LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentska sekcija „MEF planinarenje"

Studenti medicine planiraju put na Himalaju: „Ideja je spojiti medicinu i planinarenje, dvije stvari koje volimo“

Ekspediciju će predvoditi Martin Bobek, osnivač i predsjednik Studentske sekcije „MEF planinarenje", a među članovima tima nalaze se Jakov Kožić, Marta Krpan, David Beck, Filip Jakov Klisović, Matea Banić, Mila Kostić i Paula Bulić, studenti četvrte i pete godine Medicinskog fakulteta.

Ekspediciju će predvoditi Martin Bobek, osnivač i predsjednik Studentske sekcije „MEF planinarenje", a među članovima tima nalaze se Jakov Kožić, Marta Krpan, David Beck, Filip Jakov Klisović, Matea Banić, Mila Kostić i Paula Bulić, studenti četvrte i pete godine Medicinskog fakulteta.

Ekipa od osmero studenata Medicinskog fakulteta u Zagrebu organizirala jedinstvenu ekspediciju na Himalaju, koja će spojiti njihovu strast prema planinarenju s medicinskim znanjem koje stječu na fakultetu. Trotjedni put u Nepal uključuje volontiranje u klinikama na visinama, proučavanje visinske bolesti i medicinskih postaja na putu do baznog kampa Everest na 5364 metra nadmorske visine.

Ekspediciju će predvoditi Martin Bobek, osnivač i predsjednik Studentske sekcije „MEF planinarenje", a među članovima tima nalaze se Jakov Kožić, Marta Krpan, David Beck, Filip Jakov Klisović, Matea Banić, Mila Kostić i Paula Bulić, studenti četvrte i pete godine Medicinskog fakulteta. Iako su svi planirali sudjelovati, kako ističu, konačni broj sudionika bit će potvrđen ovisno o finalnim dogovorima, piše Večernji list.

 

Ovaj hrabar pothvat ima za cilj obogatiti njihov klinički rad i pomoći im u razumijevanju specifičnih zdravstvenih problema koji pogađaju planinare na ekstremnim visinama.

„Ideja je spojiti medicinu i planinarenje, dvije stvari koje volimo“, objašnjava Martin Bobek, osnivač Studentske sekcije „MEF planinarenje“ i vođa ekspedicije. „Želimo saznati kako se liječe problemi poput plućnog i moždanog edema, koji su izuzetno opasni i mogu biti smrtonosni ako se ne prepoznaju na vrijeme.“


Studentima medicine omogućen pristup vodećim medicinskim časopisima


Ekipa će 26. listopada krenuti iz Zagreba i sletjeti u Kathmandu, glavni grad Nepala. Od tamo će zrakoplovom nastaviti put prema Lukli, smještenoj na 2800 metara nadmorske visine. Zatim će krenuti na planinarenje prema baznom kampu Everest, gdje će provesti nekoliko dana. Tijekom puta noćit će u selima uz trasu, gdje će imati osigurane obroke, a planiraju se upoznati i s lokalnom kulturom. Ukupno će na ekspediciji biti 19 dana, a u Zagreb se vraćaju 13. studenog.

Na putu do baznog kampa Everest nalaze se medicinske postaje na kojima će studenti biti po nekoliko sati, a najveće vrijeme provest će u samom baznom kampu. Osim što će volontirati u klinikama, studenti će proučavati visinsku bolest i način na koji medicinsko osoblje liječi planinare na ekstremnim visinama.

„Najveći izazovi bit će plućni i moždani edem, koji su izuzetno hitna stanja. S obzirom na to da smo već stekli kliničko iskustvo, želimo naučiti kako bi u ekstremnim uvjetima liječili te probleme“, objašnjava Jakov Kožić, jedan od članova ekspedicije.


Pored toga, ekipa planira uspon na Island Peak, jedan od himalajskih vrhova visok 6165 metara. Osim što će savladati visinske izazove, koristeći posebnu opremu i sigurnosne mjere, studenti će se suočiti i s nepovoljnim vremenskim uvjetima, koji na Island Peaku mogu biti vrlo ekstremni, s temperaturama do -20°C.
 

„Vrijeme se može promijeniti u svakom trenutku, temperature mogu ići od plus do minus 15, na Island Peaku i do minus 20, ali dobra oprema to rješava. Imamo stručnoga vodiča, a s nama će ići i šerpe, koji su trasu prošli desetke, ako ne i stotine puta. Najozbiljniji problem za nas je nadmorska visina, budući da svaka osoba na nju drukčije reagira. Što se tiče Island Peaka, postoji opasnost od pucanja ledenjaka, ali zato imamo uže koje će nas držati i druge sigurnosne mjere. S obzirom na to da su svi iskusni planinari, kondicije ne manjka“, dodaje Marta Krpan, studentica i članica ekspedicije.


Uz podršku svog fakulteta, studenti imaju i financijsku potporu Studentskog centra, koji je odobrio sredstva za realizaciju ovog projekta, dok je Gradska skupština preuzela pokroviteljstvo. Dodatno, sponzori će im osigurati potrebnu opremu i druge potrepštine.

Dijele se stipendije od tisuću eura mjesečno za studente medicine u ovom dijelu Hrvatske


Filip Jakov Klisović, jedan od studenata koji će sudjelovati u ekspediciji na Himalaju, prisjeća se reakcije svojih roditelja kada im je prvi put ispričao planove.

„Mama me je prvo gledala 30 sekundi pa kazala: „Sine moj dragi, zašto, pobogu?" Tata je pak rekao da se jednom živi i podržao me“, kazao Filip.


Ovaj projekt ne predstavlja samo osobnu avanturu, nego i koristan doprinos u medicinskoj profesiji. Nakon ove ekspedicije, planiraju se posvetiti završetku studija i ne očekuju organiziranje novih avantura, no nadaju se da će njihov poduhvat inspirirati mlađe generacije da krenu njihovim stopama. 

"Htjeli bismo naglasiti da uz fakultet uvijek ima mjesta i za hobije, druge aktivnosti. A odluče li nastaviti našim koracima, uvijek mogu računati na podršku", zaključuje Martin Bobek.


Nakon povratka, studenti planiraju napisati znanstveni rad temeljen na iskustvima s terena, koji će obogatiti njihovu struku.
 

IZVOR: VEČERNJI LIST
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA