LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju s Filipom Višićem

„Hrvatska je država koja nikako ne potiče mlade i ne pomaže obiteljima”

Detaljni proces izgradnje kuće u svojem blogu „Moja kuća" opisuje Filip Višić koji se zajedno sa svojom obitelji odlučio na ostanak u Hrvatskoj. Na njegovom blogu pronaći ćete potrebne informacije, savjete, ali i probleme na koje ćete naići ako odlučite svoju kuću izgraditi unutar granica Lijepe naše, što je u intervjuu i obrazložio.

Detaljni proces izgradnje kuće u svojem blogu „Moja kuća" opisuje Filip Višić koji se zajedno sa svojom obitelji odlučio na ostanak u Hrvatskoj. Na njegovom blogu pronaći ćete potrebne informacije, savjete, ali i probleme na koje ćete naići ako odlučite svoju kuću izgraditi unutar granica Lijepe naše, što je u intervjuu i obrazložio.

Dok veliki broj mladih obitelji svoj dom pronalazi izvan Lijepe naše, jedna je mlada obitelj odlučila svoj izgraditi u Hrvatskoj i o tom postupku javno izvještavati u sklopu bloga i web videa. Riječ je o Filipu Višiću koji je zajedno sa svojom suprugom Larom odlučio detaljno opisati proces izgradnje njihove kuće, prikazujući svaki detalj, poteškoće i pozitivne stvari koje su ih snašle od trenutka donošenja odluke pa do sada. Njegov blog pod nazivom Moja kuća prvi je blog takvog tipa u Hrvatskoj i obuhvaća sve – od financiranja i pripreme glavnog plana, preko rušenja i gradnje objekta pa do uređenja interijera i okućnice.

Kao i većina ljudi u Hrvatskoj i oni su se dvoumili između ostanka u Hrvatskoj i odlaska u Irsku, a, kako kaže, na odluku da ostanu u Hrvatskoj prvenstveno je utjecala nada da će se Hrvatska razviti kroz vrijeme koje je potrebno da njihova djeca narastu i krenu u školu.

– To je bilo vrijeme kada se spominjala kurikularna reforma i kada je sve u Hrvatskoj napokon krenulo nabolje. Nažalost, izgleda da su se stvari u međuvremenu pogoršale. 

O tome jesu li donijeli ispravnu odluku razmišljali su svaki dan u protekle dvije i pol godine kako su se problemi nizali, a u nekoliko su navrata skoro i odustali, no s obzirom na to da nije postojala opcija da kuću prodaju za dovoljnu svotu novca morali su nastaviti s planom. Kada su ovih dana srušili staru kuću i krenuli s iskopom zemljišta i kada je bager prvi puta zagrabio zemlju, napokon su osjetili da je to nešto njihovo i vrijedno. Njihov proces započeo je tako da su u svojem kvartu počeli tražiti kuću koja bi odgovarala njihovim željama i mogućnostima, a da ne bude predaleko od stana koji planiraju iznajmljivati. Tako su došli do stare kuće koju su na kraju kupili, misleći da će ju moći preurediti, a ne rušiti. Problem je nastao kada su shvatili da staru kuću koju su kupili nije moguće preurediti, a to su otkrili tek nakon što su već uložili određenu svotu novca. Za razliku od onih koji će pratiti njihov blog, oni nisu imali nikoga tko bi im uputio sljedeći savjet i tako uštedio novac:

– Rekonstrukcije starih objekata uvijek su skuplje od rušenja stare kuće i gradnje nove, a ako je kuća starija od 50-60 godina uopće nemojte razmišljati, samo ju srušite.

U razgovoru s Filipom otkrili smo još neke korisne savjete, a proces izgradnje kuće u Hrvatskoj opisan do najsitnijih detalja možete pronaći na njegovom blogu Moja kuća.

Tvoj blog zasigurno će pomoći mladim ljudima i mladim obiteljima koje tek ulaze u svijet odraslih te se upuštaju u, primjerice, izgradnju kuće s obzirom na to da tako detaljno prenosiš cijeli taj proces, no koliko je u biti teško uopće početi s cijelim tim procesom?

Pa s procesom gradnje treba početi isključivo kada već ostvarujete prihode, oboje ste zaposleni i imate stabilan posao. U budućnosti ćete saznati da je novac koji ste mislili potrošiti na gradnju kuće zapravo samo 50% onoga što vam zapravo treba. Nikako ne bih savjetovao gradnju kuće osim ako oboje niste zaposleni i neopterećeni kreditima. Za kuću ipak treba znatno više novca nego za stan. Možda je za mlade bolja solucija da iznajme stan, a onda s vremenom, ako napreduju u poslu i uštede nešto novca, razmisle o kupnji stana ili kuće.

Kome se obratiti i kako znati odakle krenuti?

Mladi danas: generacija bez nade ili generacija promjene?


Prvo bi se trebalo obratiti osobi koja se općenito razumije u gradnju kuće – nekome tko ima tvrtku za građenje. To mora biti prvi korak. Kada dođete do informacije koliko to košta, onda je vrijeme za obratiti se osobi koja se razumije u izradu projektne dokumentacije. Postoji vjerojatnost da na nekim zemljištima jednostavno ne možete dobiti građevinsku dozvolu ili izgraditi objekt kakav biste željeli.

Zahvaljujući ovom blogu neki će znati kako krenuti i što prvo napraviti, ali u vrijeme kada ste vi počeli s gradnjom takav blog nije postojao. Gdje ste se informirali i tko vam je bio od najveće pomoći?

Prvo smo se javili arhitektu koji je radio legalizaciju prethodnom vlasniku, no kako je on baš otišao u mirovinu, preporučio nam je arhitekticu koja nas je na kraju i prevarila. Kada smo napokon došli sebi jer to nismo očekivali, tražili smo preporuke za arhitekte od svih prijatelja koje imamo. Na kraju su nam na razgovor došla 3 arhitekta, od kojih se jedan pokazao daleko bolji od ostalih, barem što se tiče rješavanja problema.

Postoje li kakvi državni poticaji, kakva financijska pomoć koju država pruža kada se neka obitelj odluči na gradnju kuće? Postoje li ikakvi poticaji uopće ili jednostavno ovisiš sam o sebi?

Mladi, iskoristite priliku: zagorska općina pripremila 10 tisuća eura za financiranje projekata za mlade


Nažalost, ako već imaš kredit za stan, kao što sam ga ja imao, nema nikakvih opcija. Ako ste bez ičega i imate dobra primanja, vlada nudi neke poticaje, ali to baš nije nešto, pogotovo ako mislite graditi kuću. Hrvatska je država koja nikako ne potiče mlade i ne pomaže obiteljima. Ovdje moraš stvarno biti uporan da bi uspio. Čak i ne uporan, nego baš tvrdoglav!