LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Kako uštedjeti?

Štedjeti nije jednostavno, ali postoje načini da lakše zadržate koji euro u džepu

Jedan on najčešćih novogodišnjih ciljeva je ušteda novca, a mi vam donosimo nekoliko načina da ga lakše ostvarite.

Jedan on najčešćih novogodišnjih ciljeva je ušteda novca, a mi vam donosimo nekoliko načina da ga lakše ostvarite.

Svake godine, ako ne i svaki mjesec, kažemo si da nećemo više toliko trošiti i da ćemo štedjeti, ali nenadani troškovi, rođendani i pokoji izlazak i taj plan brzo padne u vodu. Kako budžetirati i uštedjeti koji euro da ljeto provedemo na Malti ili na nekom drugom mjestu ili pak da kupimo novi mobitel vječno je pitanje, a mi vam donosimo nekoliko savjeta da to postane stvarnost.
 

Budžetiranje


Jedna od metoda koju preporučuju ekonomisti je budžetiranje, no nekada se zna činiti kao veliki izazov. Kako bi si olakšali, ekonomisti preporučuju da prvo postavite ciljeve, one kratkoročne poput kupovine mobitela i one dugoročne poput kupovine stana. 

Uz to, moramo znati i kamo odlazi novac, pa se preporučuje da napravite analizu osnovnih i opcionalnih troškova. Pod osnovne troškove spadaju režije, stanarina i hrana, a pod opcionalne izlasci, šoping i izleti. Ekonomisti preporučuju držanje tih podataka u tablici kako bi troškovi bili pregledni.

Novi napad na studente u Srbiji, napadnuti mladi s Pravnog fakulteta


Podijelite svoj budžet na fiksne i varijabilne troškove, a najčešća i popularna metoda je pravilo 50/30/20 što bi značilo 50 posto za osnovne potrebe kao što su stanarina, hrana i režije, 30 posto za želje poput putovanja i hobija i 20 posto za štednju. No, te postotke možete prilagoditi sebi i svojim prioritetima.

Kako ne bi pokleknuli najbolje je da postavite limite za svaku od odlučenih kategorija i redovito provjeravate potrošnju i prilagođavate budžet prema potrebama. Ekonomisti kažu da je uvijek dobro imati "crni fond", fizički novac koji spremate na sigurno mjesto i automatske štednje kojima ste postavili trajne naloge za prijenos novca na štedni račun.

 

Od jednog do sto eura


Na raznim internetskim trgovinama možete kupiti i pomagala za štednju. Jedno od tih je „album” od jednog do sto eura, a u kojem je predviđeno da svaki tjedan ili mjesec, to odredite sami, stavite sve veću cifru novaca u malene džepiće. Na kraju kada sve zbrojite, možete zaista skupiti pozamašnu sumu novaca, a pritom štednja može biti i zabavna.
 
@budgetwithmilly

The book literally won’t even close 🤩

♬ original sound - Budget With Milly

Što trebate znati i učiniti ako premašite porezni limit u 2025. godini?


 

52 tjedna štednje


Jedan od izazova na TikToku koji također uključuje „bilježnicu” u kojoj pratite svoju štednju je „52 tjedna štednje”. Svaki tjedan na štednju stavljate određeni iznos i naposljetku trebali bi uštedjeti više od tisuću eura.
 
@thebudgetingboy1 the 52 week challenge is my favourite savings challenge to recommend to people. build momentum with your savings and save weekly for the number of the week that you are on to save £1378. #savingschallenge #52weekchallenge #savingmoney #foryou #moneysavingtips #savingchallenge #moneygoals #personalfinance #finances #savings #weeklysavingschallenge #budgeting #moneytok ♬ original sound - TheBudgetingBoy

Za koju god metodu se odlučite, najbitnija je ustrajnost i fokus na konačni cilj, bila to nova „krpa” u ormaru, odmor iz snova ili samo zalog za budućnost.
IZVOR: TIKTOK / THEBUDGETINGBOY1
FOTO: FREEPIK