Odgojitelji prosvjedovali za bolje uvjete i veće plaće u vrtićima: „Djeca nisu samo broj, Radovane”
Prosvjednici su nosili transparente s porukama poput „Kada će djeca biti na prvom mjestu?“, „Zakon se ne pregovara! On se provodi“, „Kada stado nema pastira, sve ovce su crne“ i „Vrtići nisu čuvališta nego odgojno obrazovne ustanove“.

Prosvjednici su nosili transparente s porukama poput „Kada će djeca biti na prvom mjestu?“, „Zakon se ne pregovara! On se provodi“, „Kada stado nema pastira, sve ovce su crne“ i „Vrtići nisu čuvališta nego odgojno obrazovne ustanove“.
U subotu, 12. travnja, na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića održan je prosvjed odgojitelja i zaposlenika u predškolskom obrazovanju i odgoju. Prosvjednici, okupljeni sa zviždaljkama, zastavicama i transparentima, upozorili su na ključne probleme s kojima se suočava predškolski sustav, uključujući loše uvjete rada, niske plaće i neprovedbu ključnih zakona.
Sindikati odgojitelja upozorili su na alarmantnu situaciju u predškolskim ustanovama, ističući nedostatak oko 7000 odgojitelja, tehničkog i administrativnog osoblja te stručnih suradnika. Također, istaknuli su preopterećenje vrtićkih skupina i nepoštivanje Državnog pedagoškog standarda, što ugrožava sigurnost djece i zdravlje radnika.
Prosvjednici su nosili transparente s porukama poput „Kada će djeca biti na prvom mjestu?“, „Zakon se ne pregovara! On se provodi“, „Kada stado nema pastira, sve ovce su crne“ i „Vrtići nisu čuvališta nego odgojno obrazovne ustanove“. Neki su se direktno obratili ministru Fuchsu i Vladi, poručujući: „Ministre Fuchs i mi bi plaću deluxe“ i „Djeca nisu samo broj, Radovane“.
Katarina Turković Gulin, predsjednica Udruge Sidro, koja je bila jedan od organizatora prosvjeda, upozorila je da predškolski sustav ne može funkcionirati s velikim brojem nestručnih zamjena.
„Ne može prva stepenica formalnog odgoja i obrazovanja postojati ako u njoj radi 30 posto nestručnih zamjena. Ne može sustav postojati ako o njemu nitko ne brine, a o sustavu mora brinuti Ministarstvo i ministar, oni čije plaće iznose tri do četiri puta više od naših“, rekla je Turković Gulin.
Podrška od drugih obrazovnih sindikata
Prosvjednici su se također osvrnuli na ignoriranje njihovih inicijativa od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, naglašavajući potrebu za jasnom obrazovnom politikom koja bi adresirala njihove zahtjeve. Posebno ističu važnost provedbe članka 51. Zakona o predškolskom odgoju, koji propisuje da plaće u vrtićima ne smiju biti niže od onih u osnovnim školama.
Podršku prosvjednicima dali su i Sindikat znanosti, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske te Školski sindikat Preporod, ističući važnost međusobne solidarnosti u obrazovnom sustavu.
„Razumijemo važnost međusobne solidarnosti unutar obrazovnog sustava. Svaki njegov segment, od najranije dobi preko osnovnih i srednjih škola do visokoobrazovnih institucija, međusobno je povezan. Bez snažnih temelja u najranijem djetinjstvu, teško je graditi stabilan i kvalitetan obrazovni put u cjelini. Podržimo kolegice i kolege u sustavu predškolskog odgoja!“, poručili su sindikati.
Sindikat su naglasili da su svi zahtjevi prosvjednika „potpuno opravdani, nužni i hitni“.
„Smatramo da su zahtjevi koje iznosite u potpunosti opravdani, nužni i hitni. Uključivanje države u sustavno financiranje predškolskog odgoja i obrazovanja, poštivanje Državnog pedagoškog standarda, osiguravanje primjerenih radnih i prostornih uvjeta za odgojitelje i djecu, te usklađivanje plaća i radnih prava zaposlenih nisu privilegije, već temeljna prava i preduvjeti za kvalitetan sustav ranog odgoja i obrazovanja.“, istaknuli su.
„Vaša borba je i naša borba – za dostojanstvo struke, za jednakost u pravima i za budućnost koju svi zajedno gradimo!“, dodali su.
Zahtjevi za bolje uvjete i pravednije plaće
Jedan od ključnih zahtjeva prosvjednika bio je osiguranje sigurnosti za svako dijete u vrtiću i uvjeta koji omogućuju kvalitetan odgojno-obrazovni rad. Odgojitelji su tražili i povećanje plaća te prekovremeni rad koji bi trebao biti plaćen sukladno Zakonu o radu.
Također, traže hitnu izmjenu modela financiranja vrtića, s ciljem da država iz proračuna osigura sredstva za plaće zaposlenih, što bi omogućilo bolju raspodjelu financijskih sredstava među osnivačima vrtića.
„Tražimo da nas počnete uvažavati kao profesionalce koji su sposobni sudjelovati u kreiranju boljeg sustava te da kod donošenja važnih odluka čujete struku, a ne samo odabrane pojedince koje ste izabrali kao alibi“, poručili su.
Iako su sindikati i organizatori zahvalili ministru na njegovoj izjavi podrške nakon najave prosvjeda, poručili su da „izjave nisu dovoljne“ i da se problemi ne mogu rješavati samo riječima, već konkretnim potezima. Naglasili su da će nastaviti biti „glasni i ustrajni“ dok se ne ispune njihovi zahtjevi.