Psiholozi: novogodišnje odluke mogu se donijeti svaki mjesec
Bliži se nova godina, a s njom i želja za promjenama – možda je ovo godina u kojoj ćemo više boraviti na otvorenom, piti manje, jesti zdravije ili ne, možda je pak ovo godina za vježbanje odmora i obnove.
Bliži se nova godina, a s njom i želja za promjenama – možda je ovo godina u kojoj ćemo više boraviti na otvorenom, piti manje, jesti zdravije ili ne, možda je pak ovo godina za vježbanje odmora i obnove.
Odvajanje vremena za promišljanje i postavljanje ciljeva tijekom blagdana tradicija je koja traje već godinama, a blisko je povezana s radom koji licencirani klinički psiholozi svakodnevno razgovaraju sa svojim pacijentima. Kako bi postigli uspjeh – ma kako ga definirali – psiholozi savjetuju da promjene budu osobne, da krenemo s malim koracima te da se pozabavimo očekivanjima, kako vlastitima, tako i onima koje smo možda internalizirali.
"Jedna od mojih omiljenih fraza u terapiji, koja je donekle humoristična, je: 'Prestani se baviti samim sobom',“ rekla je Jennifer Caspari, psihologinja i kognitivno-bihevioralna terapeutkinja iz Colorada. Time želi reći, pojasnila je, da se trebamo "zaustaviti i osloboditi osjećaja i riječi 'moraš'", te se umjesto toga usmjeriti na vlastite vrijednosti koje smatramo važnima.
"Vrlo čest primjer toga je kada ljudi misle da bi trebali cijeniti tjelesnu formu, nekima je to istinski važno – a drugima nije", kaže.
Jedna od vježbi koje koristi u svojoj praksi uključuje davanje popisa riječi temeljenih na vrijednostima, poput postignuća, znatiželje ili neovisnosti, a zatim definiranje što te riječi znače pojedincu. Ako osoba osjeti da neka vrijednost nije ispunjena, to može biti znak da je vrijeme za izradu plana za promjenu. Primjerice, ako cijenite znatiželju, koraci mogu uključivati čitanje knjige, pohađanje tečaja ili posjet knjižnici jednom mjesečno – mali, specifični i ostvarivi ciljevi.
Ovaj pristup odražava koncept "pametnog" postavljanja ciljeva, akronima koji označava ciljeve koji su specifični, mjerljivi, ostvarivi, relevantni i vremenski ograničeni. Iako ova strategija potječe iz korporativnog svijeta 1980-ih, i dalje je sveprisutna, mada je često kritizirana zbog pretjerane usmjerenosti na rezultate.
Licencirana klinička psihologinja Molly Sherb preporučuje i drugačiji pristup kojim započinjemo s manje specifičnim ciljevima, ali usklađenima s trenutnim potrebama.
"Novogodišnja odluka koju donosite trebala bi biti u skladu s onim što sada radite, možda biste trebali provoditi više vremena vani. Možda vam je dosadno ili ste potišteni, pa želite isprobati nešto novo", rekla je.
U svakom slučaju, fokus bi trebao biti na sadašnjosti i na kratkoročnim ciljevima, a ne na onima koji obuhvaćaju cijelu godinu. Iako to može zvučati suprotno intuiciji, postavljanje ciljeva koji podrazumijevaju relativno male promjene često vodi do većeg uspjeha.
"Važno je započeti s onim što vam se čini najlakšim, iako to mnogima djeluje nelogično, a razlog zbog kojeg trebate početi s lakšim ciljevima jest taj što ćete osjetiti zadovoljstvo postignućem, što će vas motivirati za teže zadatke kasnije", rekla je.
Cilj samog postavljanja ciljeva, složile su se Sherb i Caspari, trebao bi biti povezivanje sa sobom, vlastitim vrijednostima i trenutačnim potrebama.
"Novogodišnje odluke stvaraju umjetan pritisak za promjenom, ali svako je vrijeme dobro za promjenu, a ako vam sada nije pravo vrijeme, ako nemate dovoljno energije, dopustite si da se prilagodite novoj godini", rekla je Sherb.