Besplatna Škola nepušenja – jer je pušenje u 9 od 10 slučajeva uzrokom raka pluća
– U Hrvatskoj preko 30% stanovništva puši. Škole nepušenja koje organiziramo u Zakladi mali su korak prema velikom cilju, a to je da pomognemo što većem broju građana da se oslobode cigareta. – naglasio je Miroslav Samaržija.
– U Hrvatskoj preko 30% stanovništva puši. Škole nepušenja koje organiziramo u Zakladi mali su korak prema velikom cilju, a to je da pomognemo što većem broju građana da se oslobode cigareta. – naglasio je Miroslav Samaržija.
Dana 24. rujna kreće besplatna Škola nepušenja u Zakladi Hrvatska kuća disanja (Popa Dukljanina 3, Zagreb). U njenu će sklopu polaznici, zahvaljujući interdisciplinarnom i edukativno-psihoterapijskom pristupu, imati priliku odbaciti cigarete i započeti život bez duhanskog dima.
Prema posljednjim podacima u Hrvatskoj se svake godine otkrije 2900 novih slučajeva oboljelih od karcinoma pluća. Istovremeno, godišnje od te bolesti umre 2800 ljudi. Riječ je o najčešćem i najsmrtonosnijem tipu karcinoma. Od svih ukupnih uzroka smrti, na četvrtome je mjestu, a šansa za petogodišnje preživljenje iznosi tek 5%.
– U Hrvatskoj preko 30% stanovništva puši. Primjerice, Hrvatice su na prvome mjestu u Europi, a muškarci na sedmome mjestu. Škole nepušenja koje organiziramo u Zakladi mali su korak prema velikom cilju, a to je da pomognemo što većem broju građana da se oslobode cigareta. Ovim putem apeliram i na sustav koji bi trebao ulagati znatno više napora u informiranje javnosti, ponajviše mladih, o svim štetnim učincima pušenja kako bi djelovali preventivno i spriječili da mladi ljudi uopće počnu pušiti. – naglasio je akademik Miroslav Samaržija, upravitelj Zaklade Hrvatska kuća disanja i predstojnik Klinike za plućne bolesti Jordanovac.
Svi ovi negativni brojevi i činjenice dodatan su poticaj za donošenje odluke o prestanku pušenja, pogotovo kada se zna da je pušenje jedan od glavnih uzroka raka pluća.
Škola nepušenja u sklopu Zaklade Hrvatska kuća disanja održava se tijekom pet radnih dana od 17 do 19 sati. Prvih je pet dolazaka obvezno, a svaki naknadni dolazak individualni je odabir pojedinca jer se tada radi na održavanju postignute apstinencije. Stručni interdisciplinarni tim sastavljen je od pulmologa, psihologa i psihijatra, a s polaznicima tijekom trajanja škole teorijski i praktično radi na tome da odbace lošu naviku. Nakon završetka programa polaznike će se kontaktirati prvi put nakon tri mjeseca i drugi put nakon šest mjeseci s ciljem provjere jesu li ostali dosljedni svojoj odluci.
Dodatne informacije nalaze se na poveznici.