LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Edukacija odgojno-obrazovnih djelatnika

Pokrenut e-kolegij za pružanje psihološke prve pomoći učenicima i mladima

Na stranici Agencije za odgoj i obrazovanje moguće je pristupiti e-kolegiju za pružanje prihološke prve pomoći djeci i mladima. Po završetku osnovne razine odgojno-obrazovni djelatnici mogu pristupiti i naprednoj u svojim županijama te tako postati dio mreže 3P mentora.

Na stranici Agencije za odgoj i obrazovanje moguće je pristupiti e-kolegiju za pružanje prihološke prve pomoći djeci i mladima. Po završetku osnovne razine odgojno-obrazovni djelatnici mogu pristupiti i naprednoj u svojim županijama te tako postati dio mreže 3P mentora.

Započela je provedba edukativnog programa zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnoga zdravlja djece i mladih pod nazivom PoMoZi Da! Razvijen je u sklopu projekta Živjeti zdravo Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, sufinanciranoga iz Europskoga socijalnog fonda, a realizira se u partnerstvu sa županijskim zavodima za javno zdravstvo i u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje.

Program pruža skup osnovnih znanja i vještina koji odgojno-obrazovnim djelatnicima u njihovom svakodnevnom radu mogu olakšati prepoznavanje problema mentalnoga zdravlja učenika, ali i olakšati pristupanje i pružanje potrebne podrške učeniku s problemom te poticanje na traženje stručne pomoći. Struka navodi da je iznimno važno prepoznati probleme u ovom području što ranije kako bi se spriječilo pogoršanje u kasnijoj dobi ili kako bi, bez obzira na njihovo postojanje, uz stručnu pomoć i vodstvo očuvali dobro mentalno zdravlje. Njime su obuhvaćeni depresivno-anksiozni problemi te s njima povezani problemi samoozljeđivanja, razmišljanja o samoubojstvu, zlouporabe alkohola, gubitka i tugovanja. 

Edukacija se provodi na dvjema razinama. Cilj je osnovne razine mentalnozdravstvene pismenosti usvajanje osnovnih znanja potrebnih za prepoznavanje i razumijevanje problema mentalnoga zdravlja djece i mladih, pružanje psihološke prve pomoći i podrške te osnaživanje odgojne uloge učitelja i nastavnika u zaštiti njihova mentalnog zdravlja. Napredna razina, pak, praktična je i iskustvena nadogradnja i integracija teorijskoga znanja usvojenoga u sklopu osnovne razine. U njenu se okviru uče osnovne vještine pružanja psihološke prve pomoći učenicima koje razvijaju probleme u području mentalnog zdravlja, doživljavaju pogoršavanje postojećih problema ili proživljavaju emocionalnu krizu, i to tijekom trodnevnih radionica koje provode educirani stručnjaci iz županijskih zavoda za javno zdravstvo.

Cjelokupni program polazi od teze da vještine psihološke prve pomoći ne uče učitelje kako se postavljaju dijagnoze ili kako se provodi terapija, što je područje profesionalnih edukacija stručnjaka, već je riječ o vještinama inicijalne emocionalne podrške. One podrazumijevaju pažljiv, brižan i suosjećajan pristup i razgovor te se mogu naučiti. 

Po završetku napredne razine polaznici postaju dio mreže 3P mentora – odgojno-obrazovnih djelatnika koji su dobili osnovna znanja i vještine pružanja psihološke prve pomoći djeci i mladima s depresivno-anksioznim problemima. 3P koraci, naime, okvirni su vodič za pružanje psihološke prve pomoći, a kratica označava tri osnovna koraka – Pristupi, Podrži i Potakni.

Upute za pristupanje e-kolegiju PoMoZi Da dostupne su na stranici Agencije za odgoj i obrazovanje. On će biti kontinuirano otvoren sve do kraja sljedeće školske godine. Za završetak napredne razine potrebno se po završetku osnovne prijaviti u svojoj županiji. 

FOTO: UNSPLASH