Kako stati na kraj škakljivom pitanju o plaći koju očekujete ili zahtijevate?
Procijeniti pravu vrijednost posla za koji se prijavljujete ili tražiti povišicu na trenutnom radnom mjestu nije lako. Zato vam donosimo nekoliko savjeta s pomoću kojih možete odrediti dobru procjenu i omjer s kojim ćete i vi, a i vaš poslodavac biti zadovoljni.
Procijeniti pravu vrijednost posla za koji se prijavljujete ili tražiti povišicu na trenutnom radnom mjestu nije lako. Zato vam donosimo nekoliko savjeta s pomoću kojih možete odrediti dobru procjenu i omjer s kojim ćete i vi, a i vaš poslodavac biti zadovoljni.
Dobili ste priliku za odličan posao, uzbuđeni ste i razgovor za posao je tekao odlično do trenutka kada su vas pitali koja su vaša očekivanja po pitanju plaće? Nije lako izboriti se s tim pitanjem da i vi, a i vaš poslodavac budete zadovoljni, posebice ako je riječ o studentskom poslu. U nastavku vam donosimo nekoliko prijedloga koji vam mogu pomoći u ostvarivanju zlatne sredine.
Istražite i pripremite se
Prije svakog razgovora za posao, dobro se informirajte – ne samo zbog vašeg radnog mjesta ili visine plaće nego i zbog mogućnosti da vas poslodavac testira pitanjima o tome koliko ste upoznati s tvrtkom i njezinim poslovanjem. Iznimno je važno poznavati prosječnu plaću u određenoj industriji te usto istražiti veličinu tvrtke, njezine trenutne aktualnosti te otvorena radna mjesta koja se nude, ako su takvi podaci dostupni. Uz takve informacije, bit će vam lakše procijeniti koliku plaću možete zatražiti, da ona zadovolji vaše minimalne kriterije, ali i da ostavi prostora poslodavcu za eventualne pregovore.
Novac ne treba biti na prvom mjestu
Ako vas odmah na početku u procesu intervjua pitaju za plaću, budite mudri. Iako je bitan, novac nikada ne treba biti na prvom mjestu, što će potvrditi svatko tko je radio posao koji ne voli. Zatražite od poslodavca da vam prvo objasni koja su vaša zaduženja i obveze te predstavite svoje vještine i vrijednosti koje donosite. Svaka odgovorna kompanija i poslodavac zna da njegov uspjeh ovisi o dobrom radniku. Samim time vi kao radnik predstavljate investiciju koja mu donosi više vrijednosti nego troška. Ako je on jedino zainteresiran za iznos koji ćete ga koštati, to je dobar znak da biste vjerojatno trebali razmisliti želite li raditi za njega.
Neka vaše vrijednosti određuju plaću
Većina ljudi zadovoljava se prosječnom plaćom i jednom kada dobije posao, stagnira. Ako konstantno ne ulažete u sebe i niste samouvjereni u svoju vrijednost, možete li napredovati ili pak tražiti povišicu? Ulaganje u sebe i razvijanje vlastitih vještina, praćenje relevantnih istraživanja i noviteta, čitanje knjiga i proširivanje vidika i znanja znači da ćete lakše dobiti posao, pronaći zajednički jezik s trenutnim ili budućim poslodavcem, biti inovativni, napredovati i razvijati svoju karijeru. Dok god podižete svoju vrijednost i onim malim navikama svakodnevne rutine, imat ćete mogućnost i priliku za postizanje velikih ciljeva, a samim time i većih primanja.
Dobra procjena i predstava, informiranost i aktualnost vaši su najbolji prijatelji kada je riječ o škakljivim pitanjima vaših primanja. Ako ste dio populacije koja tek ulazi na radno tržište, dobar poslodavac znat će cijeniti svako vaše iskustvo i aktivnost tijekom studija. Inovativnost i svježina koju kao mlada nada donosite kompaniji iznimno je bitan faktor, stoga rad na usavršavanju ne prestaje kada dobijete posao – on samo poprima drugačije oblike i otvara vam nove puteve.