Stalni stanovnici zagrebačkih ulica budnim okom prate posjetitelje
Posjetite lokacije na kojima se nalaze zanimljive skulpture pisaca u Zagrebu i doživite glavni grad na drugačiji način.
Posjetite lokacije na kojima se nalaze zanimljive skulpture pisaca u Zagrebu i doživite glavni grad na drugačiji način.
Zagrebačkim ulicama cesta mog života teče kaže jedna od mnogobrojnih pjesama o Zagrebu. Osim toga što Zagrebom prolazi mnogobrojna rijeka ljudi, na zagrebačkim se ulicama nalaze i stalni stanari, oni koji ne napuštaju ulice i trgove ni pod koju cijenu i svakodnevno bdiju nad prolaznicima. To su skulpture naših klasika, proslavljenih i dragih nam pisaca.
Antun Gustav Matoš
Dragi se Matoš udobno smjestio na klupu na Gornjem gradu u blizini kule Lotrščak. Njegova je skulptura jedan od simbola Zagreba s kojom se vole fotografirati brojni turisti. Ako se nađete na Gornjem gradu, posjetite dragog nam pisca, sjednite do njega i uživajte u pogledu na prekrasan Zagreb.
Antun Gustav Matoš, FOTO: Sandra Tolić
Boem hrvatske književnosti smjestio se u Varšavskoj ulici odmah uz Kino Europa. Hrvatski kipar Miro Vuco izradio ga je u bronci te ga prikazao s njegovim karakterističnim šeširom. U blizini Tinove skulpture nalazi se i kultna gostionica Tip-top u Gundulićevoj ulici u kojoj Tin provodio brojne dane raspravljajući o književnosti i pišući pjesme.
Marija Jurić Zagorka
Prva profesionalna novinarka i braniteljica ženskih prava budno prati događanja u Tkalčićevoj ulici. Zagorka je prikazana u dugoj haljini s kišobranom u desnoj ruci. Iza nje nalazi se najmlađi od tri sunčana sata u gradu Zagrebu pa se turisti rado zaustave i fotografiraju i s ovom osebujnom ženskom ličnošću.
August Šenoa
Na križanju Vlaške ulice i Ulice Jurja Branjuga naslonjen na novinski stup ležerno stoji August Šenoa, najzagrebačkiji sin. Na stupu je uklesana i Šenoina pjesma Zagrebu koju će na prvu primijetiti samo najiskusnije promatračko oko.
Skulptura Augusta Šenoe, Foto: Pinterest
Krleža se smjestio na Dubravkinom putu u podnožju ulice koja nosi njegovo ime i u kojoj se nalazi njegov dom, Krležina gvozda. Kao i Šenoinu skulpturu i Krležu je izradila kiparica Marija Ujević-Galetović. Možemo zaključiti kako Krleža prati svakoga tko odluči posjetiti njegovu kuću i sada kada njega više nema.
Obilazeći skulpture hrvatskih književnika imat ćete priliku zaviriti u brojne kutke zagrebačkih ulica te prošetati zanimljivim lokacijama Donjega i Gornjega grada i doživjeti Zagreb na malo drugačiji način.
Članak je nastao u sklopu projekta Informiranje – pravo mladih koji provodi udruga SIK uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.