LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Globlano rangiranje

Indeks digitalne kvalitete života: Hrvatska pala za pet mjesta u odnosu na prošlu godinu

Prema DQL-indeksu, kvaliteta interneta u Hrvatskoj je šest posto niža od globalnog prosjeka.

Prema DQL-indeksu, kvaliteta interneta u Hrvatskoj je šest posto niža od globalnog prosjeka.

Surfshark već petu godinu zaredom rangira 121 zemlju prema Indeksu digitalne kvalitete života (DQL). Hrvatskoj je pripalo 36. mjesto u svijetu, što je niže nego prošle godine, i to za pet mjesta.

Zemlje su rangirane u pet kategorija, a Hrvatska je najbolja u e-sigurnosti, gdje je zauzela 16. mjesto. Na temelju kvalitete interneta nalazi se tek na 68. mjestu, piše Lider. Na 40. je mjestu u e-infrastrukturi, 41. u dostupnosti interneta i 56. u e-upravi.
 

U mnogim se nacijama digitalna kvaliteta života stopila u širi koncept ukupne kvalitete života. Ne postoji drugi način da se na to gleda sada kada se toliko dnevnih aktivnosti, uključujući posao, obrazovanje i slobodno vrijeme, obavlja online. Zato je ključno odrediti područja u kojima napreduje digitalna kvaliteta života jedne nacije i gdje je potrebna pažnja, što je svrha DQL indeksa, kaže glasnogovornica Surfsharka Gabriele Racaityte-Krasauske.


Po ukupnom Indeksu digitalne kvalitete života Hrvatska se nalazi iza Slovenije koja je na 35. mjestu, ali ispred Srbije koja je na 50.


Hrvatska proglašena jednom od najljepših zemalja na svijetu za vožnju automobilom


Napredak u brzini, ali pad u sigurnosti

 

Prema DQL-indeksu kvaliteta interneta u Hrvatskoj je šest posto niža od globalnog prosjeka.

Ipak, uočen je napredak od prošle godine. Brzina mobilnog interneta u Hrvatskoj porasla je za 29 posto te sad iznosi u prosjeku 141 Mbps, a brzina fiksnog širokopojasnog interneta porasla je za 37 posto i sada iznosi 102 Mbps.

Iako je Hrvatska najbolje prošla u e-sigurnosti, gdje je zauzela 16. mjesto, to je dva mjesta niže nego prošle godine. Koliko su napredni zakoni o zaštiti podataka te koliko je zemlja pripremljena za borbu protiv kibernetičkog kriminala, mjeritelji su ove kategorije. Hrvatska se nalazi iznad Slovenije koja je na 28. mjestu i Srbije koja je na 38. mjestu.

Hrvatska na listi zemalja s najvećim porastom djece u riziku od siromaštva, dok naši susjedi bilježe najniže stope u EU


IZVOR: LIDERMEDIA.HR
FOTO: STUDENTSKI.HR VIA CANVA, ILUSTRACIJA