LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
NACIONALNO SVEUČILIŠTE U SINGAPURU

Zašto je dobro odrijemati? Znanstvenici kažu da nije riječ o gubljenju vremena već o aktivnosti s puno benefita

Znanstvenici su proveli istraživanje na 32 osoba koje su svaki drugi dan morale odrijemati 10, 30 i 60 minuta, a rezultati su pokazali brojne prednosti drijemanja.

Znanstvenici su proveli istraživanje na 32 osoba koje su svaki drugi dan morale odrijemati 10, 30 i 60 minuta, a rezultati su pokazali brojne prednosti drijemanja.

Kada stignete kući s posla ili nakon obavljanja svakodnevnih obaveza, često osjetite umor i želite se malo odmoriti. I to je u redu, a važno je znati da drijemanje ima mnogo više koristi od pukog osvježenja. Prema istraživanju Nacionalnog sveučilišta u Singapuru, drijemanje ne samo da obnavlja vašu budnost već poboljšava vaše pamćenje i podiže vaše raspoloženje, prenosi Večernji.hr.

Ruđerova znanstvenica dobila 1,5 milijuna eura potpore za istraživanje otpornosti mrava na ekstremne temperature


Nedavno istraživanje otkrilo je da samo drijemanje 30 minuta može pozitivno utjecati na vaše raspoloženje, pamćenje i budnost čak do četiri sata nakon buđenja. Stoga nemojte zanemariti tu kratku zadovoljštinu koja vam može donijeti mnoge koristi. Također, studija Nacionalnog sveučilišta u Singapuru ukazuje na to da čak i kraće drijemanje od 10 minuta može smanjiti osjećaj pospanosti i poboljšati vaše raspoloženje, a polusatno drijemanje poboljšat će kodiranje pamćenja – proces u kojem se preuzimaju nove informacije i daju im smisao.

Istraživanje otkrilo: „lockdown” tijekom koronavirus pandemije prerano postarao mozgove mladih?


Znanstvenici su proveli istraživanje na 32 osoba koje su svaki drugi dan morale odrijemati 10, 30 i 60 minuta. Raspoloženje, subjektivna pospanost i kognitivna funkcija mjerene su u intervalima od 5, 30, 60 i 240 minuta nakon buđenja kako bi se usporedile dugotrajne prednosti različitih trajanja drijemanja. Sva trajanja drijemanja u rasponu od 10 do 60 minuta pokazala su jasne prednosti u odnosu na ostanak budnima.
FOTO: UNSPLASH