LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Studentska udruga na EFOS-u

Financijski impuls na kreativan i inovativan način mijenja stav mladih prema financijama

Ako su i vama upitnici iznad glave kada slušate o dohocima, razlici između bruto i neto plaće, doprinosima na plaću i oporezivanju, možete se obratiti studentskoj udruzi Financijski impuls. Njezina je vizija od mladih i ambicioznih studenata stvoriti financijski obrazovane i sposobne poslovne ljude.

Ako su i vama upitnici iznad glave kada slušate o dohocima, razlici između bruto i neto plaće, doprinosima na plaću i oporezivanju, možete se obratiti studentskoj udruzi Financijski impuls. Njezina je vizija od mladih i ambicioznih studenata stvoriti financijski obrazovane i sposobne poslovne ljude.

Financijski impuls studentska je udruga koju su osnovali studenti Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Cilj je udruge poticanje studenata na širenje znanja na polju financija, dok joj je vizija od mladih i ambicioznih studenata stvoriti financijski obrazovane i sposobne poslovne ljude. Njihov slogan Uloži u sebe, koji ćete vidjeti čim kliknete na njihovu stranicu, jasno govori o važnosti ulaganja u sebe, posebice u današnje vrijeme kada nam je sve dostupno i kada je velik naglasak na cjeloživotnom obrazovanju.

Danas, kada stalno slušamo o dohocima, razlici između bruto i neto plaće, doprinosima na plaću i oporezivanju, mnogima još uvijek stoji nekoliko upitnika iznad glave jer su im ti pojmovi enigma i ne razumiju njihovo značenje. Na fakultetima se susrećemo s tim pojmovima, ali još mnogi samo za kolokvije nauče kako se dodaje i oduzima porez te što je prirez i koliki je on u pojedinim gradovima. Nakon kolokvija to ispari, kao da se više nikad nećemo susresti s bilo kojom vrstom oporezivanja. 

Ova studentska udruga iz Osijeka odlučila je na kreativan i inovativan način promijeniti takav stav prema financijama. Prvi korak bio im je financijski opismeniti srednjoškolce diljem Slavonije i Baranje kako bi već u toj dobi dobili osjećaj o tome koliko će njihova zarađenoga novca otići na različite doprinose i koliko poreza  moraju platiti ovisno o njihovoj plaći. Da ne biste mislili da se ovdje radi samo o porezima i plaćama, članovi volonteri udruge trude se upoznati srednjoškolce i s najosnovnijim financijskim pojmovima te ih sve objasniti na različitim primjerima iz prakse. O uspješnosti projekta govori brojka 1500 – broj učenika koje su uključili u edukaciju u samo manje od dva mjeseca.

Američka sveučilišta i fakulteti pozivaju svoje međunarodne studente da se vrate na kampuse


Financijsko opismenjavanje srednjoškolaca, FOTO: Franjo Sabolski

Financijski impuls ili skraćeno FIM prva je udruga na Ekonomskom fakultetu u Osijeku koja ima i vlastiti časopis pod imenom FIMPRESS u kojemu su opisane različite financijske teme, odrađeni su intervjui s ljudima iz toga područja, a na kraju svi mogu testirati svoje znanje kvizovima i osmosmjerkama. 

Zasigurno je najveći projekt ove udruge Europski tjedan novca koji se i ove godine održao na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u trajanju od tri dana. Okupili su se tu različiti stručnjaci iz područja financija koji su svoje teorijsko znanje i primjere iz prakse nesebično podijelili sa svim sudionicima.

Tisuće prosvjednika na trgu u Beogradu, Vučić priznao da je skup bio velik, studenti poručili: "Tek smo počeli!"


Europski tjedan novca, FOTO: Franjo Sabolski

Svake srijede udruga objavljuje videozapis na YouTubeu, simbolično nazvan EduSrijeda, u kojemu obrađuju jednu financijsku temu. Ove srijede odlučili su se za poreze, odnosno otkrili su šest činjenica koje niste znali o porezu. Našle su se tu zanimljivosti o poreznim olakšicama, o poreznim prekršajima i kaznama, paušalnome i godišnjem plaćanju poreza, poreznoj tajni, oporezivanju mirovina te, u konačnici, o oporezivanju kamata na štednju. Da ne duljimo, brzo svi klik na njihov YouTube kanalFacebook ili mrežnu stranicu gdje možete naći sve informacije o udruzi i njezinom radu, a slobodno im se možete i obratiti za sva pitanja i nejasnoće.

Što učiniti ako bankomat „pojede” tvoju karticu i je li opasno ako netko pronađe papir o stanju tvog računa?


FOTO: FRANJO SABOLSKI