Mladi u Hrvatskoj
Nova studija o mladima: značajan dio radi za manje od prosječne plaće i želi iseliti
Rezultati studije ukazuju na potrebu za strateškim politikama koje će omogućiti socioekonomsku sigurnost mladih, kvalitetnije obrazovanje i bolje prilike za zapošljavanje.
Rezultati studije ukazuju na potrebu za strateškim politikama koje će omogućiti socioekonomsku sigurnost mladih, kvalitetnije obrazovanje i bolje prilike za zapošljavanje.
Nova studija Zaklade Friedrich Ebert (FES) o mladima u Hrvatskoj za 2024. donosi uvid u stavove, vrijednosti i izazove mladih u dobi od 14 do 29 godina. Ova analiza, provedena na uzorku od 717 ispitanika, pruža ključne informacije o obrazovanju, zapošljavanju, mobilnosti i političkim stavovima mladih, ukazujući na važne promjene i trendove, navode u studiji.
Poteškoće u obrazovanju i zapošljavanju
Iako većina mladih još uvijek vidi obrazovanje kao ključ osobnog razvoja, zadovoljstvo obrazovnim sustavom opada. Samo 39% mladih izrazilo je zadovoljstvo sustavom obrazovanja, dok je percepcija korupcije na visokoobrazovnim institucijama porasla na zabrinjavajućih 65%. U segmentu zapošljavanja, iako se bilježi porast ugovora na neodređeno vrijeme (26,8%), značajan dio mladih radi poslove niže kvalifikacije, s niskim primanjima ispod prosječne plaće u Hrvatskoj.
Povećana želja za iseljavanjem
Jedan od najupečatljivijih trendova je rast želje za iseljavanjem. Udio mladih koji ne žele emigrirati pao je s 62,5% u 2018. na samo 22% u 2024. Glavni razlozi iseljavanja su nezadovoljstvo plaćama, radnim uvjetima i percepcija korupcije. Istodobno, iskustvo obrazovanja u inozemstvu bilježi porast, s više mladih koji se odlučuju za studij ili stručno usavršavanje izvan Hrvatske.
Mladi u Hrvatskoj pokazuju odmak od tradicionalnih vrijednosti, posebice u kontekstu braka i obitelji, ali i dalje postoji polarizacija oko tema poput homoseksualnosti i prava na brak. Politička participacija raste kroz neformalne oblike, iako mladi ostaju skeptični prema institucijama. Korupcija je prepoznata kao najveći problem Hrvatske u budućnosti.
Potrebne hitne mjere
Rezultati studije ukazuju na potrebu za strateškim politikama koje će omogućiti socioekonomsku sigurnost mladih, kvalitetnije obrazovanje i bolje prilike za zapošljavanje. Samo tako se može zaustaviti trend iseljavanja i stvoriti društvo u kojem će mladi moći ostvariti svoj puni potencijal.
Ova studija pruža temelj za razumijevanje izazova s kojima se suočavaju mladi te poziva na hitnu akciju svih dionika društva kako bi se osigurala bolja budućnost za mlade generacije.
OZNAKE:
IZVOR:
ZAKLADA FRIEDRICH EBERT