LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Nepravilna prehrana

Hrana koja oduzima energiju

Ministarstvo zdravlja savjetuje da se dnevni unos hrane podijeli na 5-6 manjih obroka, a ako jedemo 5 obroka dnevno održavamo šećer u krvi i energiju stabilnima tijekom cijeloga dana.

Ministarstvo zdravlja savjetuje da se dnevni unos hrane podijeli na 5-6 manjih obroka, a ako jedemo 5 obroka dnevno održavamo šećer u krvi i energiju stabilnima tijekom cijeloga dana.

U današnje se vrijeme teško pravilno hraniti, osobito jer smo uvijek u žurbi: s faksa na posao, s posla na faks, s kave na kavu. Najlakše je pojesti nešto „nabrzaka“ ili „s nogu“ jer se vremena za kuhanje nema. Ministarstvo zdravlja savjetuje da se dnevni unos hrane podijeli na 5-6 manjih obroka, a ako jedemo 5 obroka dnevno, održavamo šećer u krvi i energiju stabilnima tijekom cijeloga dana. No da bi održali energiju, nije samo potrebno paziti koliko jedemo, već i što. U nastavku donosimo hranu koju bismo trebali izbjegavati ukoliko želimo očuvati energiju i fizičku izdržljivost.

Doručak prepun šećera: Doručak je najvažniji obrok dana. Preskakanjem doručka osjeća se gubitak energije, a povećava se i želja za slatkim. Jednostavni šećeri poput zašećerenih pahuljica, bijeloga kruha, tosta i drugih sličnih namirnica koje sadrže brašno i šećer uzrokuju privremeni porast energije. Preporuča se jesti doručak na bazi proteina jer onda suzbijamo želju za slatkim i ugljikohidratima, a organizam koristi vlastite zalihe masti.

Crno vino: Crveno grožđe bogato je melatoninom, hormonom koji uzrokuje pospanost, pa je ponekad poželjno čašu vina zamijeniti nekim drugim napitkom. Osim toga, alkohol remeti san i uzrokuje dehidraciju.

Masna hrana: Organizam dugo probavlja masnu i prženu hranu, i to čak od šest do osam sati, što uzrokuje tromost i gubitak energije.

Prehrana s malom količinom željeza: Osobe koje pate od pomanjkanja željeza često osjećaju umor jer organizmu nedostaje kisika. Željezo je dio mioglobina koji pohranjuje kisik u mišićima. Bez željeza mioglobin ne može zadržati dovoljno kisika pa nastaju problemi s mišićima. Hrana koju bismo trebali jesti kako bi nadoknadili željezo su tamnozeleno povrće, jetra, crveni grah, prehrambeni kvasac, nemasna govedina.

Slatkiši: Čokolada, bomboni, čips... sve su to namirnice koje sadrže veliku količinu šećera i masnoća. Iako neki smatraju da organizmu treba šećer kako bi nas „podigao“, taj učinak je kratkotrajan i ubrzo rezultira brzim padom energije. Osim što uzrokuju pospanost i umor, slatkiši i grickalice debljaju. Kao zamjenu za slatko preporučuju se orašasti plodovi, tamna čokolada i suho voće.

Preskakanje obroka: Mnogi misle da je preskakanje obroka dobro za mršavljenje i da će na taj način smanjiti unos kalorija, a i kilažu. Preskakanjem obroka postižete upravo suprotno – taloženje masti. Metabolizam se znatno usporava i gubi se mišićna masa što dovodi do osjećaja izgladnjivanja. Uz to, izgladnjivanjem tijelo štedi energiju i dovodi do gubitka koncentracije, energije, a slabe i sve tjelesne funkcije.

Energetska pića: Postoji nekoliko istraživanja koja potvrđuju da energetska pića povećavaju kratkotrajno energiju. Međutim, energetski napitci sadrže nekoliko sastojaka koji potiču ubrzan rad srca i cirkulaciju krvi. U prekomjernim količinama (2-3 bočice dnevno) mogu dovesti do aritmije, nesanice, mučnine, boli u želudcu i kontraefekta – gubitka fizičke izdržljivosti, energije.

FOTO: LARRY MILLER