Fakultetska diploma – mjerilo znanja i vještina ili ipak ne?
EduCentar proveo je anketno istraživanje o tome koliko je važan stupanj obrazovanja za pronalazak posla. Anketi je pristupilo 1200 ispitanika.
EduCentar proveo je anketno istraživanje o tome koliko je važan stupanj obrazovanja za pronalazak posla. Anketi je pristupilo 1200 ispitanika.
Kako bi se doznalo što javnost misli, je li razina obrazovanja bitna za pronalazak posla na EduCentar portalu provedena je anketa koju je popunilo preko 1200 ispitanika.
Prema rezultatima ankete najviše ispitanika (46%) smatra da razina obrazovanja nije bitna ako si dobar u svom poslu, jer kako navode, posao ne odrađuju diplome, već ljudi. Uostalom, kako navode ispitanici, sve se može naučiti, ako si marljiv i vrijedan.
– Posvećenost poslu je mnogo bitnija od razine obrazovanja. Pet godina prakse je korisnije od pet godina studija. Snalažljiv, vješt i neakademski obrazovan čovjek mnogo bolje prolazi u životu od nesnalažljivog akademski obrazovanog čovjeka. – ističe jedan od ispitanika.
– U današnje vrijeme fakultetsko obrazovanje ulaznica je u poslovni svijet, smatra se potrebom, a ne prednosti do te mjere da sve više gubi na značaju. Nekad nisu svi imali fakultet pa je velika prednost bila dana onima koji ga imaju. Danas se pretpostavlja da svatko ima barem neku razinu obrazovanja pa oni koji je nemaju često budu izostavljeni, ne uzimaju se u obzir. Naravno da je za neke poslove obrazovanje ključno, to je jednostavno vrijeme u kojem živimo. Međutim smatram da se svakoj osobi treba dati prilika da se pokaže, educira i napreduje unutar organizacije. Tako je to nekad i bilo. – kaže jedan od sudionika istraživanja.