LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Razgovarajmo o našim pukotinama

Fragmenti odrastanja – projekt putujućih razgovora s mladima o mentalnom zdravlju dolazi u Sisačko-moslavačku županiju

Tim Pukotina osobito inspiriran i s velikom radošću dolazi u Sisak gdje će se na Fragmentima odrastanja vol. 2 razgovarati o temama koje zanimaju mlade iz Sisačko-moslovačke županije

Tim Pukotina osobito inspiriran i s velikom radošću dolazi u Sisak gdje će se na Fragmentima odrastanja vol. 2 razgovarati o temama koje zanimaju mlade iz Sisačko-moslovačke županije

Nakon zagrebačke premijere u listopadu 2021., program PUKOTINE, koju u suradnji provode Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (PrevLab), kolektiva BoliMe i organizacija FamilyLab, uz podršku Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, nastavlja s putujućim razgovorima posebno posvećenima brizi o mentalnom zdravlju mladih tijekom odrastanja – Fragmenti odrastanja vol. 2 gostuju u nedjelju, 15. svibnja 2022. godine u 11 sati u Sisku u Klubu mladih SHWHAT.
 

Mentalno zdravlje mladih tema je o kojoj sve češće slušamo u medijima, no da bismo imali konkretne pomake u njegovu očuvanju, osim taksativnog navođenja problema potrebno je znati i slušati drugu stranu. Tim programa PUKOTINE prepoznao je upravo tu potrebu za kvalitetnim i posvećenim razgovorom koji pomalo iščezava u našem užurbanom društvu, a itekako je potreban tijekom odrastanja. Stoga u dijelu programa posvećenom razgovorima s mladima naziva Fragmenti odrastanja PUKOTINE kreiraju siguran prostor u kojem sve strane, u ugodnoj i podržavajućoj atmosferi, razgovaraju i slušaju o problemima s kojima se suočavaju. 

160 mladih ulazi u saborske klupe, sudjelovat će u raspravama i donositi odluke


 

Tim Pukotina osobito inspiriran i s velikom radošću dolazi u Sisak gdje će se na Fragmentima odrastanja vol. 2 razgovarati o temama koje zanimaju mlade iz Sisačko-moslovačke županije, a posebna će se pozornost posvetiti traumi trenutka u kojem živimo, obilježenog potresom, pandemijom i ratom. Poticaj za otvoreni razgovor pružit će gosti, mladi, ali i javno prepoznati pojedinci koji utjecaj virtualnog prostora koriste kako bi promovirali vrijednosti u koje vjeruju, a često su okrenuti upravo temama s kojima se suočavaju mladi tijekom odrastanja. 
 

Uz moderatora, glumca Adriana Pezdirca, u Sisak dolaze glumac Roko Sikavica, dramatičar i romanopisac Dino Pešut, influencerica Nina Bljak te protagonistica serijala PKTN FIXER 5rinja Klara Berdais. Gosti će sudionicima ponuditi svoje iskustvo odrastanja dočaravajući fragmente vlastite adolescencije i transformacije u odraslu osobu i time ih potaknuti i ohrabriti da razgovorom zajednički rastvore prepreke u komunikaciji, različite tabue i predrasude te utabaju put do alata pomoću kojih mogu biti bolji prema sebi. U svemu tome mladi će imati i stručnu podršku PUKOTINE tima psihoterapeuta – Mirande Novak, Dušanke Kosanović, Josipe Mihić, Martine Ferić i Mihaela Kozine, koji će se također pridružiti ovom događanju.
 

Mladi Finci štede za budućnost, dok Hrvati vjeruju „da će se snaći”


Nakon rastvaranja šutnje u moderiranom dijelu događanja, slijedi ugodno neformalno druženje u opuštenoj atmosferi. Važno je reći da je sudjelovanje u ovom događanju besplatno, ali je potrebna rezervacija mjesta putem ispunjavanja prijavnog obrasca. Svi koji neće moći sudjelovati uživo, događanje će se moći pratiti online na Facebook stranici projekta PUKOTINE.

Odrastanje u digitalnoj eri: kako prema mišljenju psihologa Gen Z percepira svijet?


 

Fragmenti ili teme kojima se PUKOTINE posvećuju u svom radu i razgovorima s mladima obuhvaćaju pulsne točke njihova odrastanja, od aktualnih traumatičnih događaja i njihova utjecaja, preko pitanja o seksualnosti, izazovima osamostaljivanja, do tema poput odnosa mladih i medija ili društvenih mreža. Bitno je polazište, pritom, ideja kako nitko od nas ne prolazi kroz život bez neke svoje pukotine, stoga su one dio ljudske cjelovitosti i treba na njih gledati ne kao na mjesto različitosti i udaljavanja o kojem se šuti, već upravo suprotno – one su mjesto ljudskih susretanja, nalikovanja i prepoznavanja.