Šest načina kako pomoći udrugama do kojih nam je stalo ako nemamo novca
Nemate novca, ali želite činiti dobra djela i pomoći drugima? To možete i bez ponude financijske injekcije udruzi kojoj želite pomoći. Mnogo je načina da činite dobro i to potpuno besplatno!
Nemate novca, ali želite činiti dobra djela i pomoći drugima? To možete i bez ponude financijske injekcije udruzi kojoj želite pomoći. Mnogo je načina da činite dobro i to potpuno besplatno!
Sigurno postoje udruge i organizacije do kojih nam je stalo i u čiju borbu i rad iskreno vjerujemo, želimo pomoći, no nemamo novca da ih financijski podupremo i doniramo. Što učiniti u toj situaciji? Srećom, oni koji žele učiniti nešto plemenito, mogu svoju nesebičnu želju ostvariti i bez otvaranja novčanika. U ovo kapitalističko vrijeme, kada je novac broj jedan u svemu, ljudi zaboravljaju da i oni sami imaju vrijednost. i to neprocijenjivu vrijednost. Organizacija ili udruga do koje nam je stalo, može puno profitirati od našeg uključivanja. Ipak, na kraju krajeva, iza svih humanitarnih ili volonterskih pa čak i političkih akcija stoje ljudi. A njihov je broj važan. Stoga vam donosimo šest nefinancijskih načina na koje možete pomoći.
1. Ponudite svoje vještine besplatno
Što imaju oni koji nemaju novca? Imaju svoje znanje i svoj rad. Različite vještine trebaju različitim organizacijama, no ako je cilj organizacije nešto u što čvrsto vjerujete i čemu zbilja želite pomoći, zasigurno ćete naći način da svoj rad i znanje ulijete u tu organizaciju. Prijedlog vještina koje su poželjene su primjerice dizajniranje mrežne stranice, grafičko uređivanje, organizacijske vještine, kreativnost i mnoge druge. Ovakav tip pomoći svakoj organizaciji puno znači.
2. Proširite glas
Postoje situacije kada ne možete učiniti mnogo jer ste u trenutku kada vaša organizacija nešto organizira ili treba posve zauzeti drugim stvarima, no čak ni to ne znači da ne možete ništa učiniti. Pričajte o udrugama koje podržavate s prijateljima i obitelji. Kada drugi vide vaš aktivizam, to može inspirirati i njih. No, iako su i društvene mreže dobar način širenja poruke, ne smijete zaboraviti dobro staro razgovaranje lice u lice.
FOTO: Pixabay
3. Promovirajte pozitivne rezultate
Udruga koju podržavate zasigurno je već postigla neke ciljeve i ostvarila značajne rezultate, promovirajte ih! Kada ljudima, usmeno ili preko interneta, govorite o rezultatima i uspjesima, ostavit ćete pozitivan dojam. Tako da budite maleni PR za ono u što vjerujte. To je način da i ostali, ako ništa drugo, barem promisle o priključivanju istom cilju.
4. Budite aktivni
Udruga koju podržavate zasigurno treba potporu, stoga uvijek potpisujte peticije, sudjelujte u prosvjedima, dijelite na društvenim mrežama i budite glasni za ono u što vjerujete. Ponekad samo političari mogu neku situaciju popraviti, primjerice novim zakonom ili odlukom, stoga ih treba uputiti na ono što smatrate nužnim promijeniti.
5. Ponudite emocionalnu potporu
Neke udruge nemaju političke ili aktivističke ciljeve, već se bave najugroženijim i zanemarenim članovima u društvu. U tom slučaju, ponuditi svoju pomoć u obliku ramena za plakanje znači mnogo. Ako ste sami emocionalno stabilni i sigurni da možete pomoći, budite tu za one kojima pomoć treba.
FOTO: Pixabay
6. Proširite svoj svjetonadzor
Zasigurno je najlakše čuti i vidjeti samo one informacije koje nam se sviđaju, s kojima se slažemo, no to nije i najbolje. Svatko od nas pronađe stavove i ideje u koje čvrsto vjeruje, ali ne vjerujte slijepo svim izvorima i poslušajte drugu stranu. Uzmite vremena i istražite ono za što se zalažete, proučite negativne i pozitivne strane. To će vaš stav učiniti snažnijim ili ćete shvatiti da ste inicijalno bili u krivu, no ni jedna od te dvije opcije nije loša. Što smo educiraniji, to i naša potpora može biti raznolikija, vještija i bolja.