Virtualna svakodnevnica
Prema istraživanju Internet World Statsa iz 2012. godine, u svijetu postoji 2,405,518,376 korisnika interneta. Zatim, u Europi oko 518 milijuna korisnika, a u Hrvatskoj 3 milijuna i 167 tisuća korisnika.
Prema istraživanju Internet World Statsa iz 2012. godine, u svijetu postoji 2,405,518,376 korisnika interneta. Zatim, u Europi oko 518 milijuna korisnika, a u Hrvatskoj 3 milijuna i 167 tisuća korisnika.
Koja je prva stvar kada se probudite? Pojedete li nešto, operete zube? Ili možda idete provjeriti ima li nešto novo na internetu? Ma sigurno imate neku obavijest na Facebooku ili Twitteru, ili vam je otkazano predavanje. Prepoznajete li se u ovome?
Krenimo sa statistikama. Znate li koliko ljudi danas ima pristup internetu? Prema istraživanju Internet World Statsa iz 2012. godine, u svijetu postoji 2,405,518,376 korisnika interneta. Zatim, u Europi oko 518 milijuna korisnika, a u Hrvatskoj 3 milijuna i 167 tisuća korisnika. Primjerice, Facebook je u Hrvatskoj najčešće posjećena društvena mreža, ima čak milijun i 595 tisuća korisnika.
Nakon što smo se upoznali s ovim brojkama, pitali smo nekolicinu studenata koliko vremena dnevno provode na internetu, koje internetske stranice najčešće posjećuju te mogu li zamisliti život bez interneta.
Na pitanje o dnevnom korištenju interneta, najčešći odgovori su bili dva do tri sata na dan. Samo je jedna osoba odgovorila pet do šest sati dnevno.
Na pitanje koje internetske stranice najčešće posjećuju, bilo je različitih odgovora. Primjerice, najčešći odgovori bili su Facebook, Twitter, Indeks, stranice Večernjeg lista, Jutarnjeg lista, zatim Dnevnik.hr, Youtube, internetska stranica Studentskog centra i Hrvatskih studija. Znači, većinu vremena studenti Hrvatskih studija koriste za opuštanje, informiranje i zabavu. Također, nešto manji broj studenata posjećuje 9gag, net.hr i Sportnet. Zanimljivo je da je samo jedna osoba navela kako barem jednom dnevno koristi Gmail.
Mogu li studenti zamisliti život bez interneta? Teško. S jedne strane, što god čovjek danas krene raditi, većinom će ga sve odvesti u virtualni svijet. Od stvari vezanih za obrazovanje, preko razonode do stvari vezanih za traženje ili obavljanje posla. Koji god aspekt života pogledamo, internet je dio njega. S druge strane, mogli bismo zamisliti život bez interneta, ali bi sigurno bio drugačiji. Primjerice, s prijateljima s Facebooka mogli bismo komunicirati mobitelom, češće bismo se viđali i družili, što je definitivno pozitivna stvar. Jedini problem bila bi komunikacija putem e-maila, naročito s profesorima.