LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju s demonstratoricama Kabineta vještine

Kabinet vještina: mjesto gdje ćete kroz zabavu naučiti kako spasiti život

Kabinet vještina jedini je simulacijski centar za reanimaciju (oživljavanje) u Hrvatskoj, koji su 2001. osnovali djelatnici riječke Katedre za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje na čelu s prof. dr. Alanom Šustićem.

Kabinet vještina jedini je simulacijski centar za reanimaciju (oživljavanje) u Hrvatskoj, koji su 2001. osnovali djelatnici riječke Katedre za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje na čelu s prof. dr. Alanom Šustićem.

Povodom Svjetskog dana srca koji se obilježava 29. rujna, porazgovarali smo sa studenticama koje najbolje znaju kako spasiti srca.

Marcela Bašić i Iva Majurec studentice su Medicinskog fakulteta u Rijeci, ali i demonstratorice u Kabinetu vještina.

Kabinet vještina jedini je simulacijski centar za reanimaciju (oživljavanje) u Hrvatskoj, koji su 2001. osnovali djelatnici riječke Katedre za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje na čelu s prof. dr. Alanom Šustićem.

Cilj im je bio ustanoviti specijaliziranu, posebno opremljenu učionicu u kojoj se polaznici podučavaju medicinskim znanjima, ali i praktičnim vještinama spašavanja ljudskih života.

„Angažman u Kabinetu vještina puno mi je pomogao u studiju jer mi je pružio priliku da nadogradim svoje znanje te kroz praksu uvježbam vještine koje smo tijekom nastave učili samo teorijski“, rekla nam je Iva. 

Loše Work&Travel iskustvo: „Očekivala sam puno veću radnu etiku od Amerikanaca”


„Mislim da bi svi građani trebali proći edukacije u Kabinetu vještina, a ne samo budući liječnici i medicinsko osoblje“, dodaje Marcela. Naime, iako većina građana uči postupak oživljavanja u sklopu edukacije iz prve pomoći u autoškolama, same tehnike najčešće se ne uvježbavaju praktično pa se stečeno znanje brzo zaboravlja.

Kabinet vještina

„Upravo zato nam na edukacije u Kabinetu vještina često dolaze polaznici auto-škola, ali i policajci, vatrogasci, članovi gorske službe spašavanja, sportski ribolovci te pomorci za koje su ova znanja iznimno važna“, kaže Marcela.

No vrata Kabineta vještina otvorena su i za obične građane laike koji žele naučiti vještine osnovnog održavanja života pa tako nude i tečajeve prilagođene osobama bez ikakvog medicinskog predznanja.

Pronađi stručnu praksu, pripravništvo ili posao na Business Matchmakeru


„Postupak oživljavanja trebali bi znati i svi „obični“ građani jer se svatko može naći u situaciji u kojoj je nekome potrebno pružiti pomoć, kaže Iva. „No jedino ako imate potrebna znanja i vještine biti ćete mogućnosti nekome doista i spasiti život“, dodaje Marcela.

A kako izgledaju ovi tečajevi?

„Edukacija se izvodi u malim skupinama s demonstratorima. Nakon prikaza vježbe od strane demonstratora i podrobnog objašnjavanja, svaki sudionik tečaja sam izvodi prikazanu vještinu, odnosno vježbu, dok ju ne savlada u potpunosti“, kaže Iva.

Kabinet vještina I

 „Tečajevi u Kabinetu vještina jako su zanimljivi i veoma korisni, a uči se u opuštenoj i veseloj atmosferi“, dodaje Marcela.

Profesor Velimir Srića: „Mogao bih podnijeti nezaposlenost, ali ne mogu korupciju, nepotizam, primitivizam“


Detaljnije informacije o tečajevima možete saznati na webu i facebook stranici Kabineta vještina. 

IZVOR: KABINET VJEŠTINA
FOTO: KABINET VJEŠTINA