„Iskrenost i inicijativnost je ono čemu težimo!”
Denis Ribić je vječni student života. Diplomant je na Pomorskom fakultetu u Splitu, a prije 5 godina se posvetio radu sa studentima pri studentskom ogranku udruge Fokus pod nazivom Studentski đir Split. Saznajte što je Studentski đir i zašto se priključiti!
Denis Ribić je vječni student života. Diplomant je na Pomorskom fakultetu u Splitu, a prije 5 godina se posvetio radu sa studentima pri studentskom ogranku udruge Fokus pod nazivom Studentski đir Split. Saznajte što je Studentski đir i zašto se priključiti!
Denis Ribić je vječni student života. Diplomant je na Pomorskom fakultetu u Splitu, a prije 5 godina se posvetio radu sa studentima pri studentskom ogranku udruge Fokus pod nazivom Studentski đir Split. Saznajte što je Studentski đir i zašto se priključiti!
Zašto si se priključio/osnovao Fokus: Studentski đir?
Još kao srednjoškolca prijatelj me dovukao na Studentski đir što mi je, naravno, imponiralo jer sam bio okružen studentima koji su bili i stariji i pametniji od mene. Ubrzo sam sklopio dobra prijateljstva i dobio priliku izgrađivati svoj karakter, a pogotovo u području koje sam smatrao nebitnim, onaj društveni i duhovni dio. Tu sam naučio vrijednost razvijanja dubljih prijateljstava te brige za nekoga drugoga osim za sebe samoga.
Koliko aktivnih, a koliko pasivnih članova sudjeluje?
Studentski đir nema službeno članstvo, ali ima dvadesetak volontera koji žele razvijati svoj karakter, pokazivati brigu za druge studente, pomagati i zajedno krčiti put kroz prepreke studentskog života.
Što vas razdvaja i spaja od drugih sličnih projekata/udruga?
Naša karakteristika je da se ne uključujemo u politička događanja, ne organiziramo prosvjede, ne rušimo vlast niti želimo postati popularni na takav način. Mi stvarno nudimo puno aktivnosti; tjedna druženja za studente, kreativne radionice, humanitarne akcije, dovodimo studente iz drugih zemalja, organiziramo seminare, idemo na izlete, ali bih rekao da je to skroz mizerno i površno u usporedbi s pravom ljepotom Studentskog đira - razvijanjem dubljih prijateljstava, otkrivanjem da svaki student ima neograničenu vrijednost te dijeljenjem ne fakultativnih interesa, već života u cijelosti.
Zašto bi se netko nakon što pročita intervju priključio vašem „điru”?
Mi želimo da svaki student dobije priliku priključiti se našem „điru”, ali mora znati da se mi ne zadovoljavamo samo statistikom i kolegijalnim odnosima. Ne želimo da imaju osjećaj da su oni dio „đira” jer su u nečemu dobri pa ih možemo dobro izmusti za našu svrhu. Želimo da imaju osjećaj da pripadaju, da istražuju svoje talente, da grade karakter u prijateljstvu s drugim studentima. Želimo da nauče biti jaki u stvarima u kojima su se do sada smatrali nesposobnima, da probaju nešto i kad vide da ih nitko ne osuđuje u tome niti ismijava, da nastave dok ne uspiju, od rješavanja treme do sučavanja s najtežim ispitom. Iskrenost i inicijativnost je ono čemu težimo!
Jesu li vaše akcije imale odjeka u medijima do sada?
Uglavnom kada bi radili seminare. Doveli smo Charlesa Dukea, američkog astronauta, jednog od rijetkih ljudi koji su prespavali na Mjesecu. Gostovao je na Ekonomskom fakultetu u Splitu. Njegovo gostovanje pokrivale su sve značajnije televizijske kuće. Poznati gost je bio Henry F. Schaefer, kemičar koji je pet puta bio nominiran za Nobelovu nagradu. Evo, baš nedavno smo bili partneri u projektu foruma o kvantnoj fizici i Bogu kada je predavač dr. sc. Davor Pavuna okupio više od tisuću mladih.
Jedan od vaših ciljeva je da se studenti bolje upoznaju, jeste li uspjeli u tome?
Pa rekao bih da smo tek na početku. Studenti koji su uključeni već polako shvaćaju da imaju puno toga dati, ne samo sebi, već i drugim studentima. Preuzimaju inicijativu u upoznavanju, izgrađivanju odnosa, pomaganju drugima. Svoje talente pokazuju kroz marketing, humanitarne akcije, prezentacije, organizaciju, grafički dizajn, spontanost, društvenost te ustrajnost. Ne zabrinjavamo se toliko koliko nas ima i koliko smo popularni, već se više usmjeravamo na kvalitetniju izgradnju onih koji su uključeni.
Vidimo da ste putovali na razna mjesta, čak i na Brač?
Ne samo na Brač, već sve do Južne Koreje, zajedno s 20 000 studenata iz čitavog svijeta!
Koji su vaši sljedeći projekti?
Upravo sada pripremamo nekoliko važnih projekata. Već sredinom ožujka u goste nam dolazi tim partnera iz Amerike koji će u suradnji s nama organizirati trodnevne seminare u Sveučilišnoj knjižnici u Splitu. Prošle godine je bila izvrsna posjećenost i osjećao se entuzijazam kroz cijeli tjedan njihova gostovanja! Puno se studenata željelo upoznati i pričati s njima. Ove će godine seminari biti na temu izgrađivanja kvalitetnih odnosa, od ljubavnih do prijateljskih. Očekujemo i povratak gosta predavača koji je doktor za bračno savjetovanje, a prošle je godine bio hit među studentima!
Što bi poručio za kraj našim čitateljima - studentima?
Studentsko razdoblje je najfleksibilnije razdoblje života. Ideje, uvjerenja i karakter koji razviješ tada teško ćeš mijenjati kada te život zaspe sa svojim izazovima koji su puno zahtjevniji od studentskih izazova. Stoga je moj savjet da se ne trudite samo proći ispite. Veliki broj studenata kad-tad završi fakultet. Trudite se izgraditi sebe, društveno i duhovno. Uključite se u živote drugih studenata, pomozite im, ali dopustite da i oni vas mijenjaju na bolje!