LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Kvalitetna metoda organizacije vremena

Šest prednosti popisivanja obveza na papir

Iako postoje različite mobilne aplikacije za planiranje aktivnosti, metoda ispisivanja obveza na papiru ili u rokovniku ima brojne prednosti te je mnogo učinkovitija, posebice za studenta i ljude koji se teško snalaze u moru obveza koje moraju izvršiti.

Iako postoje različite mobilne aplikacije za planiranje aktivnosti, metoda ispisivanja obveza na papiru ili u rokovniku ima brojne prednosti te je mnogo učinkovitija, posebice za studenta i ljude koji se teško snalaze u moru obveza koje moraju izvršiti.

S obzirom na to da živimo u doba pametnih telefona i sve većeg napretka tehnologije, sve se češće nađemo u situacijama da zapostavimo ispisivanje olovkom. Naravno, tehnologija ima brojne prednosti i u mnogočemu nam olakšava studiranje i cjelokupni život, ali ponekad se one staromodne metode pokažu boljim rješenjem, posebice u situaciji kao što je planiranje obveza.

Aktivno vođenje svakodnevnih aktivnosti na papiru ili u rokovnicima mnogo je bolje i kvalitetnije od ispisivanja obveza putem e-maila ili aplikacija za bilješke na mobitelu. Donosimo vam nekoliko razloga zašto je to tako.

1. Bolje pamćenje

Pisanje na računalnoj ili mobilnoj tipkovnici automatski je postupak o kojemu često ne razmišljamo previše. S druge strane, ručno pisanje, odnosno pisanje na papiru ipak zahtijeva određenu dozu koncentracije, a time i pridonosi tomu da bolje zapamtimo i kasnije se lakše prisjetimo onoga što smo zapisali rukom, od onoga što smo unijeli u svoj mobilni uređaj. Naravno, mobitel uvijek može poslužiti kao podsjetnik, ali mnogo ćete rjeđe posegnuti za njime ako ste večer prije ili ujutro isplanirali svoje obveze na papiru.

FOTO: Pixabay

2. Sve je na jednom mjestu

Usklađivanje fakultetskih obveza i društvenog života: Koliko studenti imaju slobodnog vremena?


Mnoge mobilne aplikacije za planiranje obveza itekako su korisne, ali i fragmentirane. Primjerice, jednu aplikaciju možete koristiti samo za bilježenje bilješki, dok vam druga služi u ispisivanju dnevnih obveza, a treća pak za zadatke koji se tiču studiranja. To vas često može zbuniti i dovesti do toga da ne uspijete izvršiti obvezu predviđenu za taj dan jer se niste sjetili pogledati u raspored na aplikaciji. Planiranje, pak, u jednom rokovniku pomoći će vam u lakšem snalaženju i organiziranju svih obveza koje imate bez toga da se u njima pogubite.

3. Planiranje dugoročnih i kratkoročnih ciljeva

Idealno sredstvo ne samo planiranja obveza, nego i postavljanja određenih, pa i životnih, ciljeva svakako je planer koji u sebi sadrži pregled dana, odnosno datuma. Osim što ga možete koristiti za zabilješku točnog datuma ispita, važnih predavanja ili sastanaka, takav vam planer omogućuje i dugoročno planiranje stavki od životnih važnosti kao što su, primjerice, završetak fakulteta, vježbanje ili pak postizanje određene tjelesne težine u nekom razdoblju.

FOTO: Pixabay

4. Razmišljanje o obvezama

Koja su prava, a koje obveze studenata?


Planiranje na papiru podrazumijeva i činjenicu da morate malo promisliti o obvezama koje imate, ali i o vremenu koje vam je dano za njihovo izvršavanje. Ako ste se, primjerice, u posljednja dva tjedna osjećali iscrpljeno i natrpano aktivnostima, kratki pogled u vaš planer unazad tih nekoliko dana može vam predočiti jasnu sliku o tomu koliko ste imali obveza i što biste trebali promijeniti da smanjite njihovu količinu. Digitalni planeri najčešće su napravljeni u namjeri da vas obavijeste, a ne da vam kreiraju život (i ne bi ni trebali). S druge strane, vođenje planera na papiru pruža vam uvid ne samo u načine korištenja vašeg vremena, nego i u načine na koje biste to vrijeme mogli uštedjeti, i to odbacivanjem aktivnosti koje negativno utječu na vašu produktivnost.

5. Nema ometanja

Pri otvaranju kalendara, bilješki ili neke druge aplikacije na vašem mobilnom uređaju često se mogu javiti pozadinski zvukovi, oglasi ili obavijesti iz drugih aplikacija koje vas mogu omesti u vašem naumu planiranja obveza. Osim toga, možete doći u iskušenje da odustanete od planiranja jer vam nešto drugo odvrati pozornost ili da vas netko nazove pa zaboravite gdje ste stali. Kod planiranja na papiru to ne postoji, posebice ako maknete sve uređaje od sebe i posvetite tih nekoliko minuta isključivo planiranju svojih aktivnosti.

FOTO: Pixabay

6. Osjećaj zadovoljstva

10 znakova koji govore da je potrebno ograničiti broj svakodnevnih obaveza i savjeti kako to učiniti


U konačnici, uvijek je najvažniji onaj osjećaj zadovoljstva koji vas dočeka na kraju dana. Kada dođete kući, moći ćete staviti kvačicu kraj svega onoga što ste obavili ili, još bolje, prekrižiti to, što predstavlja opipljiv osjećaj postignuća i ne može se ni usporediti s onim koji vam (ne) pruža mobilna aplikacija. Križanje odrađenih zadataka ujedno može poslužiti i kao motivacija za sastavljanje rasporeda obveza u idućem danu.

IZVOR: MENTALFLOSS
FOTO: PIXABAY