Provjerite perete li kosu na pravilan način
Ako ste mislili da u pranju kose nema nikakve filozofije, prevarili ste se. Perete li vrhove šamponom ili ispirete kosu vrućom vodom – već ste pogriješili. Pa što učiniti?
Ako ste mislili da u pranju kose nema nikakve filozofije, prevarili ste se. Perete li vrhove šamponom ili ispirete kosu vrućom vodom – već ste pogriješili. Pa što učiniti?
Iako na prvu jednostavan i uobičajen zadatak, pranje kose iziskuje trud i poznavanje osnovnih pravila njege.
Put do lijepe i zdrave kose nije u skupim preparatima, već u par jednostavnih savjeta.
Mokra kosa iznimno je osjetljiva; ako je grubo trljate ručnikom kako biste je osušili, sasvim je sigurno da ćete je oštetiti.
Dovoljno je iscijediti vodu i umotati kosu u ručnik.
Mnoge žene misle da će kosu bolje očistiti ako je ispiru vrućom vodom. Ovo je pogrešno jer se na taj način aktiviraju žlijezde lojnice koje luče sebum, pa se stvara masni sloj na tjemenu. Zato koristite mlaku vodu, utrljajte malu količinu šampona i potom masirajte tjeme kako bi se šampon bolje rasporedio po cijeloj kosi. Ispiranje završite hladnim mlazom vode kako bi pokrenuli cirkulaciju.
Nikada nemojte preagresivno trljati tjeme i koristiti kružne pokrete jer ćete tako upetljati kosu.
Zbog velike zagađenosti zraka, na kosi ostaje tanak sloj prljavštine koji je čini teškom i beživotnom. Zato svakih par tjedana kosu operite dobrim clarifying šamponom, odnosno čistačem koji dubinski čisti sve zaostale prljavštine iz vaše kose, pa tako i ono što u vašoj kosi ostaje zbog uporabe različitih proizvoda za oblikovanje kose.
Šamponirati trebate samo tjeme, a naročito potiljak. Kosa najbliža tjemenu je najmlađa i neizbježno najmasnija, dok su vrhovi najstariji i obično su najsuši, a samim time i najosjetljiviji dio kose.
Za kraj, kosu sušite fenom samo ako morate i to s udaljenosti od minimalno 10 centimetara.