung provela u Hrvatskoj i devet zemalja regije, otkrivaju zabrinjavajuće trendove među mladima u dobi od 14 do 29 godina. Ključni problemi koje su mladi identificirali u svojim društvima uključuju korupciju, društveni pesimizam i nepovoljne materijalne uvjete, dok značajan dio njih izražava snažnu želju za iseljenjem.
 

Demokracija, politika i društvene vrijednosti


Istraživanje je pokazalo porast interesa mladih za politiku i građanski aktivizam. Dok 44,2 posto mladih podržava demokraciju kao najbolji politički sustav, zabrinjavajuće je što čak 31,2 posto izražava autoritarne stavove, smatrajući da bi jak vođa trebao donositi odluke bez obzira na parlament ili izbore.  

Uočeni su i pomaci u društvenim vrijednostima. Sve više mladih prihvaća ravnopravnost spolova i smanjuje podršku konzervativnim stavovima. Na primjer, broj mladih koji se protive abortusu smanjio se s 15,2 na 8,2 posto u odnosu na 2018. godinu.

Studija je ispitivala i planove mladih vezane uz obitelj. U tome je došlo do nekih znatnih promjena u odnosu prema 2018. godinu. Tako, primjerice, onih koji ne planiraju djecu ima čak 23 posto, a 2018. godine se tako izjašnjavalo samo 6,4 posto. Smanjio se i broj onih koji žele brak.

Štedjeti nije jednostavno, ali postoje načini da lakše zadržite koji euro u džepu



U izboru partnera, mladima su najvažniji obrazovna razina, odobrenje obitelji i religijska uvjerenja. Ispitani su i stavovi te vrijednosti mladih. Polovina njih smatra da muškarci nisu bolji politički lideri od žena. Emancipacija, karijera i briga o sebi mladima su važniji od bogatstva i potrebe da izgledaju dobro.

Među brigama i strahovima najzastupljeniji su oni koji se odnose na kvalitetu osobne egzistencije, prije svega zaposlenost i zdravlje, a strah od rata te priljeva migranata i izbjeglica također je u porastu.

Mladi u Hrvatskoj ocjenjuju kvalitetu obrazovanja prosječnom ocjenom 3,1, a čak 65 posto ih vjeruje da su kupnja ocjena i ispita česta pojava u visokoobrazovnim institucijama. Među najvećim brigama ističu se zaposlenost, zdravlje i općenita egzistencija.
 

Problem korupcije i želja za odlaskom


Što trebate znati i učiniti ako premašite porezni limit u 2025. godini?


Korupcija je najveći problem koji mladi u Hrvatskoj i regiji ističu. U Hrvatskoj, čak 19 posto mladih izjavilo je da imaju snažnu želju za odlaskom u inozemstvo na razdoblje dulje od šest mjeseci, što je znatan porast u odnosu na 2018. godinu, kada je taj udio iznosio 10,4 posto. Pritom se pokazalo da su želja za odlaskom i društveni pesimizam često povezani s nepovoljnim materijalnim uvjetima.

Glavni razlozi zbog kojih mladi žele napustiti Hrvatsku uključuju veće plaće, bolji životni standard i kvalitetnije prilike za zaposlenje. Trend iseljavanja ukazuje na dugoročnu prijetnju demografskom i ekonomskom razvoju zemlje.
 

Financijska situacija mladih


Materijalni uvjeti mladih i njihovih kućanstava značajno variraju. Više od trećine ispitanika, njih 38,5 posto, ocjenjuje svoju financijsku situaciju umjereno stabilnom, što znači da si mogu priuštiti neke skuplje stvari, ali ne i one najskuplje, poput automobila ili stana. S druge strane, 2,3 posto mladih navelo je da živi u izrazitom siromaštvu, što je trostruko više nego 2018. godine.

Porazna je činjenica da znatan dio zaposlenih mladih radi za plaće bliže minimalnoj nego prosječnoj plaći. Samo 37,5 posto njih radi u zanimanjima za koja su se školovali, dok ostali rade poslove nižih kvalifikacija ili traže sigurnije uvjete zaposlenja.
IZVOR: ZAKLADA FRIEDRICH EBERT STIFTUNG
FOTO: FREEPIK