LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Dileme pred ispit

Zatvorite knjigu i otiđite na spavanje!

Sutra u 9 važan je ispit. Vi ste učili, no mislite da bi sada, 2 sata nakon ponoći, bilo idealno da popijete šalicu kave i nastavite učiti. Ipak, ono što vam zbilja treba su krevet i san. Zašto?

Sutra u 9 važan je ispit. Vi ste učili, no mislite da bi sada, 2 sata nakon ponoći, bilo idealno da popijete šalicu kave i nastavite učiti. Ipak, ono što vam zbilja treba su krevet i san. Zašto?

Svaki se student barem jednom našao u teškoj dilemi; učiti cijelu noć pred ispit ili ubiti oko i riskirati manju količinu znanja na testu. Mnogi su tako, misleći da si čine uslugu, popili litru kave i štrebali važne informacije čitavu noć, stavljajući san u drugi plan.

Ideja o cjelonoćnom učenju pada u drugi plan kada znanstvenici pojasne koliko je važan san. Iako na spavanje potrošimo trećinu života, dajemo mu premalo pažnje, započinje Ted predavanje o ovom važnom segmentu života. No, spavanje nikako nije samo beskorisno gubljenje vremena kako većina misli.

Tjekom spavanja, tijelo regulira vitalne sisteme, poput disanja, rasta, cirkulacije i imunološkog sistema. No, osim svih ostalih tjelesnih funkcija, spavanje je važno za sabiranje znanja u mozgu. Hermann Ebbinghaus njemački je psiholog koji je u 19. stoljeću osmislio teoriju o krivulji zaboravljanja: čak 40% novih znanja ljudski mozak zaboravi unutar 20 minuta.

Ako se budite tijekom noći, ovo su savjeti koji će vam pomoći da odmah ponovno zaspete


Ipak, zaboravljanje se može spriječiti ako se novostečena znanja prebace iz kratkoročnog u dugoročno pamćenje. Hipokampus je dio mozga zadužen za primanje kratkoročnog znanja i vraća ih neuronima kao dugoročno pamćenje. Jedan od izvrsnih načina pohranjivanja znanja je i san.

Četiri su faze spavanja: prva i druga faza tek su početak, no sporovalno spavanje i REM faza važni su za pamćenje, jer za vrijeme trajanja tih faza informacije kolaju mozgom. Zadnje dvije faze specifične su i po tome što se, za vrijeme njihovog trajanja, različite vrste znanja spremaju u trajno pamećnje.

Kako se naspavati za samo četiri sata uz metodu Leonarda da Vincija


Tako sporovalno spavanje omogućuje da se u mozak pohrane deklarativna znanja, pamćenje činjenica, znanja i iskustva, poput matematičkih formula, njemačke gramatike i recepta za kolače. U REM fazi mozak prikuplja proceduralna znanja, poput vožnje automobila, klizanja ili sviranja nekog instrumenta.

Da biste lakše zapamtili latinske nazive biljaka, u krevet biste trebali tri sata nakon učinja istih, a kako biste trajno naučili novostečena znanja iz sviranja klarineta, na spavanje biste trebali sat vremena nakon vježbe.

Zašto se studenti pred ispit bude tik prije alarma? Ovo su zanimljivosti o spavanju


Iako se to tako ne čini kad je ispit na vratima, a milijun stranica gradiva za proći, najbolje bi bilo sve to prespavati. Naravno, ne prespavati ispit, samo noć pred važan događaj. Odete li u krevet na vrijeme, vaš će mozak na tome biti iznimno zahavalan i svakog će vam dana omogućiti da pamtite nevjerojatnu količinu informacija i znanja. Samo ako ga dovoljno naspavate. 

IZVOR: TED.COM
FOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE