Vrijeme je za dekice, ugodno društvo i nebo - pripremite se za kišu meteora
I naravno ne zaboravite na želje, ali ni na onu dobru staru izreku: „Pazi što želiš, moglo bi se i ostvariti."
I naravno ne zaboravite na želje, ali ni na onu dobru staru izreku: „Pazi što želiš, moglo bi se i ostvariti."
Prije samo mjesec dana, mi studenti smo jedva ostajali budni do ranih jutarnjih sati, učeći za sutrašnji rok. Međutim, sada treba probdjeti noć zbog nečeg sasvim drugog - malog nebeskog spektakla.
U noći 10. kolovoza mogli smo vidjet „supermjesec". Tada je mjesec bio najbliži Zemlji, a time i najsjajniji. Za sve koji su propustili, „supermjesec" se vraća u rujnu. Međutim, koliko god je taj sjajni mjesec stvarao romantičnu atmosferu ljetnih noći, napravio nam je mali problem. Ove godine pun mjesec nije naklonjen kiši meteora.
Kiša meteora jedan je od najljepših pljuskova koji se odvija od sredine srpnja do sredine kolovoza. Naziva se još i meteorski potok, a i meteori imaju ime - Perzeidi. To je uobičajena nebeska pojava koja se događa svake godine zbog kruženja kometa Swift-Tuttle oko Sunca. Sredinom kolovoza, kada je Sunce najbliže Swift-Tuttleovoj orbiti, materijal koji je taj komet ostavio tijekom prijašnjih prolazaka zabija se u našu atmosferu. Tih večeri imamo priliku zaželjeti mnoštvo želja, čak stotinjak u jednome satu ako su vremenski uvjeti idealni za gledanje kiše meteora.
Zašto „suze svetog Lovre"?
Ovaj mali nebeski spektakl u narodu se naziva i „suze svetog Lovre". Sveti Lovro zaštitnik je, između ostalog, komičara, siromaha i nas studenata. Bio je jedan od čuvara crkvenog blaga. Rimski prefekt mu je naredio da u tri dana mora predati sve blago te ga je Lovro podijelio siromašnima. Na dan kada je blago trebalo biti predano, pred rimskog prefekta doveo je siromašne i bolesne te rekao kako su oni crkveno blago. Nedugo nakon toga, 258. godine, je spaljen.
Spomendan svetog Lovre obilježava se 10. kolovoza. U Italiji su se na taj datum organizirali razni festivali za vrijeme kojih su ljudi primjećivali puno veći broj zvijezda padalica nego inače. Povezali su to s patnjom svetog Lovre i njegovim „vatrenim suzama" te se pretpostavlja da od tu dolazi naziv „suze svetog Lovre". Iako, Perzeidi su prvi puta zabilježeni u kineskim spisima 200-tinjak godina ranije.
Ove godine vrhunac kiše meteora očekuje se pred svitanje u noći 13. kolovoza. Vrlo je vjerojatno da nam vremenski uvjeti neće ići u korist, međutim, ako ništa, barem nema kiše, a time ni razloga za propustiti ovaj nebeski spektakl. Dobra vijest je što će se vidjeti oni najsjajniji meteori koji iza sebe ostavljaju trag.
Stoga, uzmite svoju dekicu, povedite društvo, pobjegnite od noćnih svjetiljki i uživajte u ljetnoj noći punoj zvijezda padalica!
P.S. Ne želimo vršiti pritisak, ali ovo je idealna prilika za pozvati onu svoju novu ljetnu simpatiju na dejt.
I naravno ne zaboravite na želje, ali ni na onu dobru staru izreku: „Pazi što želiš, moglo bi se i ostvariti."