Mateo Marušić: „Morat ćemo jako voditi računa o kvaliteti nastave kako valjanost ičije diplome ne bi došla u pitanje”
Reizabrani predsjednik HSZ-a i splitskog SZ-a, Mateo Marušić, ispričao nam je s kojim se sve izazovima nosio tijekom neponovljive 2020. godine, ali nam otkrio i projekte koji ga čekaju u novom mandatu.
Reizabrani predsjednik HSZ-a i splitskog SZ-a, Mateo Marušić, ispričao nam je s kojim se sve izazovima nosio tijekom neponovljive 2020. godine, ali nam otkrio i projekte koji ga čekaju u novom mandatu.
Mateo Marušić, inače student elektrotehnike na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, ponovno je izabran za predsjednika Studentskog zbora Sveučilišta u Splitu te predsjednika Hrvatskog studentskog zbora na nacionalnoj razini. U razgovoru nam je otkrio kojim se projektima bavio u 2020. i na što je najviše ponosan te na čemu će poraditi u novom mandatu.
Godina 2020, prepuna iznenađenja, bila je za svakoga izazovna, no naš je sugovornik poprilično zadovoljan funkcioniranjem nastave koja je preko noći prešla s modela A na model C:
– Ova godina zasigurno je jedna od najneizvjesnijih i najneobičnijih akademskih godina koje smo mogli zamisliti. Prilagodba na skroz drugačije uvjete neočekivano je pogodila naše akademske institucije. Svjesni situacije, zajedno s ostalim kolegama odlično smo se organizirali i iskomunicirali oko online nastave te se većina fakulteta brzo i adekvatno prilagodila online nastavi, a kada smo se i susreli s preprekama ili različitim mišljenjima o potrebi izvođenja takve nastave, uspješno smo ih riješili uz pomoć rektorata i organiziranjem mnogobrojnih radnih sastanaka.
Pojasnio nam je i kako je dodatno želi unaprijediti:
– Inzistiramo na kvalitetnijem pristupu profesora prema predavanjima – nije samo dovoljno postaviti materijale i prezentirati, nego i interaktivno pristupiti sadržaju i studentima. Također, primjer dobre prakse nekih fakulteta jest taj da samo brucoši imaju cijelu nastavu uživo, reguliranu naravno po epidemiološkim mjerama, iz razloga što studiranje nije samo učenje, nego i upoznavanje s akademskom zajednicom, njezinim radom, institucijama, upoznavanje drugih kolega sličnih interesa te zbog socijalnog razvoja u novom okruženju.
– Danas u studentskim restoranima u Splitu možete primijetiti raznovrsniju i zdraviju prehranu, a između ostaloga se možemo pohvaliti najboljom ponudom doručaka.
Posebno se borio protiv problema ograničenih sredstava na studentskim iskaznicama (iksicama), ali i nemogućnosti iznošenja hrane.
– Jedan od ključnih problema jest iznošenje hrane te limiti na iksici koji onemogućuju studentu, zbog epidemiološke situacije, da dan prije preuzme doručak, ručak ili pak večeru za sutra i samim time smanjuje fizički kontakt s ostalima.
Istaknuo je da je najponosniji na nacionalni projekt kojim je u društvu svojih kolega pomogao medicinskom osoblju diljem Hrvatske:
– Pokrenuli smo akciju izrade vizira za medicinsko osoblje preko 3D-printera na razini cijele Hrvatske. Nismo mogli vjerovati koliko se ljudi uključilo u akciju i nesebično dalo svoj doprinos u borbi protiv pandemije. Tim smo projektom pokazali kako je malo volje potrebno za lavinu dobrote, ali i dokazali da su studenti vrlo korisni i perspektivni dio društva.
– Nastojat ćemo gurati projekte koje smo zacrtali i započeli prošle godine, ali ćemo se morati nositi s izazovima u uvjetima koje nam serviraju pandemija i potresi. Od starih projekata tu je sigurno već spomenuti Pravilnik o prehrani, ali i inzistiranje na boljoj prometnoj povezanosti između važnih studentskih relacija (domova, fakultet) u gradu Splitu.
Brine se i o diplomama onih koji bi ih trebali dobiti ove godine:
– Morat ćemo jako voditi računa o kvaliteti nastave kako valjanost ičije diplome ne bi došla u pitanje.
Kao što nitko nije ostao ravnodušan na sve nedaće koje su nas posljednjih tjedana zatekle, niti on ih nije lako primio:
– Ova godina bila je jako teška i nepredvidiva zbog pandemije, potresa u Zagrebu, gubitka posla, socijalnog života, loše ekonomske situacije, no zadnja dva tjedna bila su posebno teška. Najprije sjediti pred televizorom i slušati vriskove majke kojoj je dijete poginulo u potresu. Zatim smo krenuli u sakupljanje informacija o našim studentima kojima su nastradale kuće. Svako novo ime nas je dodatno uzdrmalo. Kada je šok počeo popuštati i kada smo počeli ozbiljnije organizirati pomoć, onaj isti vrisak majke odjeknuo je i Bosnom i Hercegovinom. Čuli smo užasnu vijest o smrti osmero studenata, od kojih su neki i naši kolege. Kad ste mladi, ne razmišljate toliko o smrti i onda vas ovakva vijest udari kao šamar. Kolegama u Petrinji i Sisku kuće se mogu popraviti, ali ove živote nije moguće vratiti. Bespomoćnost i tragedija nas je baš šokirala i stvarno se nadamo i molimo da se takvo što više nikada neće ponoviti.
Smatra kako je najvažnije očuvati svačije zdravlje. Želi pokrenuti i potaknuti studente što svog, splitskog Sveučilišta, što studente na nacionalnoj razini na solidarnost sa žrtvama potresa:
– Želim da pokažemo da su upravo studenti pokretači pozitivnih događaja u društvu. Hrvatski studentski zbor potiče da svako sveučilište zasebno organizira odgovarajući vid pomoći, a mi ćemo kao glavno i koordinativno tijelo studenata cijele procese koordinirati i, bude li potrebe, lobirati na višim razinama vlasti.
A evo i njegove poruke za kraj:
– Iza nas teška je godina, prepuna tragedija i lekcija. Želim da ova teška vremena prođu i da nam većini ponovno jedina muka bude polaganje ispita i rano ustajanje na nastavu. Ako vam je potrebna bilo koja vrsta pomoći, Studentski zbor će vas saslušati i pomoći. Tu smo za vas i svi zajedno se borimo protiv problema koji su nas snašli. Ostanite zdravi i pametni te sretna nova 2021.