Slatka pravila za uspješnu praksu!
Naučite kuhati kavu, ne pričajte na mobitel, ne kasnite i mnoga druga pravila koja će vas istovremeno nasmijati, ali i obučiti za profesionalan život (ili možda ne).
Naučite kuhati kavu, ne pričajte na mobitel, ne kasnite i mnoga druga pravila koja će vas istovremeno nasmijati, ali i obučiti za profesionalan život (ili možda ne).
Većinu studenata na višim godinama studija čeka obvezna stručna praksa.
Iako ima dosta onih koji se lukavo izvuku od obavljanja praksi, ima onih manje (ili više) sretnih koji moraju na „služenje roka”.
Upravo za te nesretnike odlučili smo navesti neka nepisana pravila koja su iznimno bitna.
S obzirom na pravila koja ćemo navesti, vjerujemo da ćete ovo zapisati.
Kako izbjeći neugodnu praksu, loše poslodavce i kolege s manjkom strpljenja za podučavanje studenata, potražite u sljedećim redovima.
1. Nemojte kasniti - Znamo da je ovo već izlizano pravilo, ali stvarno je bitno. Kašnjenjem pokazujete nepoštovanje prema drugim osobama, što daje do znanja da ne cijenite vrijeme, niti svoje niti tuđe. Kršenjem ovog pravila od početka ćete biti na ratnoj nozi s vašim nadređenima.
2. Postavljajte pitanja - Postavljajte pitanja, ali ne budite dosadni. Često ponavljanje istih pitanja zna biti iznimno loš početak jer pokazujete da niste slušali prvi put. S obzirom na to, držite se sljedećeg pravila.
3. Zapisujte upute - To je iznimno bitno jer ako ne zapisujete, stalno ćete zapitkivati, a to je ono što nadređeni najviše mrze koliko god to bilo ironično za studentsku praksu.
4. Postanite najbolji prijatelj s kopirkom - Ona će vam postati najbolji prijatelj. Sve počinje i završava s kopirkom. Ako ste se i prije koristili nekom kopirkom, svejedno pratite kako se s njom radi jer nisu sve kopirke iste.
5. Naučite kuhati kavu - Čak i ako ne pijete i ne kuhate kavu privatno, naučite. To je neko čudno nepisano pravilo za bilo kakav ured. Koliko vam je dobra kava, toliko ćete biti zapamćeni.
6. Izbjegavajte tračanje - Naći ćete se u situacijama kada ostale kolege tračaju jednog od njih. U tim situacijama pravite se da ne čujete i ne vidite. Nemoje davati svoja mišljenja, nađite pristojan način da izaberete pravo na šutnju.
7. Ne pričajte o privatnom životu - Svoj privatni život ostavite izvan ureda. Često sitnica iz vašeg privatnog života može zakomplicirati rad u uredu. Zašto je tako? Znanstvenici se još uvijek nisu dogovorili oko odgovora, ali vjerujemo da ima veze s ljubomorom.
9. Ne zabušavajte naočigled - Čak i ako stvarno nemate posla, nemojte zujati po uredu ili se naslanjati na stol kao da su vam potonule sve lađe. Ako ništa drugo, zaokupite se lažnim poslom.
10. Ne zamjerajte se kolegama s nižom stučnom spremom - Iako zvuči bizarno, često zna biti prekretnica u vašem kratkom periodu stručne prakse. Poznato je da u životu strah od nepoznatog tjera čovjeka u očaj. Strah od nekog novog s višim obrazovanjem tko vam je moguća prijetnja, u uredu je još veći pokretač problema. Izbjegavajte ga čim više možete.
11. Ne visite na društvenim mrežama i portalima - Premda mislite da vas nitko ne vidi, u uredu svi sve vide! I dok vi surfate internetom, portalima i nekim društvenim mrežama te se toliko zaokupite virtualnim svijetom, ne primijetite tko vas gleda. U većini slučajeva to će biti šef ili kolega koji vas ne voli. U najgorem slučaju, odat će vas staklo iza vas, stoga izbjegavajte internet.
12. Ne javljajte se na privatni mobitel - Često će vam sami reći da se slobodno javite, ali nemojte ni tad. Naime, ako vas zove neki prijatelj ili prijateljica, vrlo vjerojatno ćete zaboraviti gdje se nalazite te će krenuti vaša uobičajena priča i pokoja psovka, a to svi slušaju. Zapamtite, ured je Veliki Brat, sve vidi.
13. Rastanite se pristojno - Čak i ako se rastanete pod lošim uvjetima, zadržite dostojanstvo. Zapamtite, vama je to studentska praksa, a njima je posao.